RASPRAVA U SABORU

KAJIN 'Kako se osjećaju kardinali dok ih sa svoda kapele sablažnjuje 'pederčina od Mikelanđela''

 Davor Pongračić/Cropix

ZAGREB - Referendum o ustavnoj definiciji braka, koji se održava u nedjelju, 1. prosinca, ponovno je danas podijelio saborske zastupnike pozicije i opozicije, koji su i nakon današnjeg sučeljavanja zadržali ranije zauzeta stajališta "za" i "protiv" referenduma.

HDZ je, rekao je Željko Reiner, zabrinut "nevjerojatnom kampanjom medija, ali i vlasti". "Rabe se nevjerojatni termini kao što su primitivizam, povratak u srednji vijek, klerikalizam, fašizam, nazadnjaštvo, kako bi se difamiralo pristaše referenduma koji imaju drugačiji svjetonazor i to je ono što duboko brine", rekao je Reiner. Ocijenio je da je time hrvatsko društvo još dublje polarizirano.

Ustvrdio je i da "mediji većinom u službi vladajuće koalicije stigmatiziraju sve koji imaju drugačije mišljenje od vladajućih, zbog čega se kod njih počinje javljati strah od otvorenog i slobodnog iznošenja stavova". Kampanju protiv referenduma Reiner je nazvao "harangom koja dovodi u pitanje ljudska prava i demokraciju".

"Toliko agresivnosti, netolerancije, isključivosti, mržnje i verbalnog nasilja dugo nije bilo prisutno u hrvatskom društvu. Posebno brine vrijeđanje pojedinaca koji su se izjasnili za referendum i etiketiranje više od 700 tisuća građana koji su svojim potpisima poduprli referendumsku inicijativu", ocijenio je Reiner.

Zaključio je kako je na djelu podjela na "civilno građansko društvo koje je pokrenulo ovaj referendum i necivilno društvo, a to su ostatci drugog sustava iz prošlosti, koji ne dopušta drugačije razmišljanje".

Vladu je prozvao da u kampanji sudjeluje protivno preporukama Venecijanske komisije, po kojima Vlada ne smije koristiti javna sredstva ni zloupotrebljavati svoju poziciju za kampanju protiv referenduma.

HNS je protiv svakog referenduma kojim većina nameće svoju volju i ograničava prava manjina, danas je to seksualna, no već sutra može biti dobna, regionalna, svjetonazorska ili bilo koja manjina ili pojedinac, rekao je Jozo Radoš (HNS).

Suglasio se da je referendum izazvao podjele, no poručio je kako odgovornost za to snose oni koji su ga pokrenuli i podržali.

Reineru odgovara da haranga nije jednodimenzionalna i nije pod kontrolom Vlade. Vlada nema utjecaja na medije, to što se mediji i pojedini djelatnici određuju je pitanje dubljih odnosa, kaže Radoš.

Tvrdi i da njegov HNS vodi civiliziranu kampanju protiv refernduma, a HDZ-u predbacuje da se nije ogradio od izjava nekih svojih dužnosnika koji sve koji su protiv referenduma proglašavaju nenormalnim. To je također vrsta harange, poručio je Radoš.

Saša Đujić (SDP) uzvratio je kako je od HDZ-a nekorektno da očekuje od (Vladinih) dužnosnika da ne iznose svoj stav, budući da je ta stranka to već učinila. "Vlada se nije uključila u referendum, nego su članovi Vlade izrazili svoj stav o referendumu, kao što ste i vi učinili", rekao je Đuić.

Naglasio je da SDP poštuje volju građana koji su potpisali referendumsku incijativu te da su, iako se ne slažu s referendumskim pitanjem, glasovali za raspisivanje referenduma, jer smatraju da svatko ima pravo tražiti svoja prava.

"Klub SDP-a je protiv ograničavanja ljudskih prava, naša je dužnost zaštita manjine", rekao je Đujić pozivajući građane da na referendumu glasuju "protiv".

Isto je učinio i Milorad Pupovac (SDSS) koji smatra da se "Hrvatska počela dijeliti na onu koja je ustavna i onu koja je neustavna, onu koja je za poštivanje ljudskih prava i onu koja je protiv toga, na europsku i neeuropsku Hrvatsku".

Ocijenio je i da društvo nikad ranije nije bilo toliko podijeljeno te da je "sve počelo kada je Ministarstvo znanosti pokušalo ponuditi obrazovanje o spolnosti koncipirano na način kako se to čini u većini europskih zemalja".

"Zbog toga je pokrenuta kampanja svim sredstvima protiv tog ministarstva i Vlade kao zločinačke, što su, na to ste zaboravili, govorila dva vrlo istaknuta čovjeka u hijerarhiji Katoličke crkve u Hrvatskoj", rekao je Pupovac.

Naveo je i da je 497 od ukupno 850 mjesta na kojima se skupljaju potpisi za referendum o dvojezičnosti ispred vjerskih objekata te ustvrdio da "Hrvatska gubi sekularni karakter".

Nezavisnom Damiru Kajinu nije sporna referendumska definicija, no brine ga što slijedi nakon toga. Nije problem referendum, nego pozadina iza njega, a to je rušenje Vlade, zato treba biti na braniku opstojnosti Hrvatske, Hrvatska se brani demokracijom, naglašava.

Ako se 2001. godine pozivalo na državni udar, 2013. učinili ste korak više, rekao je Kajin HDZ-ovim zastupnicima i poručio "danas treba biti na braniku slobode".

U žaru rasprave izjavio je i kako bi volio znati kako se osjećaju kardinali dok biraju papu, a sa svoda kapele sablažnjuje ih autor Posljednjeg suda, "jedna pederčina od Mikelanđela". Nije fer to što radite, igrate na najsitnije emocije, koristite krizu, optuživao je HDZ.

Da se ovo radilo prije ulaska u EU, sa ovom retorikom nikad ne bi ušli, kaže Nedžad Hodžić (klub nacionalnih manjina). Birače je pozvao da izađu na referendum i glasuju po uvjerenju, ali neka vode računa da svojim glasom ne umanjuju prava drugih.

Ovo što se radi nije dobro, no to je odgovornost većinskog naroda, poručuje Hodžić.

Boro Grubišić (HDSSB) upozorava da je medijska haranga o referendumu o braku dosegnula neslućene razmjere, osobne napade, pljuvanje po ljudima. Ipak, odbija govoriti o medijima, kaže da najbolje govore sami o sebi.

Grubišić drži da se temama od ćirilice, preko Obiteljskog zakona, do Ustava zapravo zamagljuju stvarni problemi hrvatskih građana, činjenica da nas čeka ekonomska kalvarija.

Nabacujemo se novinama, mrzimo jedni druge, čemu sve to, upitao je kolege zastupnike pozvavši ih da puste građane da odluče svojom voljom i razumom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 19:56