Predsjednik Republike Ivo Josipović godišnji odmor provodi u obiteljskoj kući u Baškoj Vodi. Iako to nije klasični odmor - najprije se srušio MiG-21, a onda je Rusija uvela sankcije i nekim hrvatskim tvrtkama.
U općoj političkoj polarizaciji koliko je uopće moguć konsenzus o bitnim temama u Hrvatskoj?
- U mnogim europskim državama danas prevladava načelo političke suradnje različitih političkih opcija i nastoji se naći rješenje kojim možda ni vlast ni oporba nisu do kraja zadovoljni, ali koje zadovoljava interese većine građanki i građana.
Koja su to pitanja oko kojih želite opći dogovor?
- Ponajprije to su mirovinska i zdravstvena reforma, politika tehnološkog razvoja i obrazovanja, reforma uprave i pravosuđa te, kao jedno od temeljnih pitanja našeg daljnjeg razvoja, pitanje regionalizacije i decentralizacije države. Evo, sada se kao jedno od takvih pitanja pojavilo i ono o budućnosti našeg borbenog zrakoplovstva.
Koje će biti glavne teme vaše kampanje?
- Pitanja razvoja smatram najvažnijim. Kad kažem razvoja, mislim i na gospodarski razvoj, na razvoj tehnologije, ali i na općedruštveni i politički razvoj države i društva. Upravo sam zato otvorio pitanje novog Ustava. Na tekstu novog Ustava rade najbolji ustavni pravnici, konzultiram i druge stručnjake, ali i političare. Znam da bi u konačnici opet trebali doći do konsenzusa, do podrške stranaka u Saboru. Mnogi će reći da je to nemoguće. Ja ipak vjerujem da na političkoj sceni imamo ljude koji su u stanju nadići uskostranačke interese. Na kraju, ako i ne bude podrške, uvijek je moguće s podrškom građana referendumom odlučiti i o Ustavu.
U HDZ-u kažu da štitite SDP i Vladu.
- Prvo, predsjednik izborom na dužnost mora napustiti stranku i stranačku politiku. Ali, to ne znači da predsjednik izborom gubi političke vrijednosti za koje se zalaže. Naravno, i stranke prepoznaju tko može dobro obavljati ovu časnu dužnost. Naravno da predsjednik načelno podržava Vladu. Podržavao sam i HDZ-ovu Vladu, podržavam i ovu, SDP-ovu. Mislim da sam time jasno pokazao da sam nadstranački predsjednik. U isto vrijeme, kada je trebalo, u pojedinim pitanjima bio sam kritičar i jedne i druge Vlade. Uostalom, ako odete na internet, naići ćete na desetke, pa i stotine naslova poput ‘Opet spor Josipovića i Milanovića’ i slično. Isto je bilo i u vrijeme Vlade gospođe Kosor. Predsjednik ne smije glumiti oporbu, ali ni biti apologet Vlade. Sa sadašnjom oporbom, posebno s HDZ-om koji je na vlasti u mnogim lokalnim sredinama, surađivao sam dobro. Mislim da bi vam mnogi od gradonačelnika i načelnika iz tih sredina mogli potvrditi da sam im pomagao jednako kao i onima koji su iz vladajuće koalicije. Ali, približavanjem izbora, odnosi se zaoštravaju i HDZ legitimno, promovirajući svoju kandidatkinju, mijenja odnos suradnje u odnos konfrontacije.
Zbog čega ne odgovarate na kritike Kolinde Grabar-Kitarović? Mnogi analitičari tvrde da sadašnja prednost nije nedostižna.
- Koje kritike? Gospođa Grabar-Kitarović dosad nije izrekla ni jedan politički stav, pa ni kritiku, osim što je obećala biti bolja predsjednica od mene. Uostalom, njena strategija - njen problem. Ima dosta analitičara koji prognoziraju moju uvjerljivu pobjedu. I što se tiče predizbornih prognoza, naravno, nikad niste i ne možete biti sto posto sigurni u uspjeh. Bez obzira na značajnu prednost koju imam u istraživanjima, do zadnje minute kampanje borit ću se za svaki glas.
Jeste li zadovoljni situacijom u Oružanim snagama?
- Dva su aspekta stanja u Oružanim snagama. Prvi, onaj vezan za stručnost i spremnost ljudi. Taj je aspekt na visokoj razini. Drugi aspekt, onaj tehnički, daleko je od idealnog. Riječ je o činjenici da u proračunu kroz dugi niz godina nije bilo dovoljno sredstava za nabavu suvremene tehnike. Teret krize sprečavao je i bivši i sadašnju Vladu da ulažu u modernizaciju i vrhunsku obrambenu tehnologiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....