Slovenija bi uskoro trebala maknuti žilet-žicu s hrvatsko-slovenske granice, a to je, kako doznaje Jutarnji list, premijer susjedne države Miro Cerar na sastanku u Bruxellesu prošli četvrtak obećao našem predsjedniku Vlade Tihomiru Oreškoviću.
Na neformalnom druženju na margini sastanka Europskog vijeća hrvatski je premijer Tihomir Orešković razgovarao sa svojim slovenskim kolegom Mirom Cerarom i u tom razgovoru, može se čuti iz diplomatskih izvora, predsjednik slovenske vlade rekao je Oreškoviću da bi se žilet-žica, koja opterećuje odnose dviju država, uskoro trebala ukloniti. Izvori bliski premijeru Oreškoviću procjenjuju da bi se to moglo dogoditi za 15-ak dana, ali rok nije dogovoren.
To je dobar pokušaj slovenske strane da izgladi narušene bilateralne odnose među susjedima, a zapravo je i vrlo logičan nakon što je dogovorom na vrhu Europske unije balkanska ruta za migrante i izbjeglice zatvorena. Ta žica zapravo niti nije poslužila svrsi da odvrati migrante i izbjeglice od ulaska u schengenski prostor, osim što je prouzročila patnju brojnih divljih životinja koje su na njoj stradale, a sada kad migranti više neće prolaziti kroz Makedoniju, Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju prema Austriji i Njemačkoj izgubila je svaki smisao.
Premijer Orešković je još krajem siječnja posjetio Sloveniju i sastao se s premijerom Cerarom. Tada su razgovarali i o migrantskoj krizi. Premijeri su se tada usuglasili da je potrebna bolja suradnja dviju država, a Orešković je podržao Cerarovu inicijativu da se hitno zaustavi dolazak migranata na zapadnobalkanskoj ruti. Obojica su se zalagala da se pomogne Grčkoj u rješavanju problema te Makedoniji da pojača kontrolu svoje južne granice.
Odnosi dviju država u posljednje su vrijeme bili opterećeni, između ostalog, zbog žilet-žice koju je Slovenija postavila na granici s Hrvatskom radi kontrole migrantskog vala.
Slovenija je postavila žicu na 155 kilometara slovensko-hrvatske granice, na 44 različite lokacije, a prvi komadi postavljeni su 11. studenoga prošle godine. Žici su se protivili građani koji žive s obje strane granice, kao i lokalni slovenski i hrvatski načelnici. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova je čak osam puta upućivalo prosvjedne note zbog žilet-žice, ali bez uspjeha. Peticiju za uklanjanje žice potpisalo je više od 5000 slovenskih javnih i kulturnih djelatnika. Također, u nekoliko akcija rezanja dijelova žice sudjelovale se udruge civilnog društva iz Hrvatske i Slovenije, protiveći se žici u 21. stoljeću u srcu Europe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....