VELIKA TUŽBA

I 326 Hrvata traži velike odštete zbog ugrađenih loših ASR kukova iz Engleske

U Hrvatskoj se takvi slučajevi obeštećuju iznosima do 100.000 kuna, a u Engleskoj čak pet puta većim
 Paun Paunović/CROPIX

Tri godine nakon afere o štetnosti umjetnih, metalnih kukova ASR, koje je dobilo i 326 hrvatskih pacijenata - zbog čega ih je sama britanska tvrtka DePuy, dio Johnson&Johnson grupe, povukla s tržišta - kreće sudska borba za odštete.

Visoki sud u Londonu prvi tjedan u ožujku napokon će odlučiti hoće li strani oštećenici kojima je zajedničko da su na operaciji kuka dobili protezu engleskog proizvođača dobiti pravo pred engleskim sudom za odštetu prema engleskom zakonu, a ne zakonu njihovih država. Donese li sud odluku da je nadležan voditi procese, i hrvatski bi se pacijenti mogli pridružiti skupnoj tužbi tužitelja i u konačnici dobiti veću odštetu nego u Hrvatskoj.

Koplja su se u Londonu posljednje dvije godine vodila oko dvojbe pod čiju jurisdikciju svi ti pacijenti spadaju. Inicijalna grupa oštećenih pacijenata okupila se u Londonu još 2012., a u njoj su bili i oni iz južne Afrike i Novog Zelanda. DePuy je pokušao osporiti pravo engleskom sudu da vodi parnice, tvrdeći da su za sporove nadležni sudovi zemalja iz kojih pacijenti potječu i gdje su operirani. Engleski je sud u svibnju 2013. godine odlučio da je nadležan i u slučaju da strani oštećenici tuže DePuy u Engleskoj te je ostalo otvoreno pitanje po kojem pravu će se određivati visina odštete.

Proizvedeni u Engleskoj

Udruženi pacijenti, pak, spremni podići skupnu tužbu zbog koje su angažirali i odvjetnika Hugha Prestona, bore se za pravo da im engleski sud dosudi odštetu. Njihov je argument da su metalni kukovi dizajnirani i proizvedeni u Engleskoj te shodno tome zahtijevaju naknadu štete prema engleskim zakonima za pretrpljene boli i patnje, prošle, ali i buduće financijske gubitke.

Novac i ‘popravak’

U pozadini tih rasprava je naravno kalkulacija oko iznosa odštetnih zahtjeva; većina pacijenata u svojim matičnim zemljama dobila bi manju novčanu kompenzaciju za proživljenu bol, koja je obuhvaćala i ugradnju novog kuka. Ilustracije radi, u Hrvatskoj iznos odštete ne doseže, prema okvirnoj procjeni iz odvjetničkih krugova baziranoj na hrvatskoj praksi, više od 100.000 kuna. U Engleskoj se, pak, slični takvi slučajevi obeštećuju pet puta većim iznosima, do 50.000 funti.

Upozorenje klinikama

U kolovozu 2010. tvrtka Johnson&Johnson sama je donijela odluku o “dobrovoljnom povlačenju proteza s tržišta” i pokazala kako izgleda kontrola štete.

Rezultat revizije, prema podacima koje je Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode dobila u siječnju 2014. od DePuya, je sljedeći: “Od ukupnog broja isporučenih endoproteza 326 ih je ugrađeno pacijentima.Prilikom postupka povlačenja proizvoda s tržišta zastupnik proizvođača uputio je sigurnosnu obavijest ortopedima da kontaktiraju svoje pacijente i zatraže od njih da zakažu pregled i utvrde ima li potrebe za ranijom revizijskom operacijom ili ne. HALMED nema podatke o tome koliko se pacijenata odazvalo navedenom pozivu, doznajemo od Maje Bašić iz HALMED-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 21:48