SLUČAJ MIRKA RAŠKOVIĆA

IPAK JE POTPISAO RAŠKOVIĆEV RATNI PUT Karamarko: 'Nije to presudno, već je li netko radio za Hrvatsku ili protiv nje!'

 Dragan Matić/CROPIX

ZAGREB - Nakon što je tjednik Telegram objavio neklasificirani dokument Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) o ratnom putu Mirka Raškovića, na kojem je potpis Tomislava Karamarka, tadašnjeg šefa SOA-e, u subotu su reagirali iz HDZ-a te pozvali državni vrh, a posebno vrh obavještajne zajednice da zaštite bivše pripadnike obavještajnog sustava, objavili su mediji.

Iz HDZ-a su poručili da je taj dokument potpisala osoba koja je to prema nadležnosti tada trebala potpisati. Rašković je imao status branitelja i invalida te čin bojnika obavještajne službe SZUP-a, prenosi HTV.

Problem je, smatraju u HDZ-u, što se u ovom slučaju obavještajna djelatnost, hrabrost i lojalnost jednog čovjeka prema Hrvatskoj, Raškovića, jeftino koristi u dnevnopolitičke svrhe.

Od medija očekuju da dobro provjere činjenice i ne donose zaključke na temelju zlonamjernih konstrukcija. Iz HDZ-a također pitaju zašto je i kako jedan takav dokument izašao u javnost.

'Očito je da nekomu smetaju svi koji su u Domovinskom ratu branili Hrvatsku i radili za Hrvatsku. Njih treba denuncirati, a tadašnje čuvare briselskih hodnika i autore plana Z4 promivirati kao temeljne vrijednosti današnje Hrvatske', poručili su iz HDZ-a.

Predsjednik HDZ-a Karamarko već je ranije izjavio kako je Rašković, zbog otkrivanja detalja iz Domovinskog rata - izložen pogibelji. 'Radi se o čovjek koji je u Domovinskom ratu radio za Hrvatsku, za razliku od Milanovića koji se skrivao po briselskim hodnicima', rekao je Karamarko.

Na novinarski upit je li potpisao takav dokument odgovorio je da mu nije potpisao ratni put, ali je i dodao kako o tome ne može govoriti i zamolio je novinare da se tom temom ne bave.

Danas je za Večernji list Karamarko pojasnio zašto je tako reagirao.

Sve vezano za Raškovićevu ratnu prošlost u domeni je obavještajnog sustava, ali i nacionalne sigurnosti, a ponajviše sigurnosti samog Raškovića. To su teme o kojima ja kao bivši šef tajne službe u javnosti ne mogu otvoreno govoriti. Rašković je sada, zbog otkrivanja detalja iz Domovinskog rata, izložen pogibelji. I to čovjek koji je u Domovinskom ratu radio za Hrvatsku, reagirao je danas Karamarko.

Tko je potpisao Raškovićev ratni put, dodao je, u ovom slučaju nije presudno, jer potpisao je onaj tko je po svojoj nadležnosti to trebao i morao potpisati.

"Presudno je to - je li netko u tom trenutku radio za Hrvatsku ili protiv nje", naglasio je Karamarko.

Pozvao je državni vrh, a posebno vrh obavještajne zajednice da zaštite bivše pripadnike obavještajnog sustava.

"Pitanje je i zašto je i kako je takav dokument izašao u javnost. Pripadnike obavještajne zajednice koji se bave ili su se bavili zaštitom naše sigurnosti ista ta zajednica ali i država treba zaštititi od zlonamjernih konstrukcija, kao što to čine sve ozbiljne države. A ne informacije o njihovoj djelatnosti zlonamjerno puštati u javnost", poručio je Karamarko.

Smatra da se hrabrost i lojalnost Mirka Raškovića prema Hrvatskoj jeftino koristi u dnevno političke svrhe.

Slučaj Mirka Raškovića, saborskog zastupnika, privukao je pozornost javnosti kada je odlučio ne poduprijeti koaliciju Hrvatska raste, kojoj su potpise dali njegovi kolege iz SDSS-a i kada je zatražio političku zaštitu na Patovčaku od predsjednice Republike, zbog, kako je rekao, pritisaka kojima je izložen. Prije nekoliko dana Rašković je istupio iz SDSS-a

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 19:44