Željko Jovanović, ministar znanosti, obrazovanja i sporta, u razgovoru za Jutarnji list pozvao je učenike i studente da ne koriste hrvatsku wikipediju kao izvor za svoje radove i učenje.
Kako komentirate hrvatsku verziju Wikipedije, koja vrvi od pristranih, desno orijentiranih stavova nekih urednika?
- Nemam se namjeru spuštati na razinu manjinske skupine koja je uzurpirala pravo na uređivanje hrvatske inačice Wikipedije, pokazujući pritom vrlo nisku razinu općeg obrazovanja, pa čak i kulture. Mogu samo sa žaljenjem konstatirati da je mogućnost otvorenosti i relevantnosti vrela informacija koju bi Wikipedija mogla i trebala pružati, u hrvatskoj verziji potpuno obezvrijeđena, što zasigurno nikada nije bio cilj pokretača Wikipedije, a niti velikog broja ljudi diljem svijeta koji svoje vrijeme i znanje nesebično dijele putem interneta.
Budući da Wikipediju najčešće koriste učenici i studenti, što biste njima poručili?
- Objavljivanjem insinuacija i činjenično netočnih informacija na hrvatskoj inačici Wikipedije oštećeni su i hrvatski učenici i studenti. Naša je dužnost upozoriti njih i sve druge korisnike Wikipedije da je velik dio sadržaja u hrvatskoj inačici Wikipedije ne samo znanstveno dvojben, nego i evidentno falsificiran. Stoga pozivamo sve da koriste pouzdanija vrela informacija u što spadaju i inačice Wikipedije na engleskom i drugim svjetskim jezicima.
Može li Ministarstvo napraviti nešto po tom pitanju?
- Može, potičući obrazovanje djece i mladih za kritičko promišljanje i kritičan pristup izvorima informiranja.
I sami ste “žrtva” hrvatske Wikipedije gdje ste predstavljeni kao “hrvatski političar srpske nacionalnosti”, kao da je to bitno za funkciju koju obavljate.
- Isticanje takvih podataka, kao i uostalom cjelokupni „doprinos“ NN autora u pisanju mog životopisa na stranicama hrvatske Wikipedije najbolje ilustrira profil autora takvih članaka.
Britanska Wikipedia o ekstremno desnim urednicima hrvatskog izdanja
Čak i britanska Wikipedia piše o ekstremno desnim urednicima hrvatskog izdanja Wikipedie.
'Iako je od ranije bilo pritužbi na stil uređivanja, sada su tom problemu pažnju posvetili i neki od najačih medija u Hrvatskoj. Tako je Jutarnji list o tom problemu počeo pisati nakon nakon što je na Facebooku pokrenuta grupa Razotkrivanje sramotne hr.wikipedije', stoji na stranicama britanske Wikipedie.
Dodaju kako je čitav slučaj izazvao i reakciju hrvatskog Ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića.
'Ministar je komentirao kako je većina sadražaja dvojbena i falsificirana te kako je ovaj čin uništio bilo kakvu šansu da se građani ispravno informiraju o relevantnim povijesnim događajima i pokretima', stoji također u tekstu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....