KLUB U SLOVENSKOJ

Kako je Kovačevićevo okupljalište za elitu ‘poslovalo‘ mimo zakona, Stožera i inspekcija

U prošlom mandatu su se u niskoprofilnim restoranima pisali zakoni, sad se iz ilegalnih klubova vodi država, zgraža se Dalija Orešković
Slovenska 9, adresa za odabrane - tu pozitivni zakoni RH nisu važili, iako su u klub navraćali i ministri
 CROPIX

Famozni Klub uhićenog šefa JANAF-a Dragana Kovačevića u Slovenskoj 9 izazvao je neviđene reakcije u javnosti koja se s pravom zgraža nad nizom detalja koji su isplivali o druženjima odabrane političko-poduzetničke elite u Klubu gdje se ne izdaju računi i gdje inspekcija ne zalazi.

Dok je za vrijeme lockdowna policija dolazila ugostiteljima i zatvarala njihove objekte, Kovačevićev klub je primao goste, tu su navraćali ministri, suci i najviši državni dužnosnici. Bezbrižno su kartali belu, gledali utakmice, zabavljali su ih tamburaši, konobar im je služio piće i hranu koju nisu plaćali. Nitko nepoznat tamo nije mogao banuti s ulice i bez poziva. Inspekcija tu nije navraćala, jer za njih taj Klub ne postoji niti je prijavljen u očevidnik, piše Slobodna Dalmacija.

Zbog pandemijskih mjera, kad idete kod frizera morate u knjigu upisati svoje podatke, dati kontakt broj, kad dolazite u Kovačevićev Klub ne morate ništa ni dati ni platiti. Tamo nitko ne kontrolira poštuju li se epidemiološke mjere. Taj Klub u koji su dolazili bivši i sadašnji ministri, među kojima su ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, infrastrukture i prometa Oleg Butković, rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović - Stožer ne zatvara.

Kao što je poznato, znao je tu navratiti i Radimir Čačić, Zoran Milanović, bivši predsjednik Stipe Mesić, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić, suprug bivše predsjednice Jakov Kitarović… U tom klubu je Krešimir Petek, vlasnik tvrtke Elektrocentar Petek, navodno platio Draganu Kovačeviću mito od 1,96 milijuna kuna.

Niskoprofilni restoran zamijenio Klub

- U prošlom mandatu su se u niskoprofilnim restoranima pisali zakoni, u ovom se iz ilegalnih klubova vodi država - zgraža se saborska zastupnica Dalija Orešković. Bivša predsjednica Povjerenstva za sukob interesa podsjeća kako je Kovačevićeva imovinska kartica javna te da su svi koji su tamo dolazili mogli znati da je vlasnik tvrtke Finkor, na adresi na kojoj se nalazi navedeni Klub.

- Milanoviću i Plenkoviću su na usluzi tajne službe od kojih bi obojica trebali dobivati najmanje jednom mjesečno izvješća. Okružuje ih i zaštita i pratnja 24 sata na dan. Zar je moguće da te službe nisu upozorile Milanovića da zalazi u klub koji nije legalan, u kojem se okuplja Plenkovićeva ekipa i nepoćudni suci, u kojem se događaju sumnjive radnje, u koji se mogu povesti i eskort dame i u kojem se ne plaća račun - pita se Dalija Orešković.

image
Dalija Orešković
Boris Kovacev/CROPIX

Navodi kako su tajne službe traljavo odradile svoj posao, možda i zato jer im predsjednik Milanović nikakvo usmjerenje u skladu s Ustavom nikad nije niti dao, a možda je predsjednik za kontekst prostora u koji zalazi znao.

- Trećeg nema. Vjeruje li tko da Plenkovića kojemu je pola prošle Vlade otišlo s funkcije zbog korupcijskih afera uistinu ne zanima što mu ministri rade u slobodno vrijeme, čak niti kad ga tajne službe upozore da partijaju na dernecima koje bi inspekcija isti tren zatvorila, samo kad bi za taj lokal znala!? Zar nije priča o Janafovu Klubu, nakon afere Borg, još jedna u nizu konkretnih potvrda da se HDZ protiv korupcije ne bori! Naprotiv, Andrej Plenković korupciju institucionalizira! - oštra je Orešković.

Ironično se pita hoće li se, zlu ne trebalo, zatražiti neka delegacija predmeta u aferi Janaf na neki drugi sud, ili ima i naivnih koji misle da to što je Ivan Turudić jedan od članova ovog elitnog političko-kriminalnog kluba, za daljnji tijek kaznenog postupka nema ama baš nikakve veze!?

Uhićeni Dragan Kovačević u svojoj imovinskoj kartici prijavio je 100postotno vlasništvo nad tvrtkom Finkor, a zbog odredbi o dužnosničkom sukobu interesa upravljačka je prava prenio na odvjetnički ured Šoštarić. Klub je u vlasništvu tvrtke Finkor koja je registrirana za djelatnost nespecijalizirane trgovina na veliko.

Na sve se obrušio i poduzetnik Saša Cvetojević koji kaže kako u Hrvatskoj ispada budala svatko tko poštuje propise koji su ponekad besmisleni, a za koje običnim smrtnicima inspektori pišu drakonske kazne.

Zlatni dukati i ZAMP

- Nisu imali MTU? Ateste instalacija? Ministri nisu imali račun na izlazu iz objekta? Točila se cuga bez fiskalizacije? Jesu li imali normative, knjigu žalbe? Jesu li Zlatni Dukati platili ZAMP kad su tamo svirali? Radili su za vrijeme lockdowna? Inspektorima nitko nije javio? I nitko nije umro, nije ga ubila struja iz neispravne instalacije, nije umro od bacila jer konobar nije imao sanitarnu knjižicu. Ni koronu nisu dobili dok smo svi ostajali doma? Pa kako to? Sve ovo opet pokazuje kako je u Hrvatskoj budala svatko tko poštuje sulude propise, da su se prijavili u očevidnik, onda bi inspekcija možda znala da postoje. Kad ne znaju da postoje, nemaju gdje ni doci loviti minorne i besmislene pogreške, kako bi ti pisali drakonske kazne.

I nikome ništa. Probajte prekršiti bilo koju od navedenih odredbi. Svaka će vas koštati toliko da ćete bankrotirati - požalio se Cvetojević na društvenim mrežama, piše Slobodna Dalmacija.

Otkriva kako čeka već četvrti poziv na sud jer je inspektor "zamislio da u boci tekućeg sapuna fali jedna žličica za kavu tekućine".

- I zato ću ja dobiti kaznu do 200.000 kn. Za teoretsku, stvarno nepostojeću štetu, koja i da postoji nije veća od 300 kn. Inspektor me pronašao, sjedio je dva dana u klimatiziranom, pio kavu i sok te 'pronašao' strašan grijeh. Srećom, oni nisu bili upisani u očevidnik, pa inspektori nemaju saznanja", naveo je poduzetnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 20:19