DUG PUT

Još šest mjeseci do ulaska Hrvatske u EU: Ugovor bi trebalo ratificirati još sedam zemalja

 Dragan Matić / Cropix

BRUXELLES - U preostalih šest mjeseci do predviđenog ulaska Hrvatske u EU još sedam zemalja članica treba ratificirati pristupni ugovor, a samo iz jedne se najavljuju mogući problemi.

U proteklih godinu dana pristupni ugovor je ratificiran u 20 zemalja članica i preostalo je još sedam - Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Belgija, Nizozemska, Danska i Slovenija.

U nekim od tih zemalja postupak ratifikacije je pri kraju - Velikoj Britaniji, Francuskoj, Belgiji, a dio preostalih će čekati završno izviješće o monitoringu za tri najvažnija poglavlja koje će Europska komisija objaviti sredinom ili u drugoj polovici ožujka sljedeće godine. Da bi pristupni ugovor stupio na snagu moraju ga ratificirati sve države članice.

Ni u jednoj se ne očekuju problemi oko ratifikacije osim u Sloveniji koja to povezuje s rješavanjem pitanja Ljubljanske banke. Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nedavno je izjavio da Slovenija neće ratificirati pristupni ugovor Hrvatske s Europskom unijom ako Hrvatska ne povuče punomoć dvjema hrvatskim bankama za tužbe protiv Ljubljanske banke. Slovenska strana navodi da se pitanje obeštećenja štediša Ljubljanske banke treba rješavati u okviru sukcijesije i da Hrvatska tim tužbama ne poštuje sporazum o sukcesiji koji je potpisala.

U Europskoj uniji nemaju razumijevanja za slovensko stajalište ističući da je to bilateralno pitanje koje ne smije imati veze s pristupanjem Europskoj uniji. Visoki izvor u EU kaže da ne "želi ni razmišljati" o mogućnosti da ugovor ne bude ratificiran na vrijeme, navodeći da će s približavanjem 1. srpnja sve više rasti pritisak na obje strane da riješe taj problem i dodaje da u pristupnom ugovoru ne postoji pravna mogućnost za odgodu ulaska Hrvatske.

Za Hrvatsku će od velike važnosti biti zadnje izviješće o monitoringu za tri najvažnija poglavlja - Pravosuđe i temeljna prava, Pravda, sloboda i sigurnost i Tržišno natjecanje.

Komisija je u zadnjem Sveobuhvatnom izviješću o monitoringu, objavljenom u listopadu, istaknula da Hrvatska dobro napreduje u pripremama za članstvo te identificirala 10 zadaća koje treba izvršiti do ulaska u članstvo kako bi ušla potpuno spremna.

Tih deset zadaća su: potpisivanje privatizacijskog ugovora za Brodosplit i poduzimanje potrebnih mjera kako bi se pronašlo održivo rješenje za brodogradilište 3. maj i Brodotrogir u cilju dovršenja restrukturiranje brodogradnje; provedba kratkoročnih mjera razrađenih u rujnu 2012. za jačanje učinkovitosti pravosuđa i smanjivanje broja zaostalih sudskih predmeta; prihvaćanje zakona kako bi se osigurala provedba sudskih odluka i smanjenje broja neprovedenih odluka; uspostava Povjerenstva za sukob interesa kako bi moglo započeti s radom; prihvaćanje novog zakona o pravu na pristup informacijama kako bi se pojačao pravni i administrativni okvir u području pristupa informacijama; prihvaćanje zakonskih akata kako bi se osigurala provedba zakona o policiji; dovršenje izgradnje graničnih prijelaza na neumskom koridoru; zapošljavanje graničnih policajaca u skladu s ciljanim brojem za 2012. godinu; dovršavanje i usvajanje strategije o migracijama s jasno definiranim mjerama za integraciju najranjivijih skupina migranata; jačanje kapaciteta za prevođenje i reviziju pravne stečevine kako bi se ta zadaća ispunila do dana ulaska u EU.

U dijelu njemačkog tiska to je izviješće protumačeno kao dokaz da još jedna zemlja ulazi nespremna u EU-u, što su ponovili i neki članovi njemačkog parlamenta. Povjerenik Štefan Fuele je na to reagirao rekavši da je izvješće o monitoringu bio poziv za buđenje Hrvatske, a ne poziv za medije i za parlamente nekih zemalja članica.

Stoga će dobra ocjena u zadnjem izviješću Komisije biti potrebna za glatku ratifikaciju u dijelu zemalja koje to još nisu učinile.

Ranije je bilo planirano da zadnje izviješće o monitoringu bude objavljeno u travnju, a Komisija sada najavljuje da će ga objaviti sredinom ili u drugoj polovici ožujka kako bi se ostavilo dovoljno vremena za ratifikaciju onim zemljama koje čekaju na to izviješće.

Hrvatska će do 31. siječnja podnijeti izviješće Europskoj komisiji o obavljenom poslu u ispunjavanju tih deset zadaća.

U Bruxellesu su već počela pripreme za ulazak Hrvatske. U parku Mini-Europe, u kojem se izložene makete znamenitosti iz svih zemalja članica, uskoro će se naći i maketa zagrebačke crkve Svetog Marka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 09:59