Formalna koalicija pod američkim vodstvom za borbu protiv džihadista u Iraku i Siriji ne postoji, nego je riječ o partnerstvu i nastavku postojeće politike, a Sjedinjene Države možda su upotrijebile izraz koji "zbunjuje", rekao je hrvatski predsjednik Ivo Josipović u četvrtak u New Yorku.
Josipović je tijekom boravka na 69. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda za televizijsku postaju RTL komentirao tvrdnje da su Hrvati o hrvatskome sudjelovanju u toj koaliciji doznali iz američkih izvora. State Department početkom tjedna objavio da je Hrvatska jedna od pedesetak članica međunarodne koalicije koja će se suprotstaviti džihadistima koji drže dijelove sjevernog Iraka i Sirije.
"Taj termin 'koalicija' prvi su put upotrijebili Amerikanci. Nema nikakve formalne koalicije, riječ je o zajedničkoj politici koju su Amerikanci nazvali koalicijom, a mi ga možemo nazvati partnerstvom", rekao je. "Nije riječ o novom nekakvom posebnom savezništvu, nego o nastavku politike koju smo vodili godinama".
Termin 'koalicija' možda je unio zabunu, drži Josipović. "Možda su koristili taj termin koji je izazvao zabunu, ali nikakve bitne promjene u politici nema".
Po njegovim riječima, riječ je o produžetku postojeće politike, a za "konkretna rješenja" donosi se formalna odluka koju provodi nadležno državno tijelo.
"Kad je riječ o politici, to je politička odluka koja je produžetak postojeće politike. A ako se govori o konkretnim rješenjima, primjerice o tome da se donira streljivo, kao što se i činilo, naravno da je o tome donesena formalna odluka i da takve odluke treba provesti nadležno državno tijelo", rekao je Josipović.
O riskantnosti akcije bez mandata UN-a, Josipović kaže: "Očito je procjena SAD-a bila da je potrebna hitna akcija. Naravno da je uvijek dobrodošla odluka UN-a. Znamo da je ona na neki način politička potpora, a često i pravna osnova za intervenciju".
Josipović, koji je u četvrtak u govoru na Općoj skupštini UN-a govorio o važnosti brze i jedinstvene reakcije međunarodne zajednice na razne izazove, od ratova i epidemija do siromaštva i prirodnih katastrofa, drži kako je ovogodišnje zasjedanje profiliralo temeljne stavove svjetske zajednice o najvažnijim pitanjima koja u ovome trenutku prijete čovječanstvu.
"Mislim da je svijet prepoznao da klimatske promjene prijete civilizaciji, a bilo je riječi i o eboli, strašnoj bolesti koja je prepoznata kao prijetnja sigurnosti i traži jedinstvenu reakciju", rekao je Josipović novinarima nakon toga govora.
Hrvatski će se predsjednik u New Yorku još sastati s glavnim tajnikom UN-a Banom Ki-moonom.
JOSIPOVIĆ U UN-u 'Ratovi i oružani sukobi, prirodne katastrofe, pandemije, siromaštvo - sve nam to danas prijeti'
Suočen s raznim izazovima, od ratova i pandemija, do prirodnih katastrofa i siromaštva, svijet bi trebao brzo i jedinstveno reagirati, rekao je hrvatski predsjednik Ivo Josipović u četvrtak na 69. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku.
"Ratovi i oružani sukobi, prirodne katastrofe, pandemije, siromaštvo i mnoge druge prijetnje ljudskome životu i ljudskim pravima uporno se pojavljuju", rekao je.
Hrvatska je duboko zabrinuta zbog stanja u Ukrajini i zalaže se za mirno rješenje toga sukoba, a dijeli i zabrinutost zbog širenja terorizma i nasilja u svijetu, ponajviše na Bliskome istoku i u Africi. "Razmjere toga razaranja, gubitka života i neopisivih strahota koje najviše čini islamska država u Siriji i Iraku zasjeniti može jedino sve jača prijetnja da oni neće uskoro stati niti da će ih ijedna granica zaustaviti", rekao je Josipović i pozvao na brzu i sveobuhvatnu reakciju.
"Ne reagiramo li brzo i sveobuhvatno i ne suočimo li se s tim opasnostima dok tek nastaju, u opasnosti smo da one eksponencijalno narastu i otmu se nadzoru. Više nego ikad prije, moramo shvatiti da su sigurnost i razvoj i ljudska prava međuovisni i međusobno se ojačavaju".
U vezi sa stanjem u Ukrajini, "Hrvatska snažno podupire načela međunarodnoga prava vezano uz suverenitet i teritorijalni integritet" te zemlje.
Neki se sukobi mogu i predvidjeti i izbjeći adekvatnom akcijom međunarodne zajednice, rekao je Josipović. "Neki konflikti mogli su se predvidjeti, spriječiti pa čak i izbjeći da je samo međunarodna zajednica reagirala na vrijeme i odlučno. Svaka suverena zemlja nosi svoju odgovornost, ali "regionalne i globalne organizacije imaju sredstva i obvezu da im pomognu".
Hrvatska smatra da je "imperativ" postići i stabilan i održiv mirovni sporazum Izraelaca i Palestinaca na Bliskome istoku, rekao je.
Svijet se u zadnje vrijeme suočio s brojnim prirodnim katastrofama koje zahtijevaju brzu i spremnu nacionalnu i internacionalnu reakciju, rekao je. "Najvažnije je ublažiti štetu, pobrinuti se za stradale i dostaviti humanitarnu pomoć".
Sličan efekt imaju i epidemije, kaže Josipović. Nedavni je primjer epidemija ebole u nekoliko zapadnoafričkih država. "Potrebno je reagirati solidarno i s razumijevanjem".
U govoru na Općoj skupštini UN-a Josipović je rekao kako "specijalnu ulogu u održavanju mira imaju žene" te naglasio važnost žena u "uspješnom rješavanju sukoba i održivom razvoju poratnih društava".
"Zato 26. rujna ovdje u UN-u organiziramo sastanak na visokoj razini, a posvećen rodnoj dimenziji održivog razvoja, u kontekstu poslijeratnog oporavka", rekao je.
Hrvatski je predsjednik još rekao kako podupire incijativu glavnoga tajnika o globalnome obrazovanju. "Osobno vjerujem da je (obrazovanje) jedan od najboljih lijekova za poboljšanje društva, ekonomski napredak i na kraju postizanje političke stabilnosti", rekao je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....