POD ISTRAGOM

INFOGRAFIKA: KALMETINA ORGANIZACIJA USKOK-ovi pokajnici: ‘Znalo se kome idu milijuni’

Božidara Kalmetu se sumnjiči da je vodio i organizirao skupinu koja je iz državnih tvrtki izvukla više od 30 milijuna kuna
 Dragan Matić / CROPIX

Bivši ministar mora, turizma, prometa i razvitka, aktualni zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta bio je spreman još od listopada prošle godine, kada su uhićeni njegovi nekadašnji suradnici iz Ministarstva i HAC-a Zdravko Livaković, Milivoj Mikulić, Josip Sapunar i ostali okrivljeni u aferi HAC vezanoj uz izvlačenje novca preko famozne tvrtke Remorker.

Kalmeta je, tvrde već dugo njemu bliske osobe, računao s time da bi USKOK mogao pokucati i na njegova vrata. To se na koncu i dogodilo prošloga tjedna. Međutim, Kalmeta nije uhićen i pritvoren, nego mu je USKOK dostavio rješenje kojim je i na njega proširio istragu - postavivši ga na čelo kriminalnog udruženja koje je godinama planski izvlačilo novac iz HAC-a i HC-a.

Prema priopćenju koje je jučer objavio USKOK, ne navodeći, doduše, identitete, ova je skupina predvođena Kalmetom i Livakovićem u džep stavila najmanje 24,5 milijuna kuna u gotovom novcu izvučenom preko spomenute tvrtke Remorker u Češkoj.

Afera Remorker, čiji se jedan krak odnosio na HAC, a drugi na HGK i Nadana Vidoševića, krenula je lani u listopadu uhićenjem Livakovića, Mikulića, Sapunara i Stjepka Bobana iz HAC-a, ali i Damira Kezelea i Ivana Berketa iz Viadukta te Miroslava Bunića iz Zagorje Tehnobetona. Uz njih je istragom obuhvaćen Igor Premilovac, vlasnik Remorkera i niza tvrtki u Hrvatskoj koje su služile kao paravan za fiktivno poslovanje. U studenom je istraga proširena na još trojicu prijašnjih HAC-ovaca Juricu Prskala, Marija Lovrinčevića i Sandra Vukelića, te još dvije osobe koje su imale sporedne uloge u pojedinačnim točkama optužbe.

U svakom slučaju, USKOK je sve njih teretio da su sudjelovali u sustavnom izvlačenju novca iz HAC-a i HC-a. A to su, prema optužbi, činili na sljedeći način. Šefovi HAC-a su, tvrdi USKOK, sukladno dogovoru sa šefovima u resornom Ministarstvu Kalmetom i Livakovićem, tražili od potencijalnih izvođača radova da im isplate provizije kako bi uopće mogli raditi za HAC, mahom na projektima cestogradnje ili, primjerice, izgradnje projekta nove luke Gaženica. Dakle, dobivanje posla uvjetovali su isplatom provizija. Za realizaciju tih transfera zadužili su tadašnjeg financijskog direktora HAC-a Josipa Sapunara, a on je angažirao svog poznanika Igora Premilovca.

Tako su tvrtke zainteresirane za poslove cestogradnje, poput Viadukta, Osijek Koteksa, austrijskog Strabaga, makedonskog Granita Skopje, sklapale fiktivne ugovore s Premilovčevim tvrtkama te su mu na temelju tih ugovora isplaćivale dogovorene iznose. Premilovac je u inozemstvu podizao novac s računa Remorkera i u gotovini ga donosio u Hrvatsku. Za sebe je zadržavao proviziju u iznosima između 10 i 20 posto, a ostatak je predavao Sapunaru. Sapunar je, pak, kako je i sam priznao, većinu te gotovine predavao dalje kolegama u HAC-u, kao i Zdravku Livakoviću ili Sandru Vukeliću koji je tada počeo voditi projekt izgradnje luke Gaženica.

Iz priopćenja USKOK-a proizlazi da su na taj način izvukli najmanje 30 milijuna kuna. Premilovac je uzeo proviziju od 5,5 milijuna kuna, a ostatak su podijelili Kalmeta, Livaković i ostali šefovi HAC-a. No, tu priči nije kraj. Da spomenute privatne tvrtke koje su potom dobivale poslove od HAC-a ne bi ostale zakinute za izvučeni novac, pobrinuli su se okrivljenici iz vrha ove kriminalne piramide koji su im omogućili naplatu milijuna kuna, naravno državnog novca, kroz prikazane izvantroškovničke radove koji većim dijelom nisu bili ni izvedeni.

Uz navedeno, bilo je i raznih drugih zahtjeva poput plaćanja “nagrada” u kešu, kao što je Drago Tadić iz Osijek Koteksa platio milijun kuna šefovima HAC-a da bi mu omogućili naplatu njegovih potraživanja. Bilo je i kupnje nekretnina, kao u slučaju luksuzne vile u Istri za Stjepka Bobana, tu je i optužba za izvlačenje milijuna kuna za Hrvatsku narodnu stranku...

Sam Kameta okrivljen je za cijeli niz kaznenih djela počevši od udruživanja za počinjenje kaznenih djela, preko zloporabe položaja i ovlasti, poticanja na zloporabu, protuzakonito posredovanje i poticanje na primanje mita.

‘Bijele kuverte išle su u Ministarstvo prometa’

Najveći dio dokazne snage protiv Kalmete USKOK temelji na ogromnoj dokumentaciji iz koje su vidljive nepravilnosti pri raspisivanju natječaja za pojedine dionice cesta, ali i iskazima dvojice osumnjičenika pokajnika.

Riječ je o bivšem članu Uprave HAC-a za financije Josipu Sapunaru i članu Uprave Viadukta Ivanu Berketu. Premda su njihovi iskazi jako detaljni i međusobno se dopunjuju, oba su u jednom dijelu manjkava. Nitko od njih dvojice nije mogao posvjedočiti da je osobno predavao novac Kalmeti, nego su prema njihovim saznanjima to činili tadašnji tajnik Ministarstva Zdravko Livaković i član Uprave Viadukta Damir Kezele. Potonji je, prema iskazima Sapunara i Berketa, bio ključni koordinator cijele operacije.

“Kezele je kao osoba velikoga stručnog znanja osmislio i razradio planove oko namještanja natječaja”, rekao je za njega Sapunar. Ivan Berket je također slično govorio o svom suradniku iz Viadukta. I Berket i Sapunar su ispričali da se novac izvlačio preko Igora Premilovca koji bi ga uz proviziju vraćao njima te da su dio davali preko posrednika - za Kalmetu.

“Premilovac bi direktno u Viadukt slao fakture koje bi Viadukt platio. Premilovac je zadržavao 20%, a ostatak bio vratio meni. Od toga ostatka 30% sam odnosio nazad u Viadukt, a preostali iznos od 70% sam davao Livakoviću. Livaković mi je govorio da taj novac ide u Zadar i za Kalmetu”, ispričao je Sapunar. Identičnu priču ispričao je i Berket, no on je rekao i da je od onih 30% novca koji bi se vratio u Viadukt 20% također išlo Livakoviću i Kalmeti. Dakle, prema iskazima Sapunara i Berketa, ispada da je ponekad čak više od 70% završavalo kod Livakovića, odnosno Kalmete.

Berket je svjedočio da je slučajno doznao da Kezele od računovodstva Viadukta traži da mu vodi evidenciju o izvršenim građevinskim situacijama na projektu Zadar 2-Gaženica i da mu izračunaju 5% vrijednosti tih radova kako bi Kezele mogao raditi fakture za Premilovčeve tvrtke.

“Kezele mi je objasnio kako ima dogovor sa Sapunarom koji zastupa investitore da plaća fakture društvu Pean Komunikacija. Pojasnio mi je da od cjelokupnog iznosa 20% za sebe zadržava osoba koja pere novac, a ostatak Sapunar dijeli na odnose 70:30. Od toga 70% ide investitorima, dakle u HAC i HC. Ovih 30% ide u Viadukt, a Kezele mi je rekao da od tih 30% možemo zadržati 10%, dok 20% ide u Ministarstvo Livakoviću i Kalmeti”, ispričao je Berket i dodao kako je jednom 2006., jer Kezelea nije bilo, osobno primio kuvertu s novcem od Sapunara.

“Pitao sam hoćemo li novac podijeliti, a on je rekao da prvo mora podmiriti tamo gdje treba. Ja sam pitao gdje i što, na što je on izgubio živce i rekao da što se pravim blesav kada mi je već rekao da to ide u Ministarstvo Kalmeti.”

( M. Dešković)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 22:19