ZATROVANI JAJA I MESO

Kancerogene tvari: Uvozimo li i mi hranu s dioksinom? Ne znamo!

U Vindiji tvrde da je teško jamčiti zdravstvenu ispravnost jeftine hrane nepoznatih proizvođača

ZAGREB - Kancerogena hrana proizvedena u Njemačkoj širi se Europom, unatoč brzim reakcijama inspekcije. Nakon otkrića dioksina u jajima, peradi i stočnoj hrani proizvedenoj u jednoj tvornici u Njemačkoj, odmah je zabranjen izvoz iz te zemlje u ostale članice Europske Unije.

Očito prekasno jer je otkriveno da su zatrovana jaja u obliku pasteriziranih proizvoda namijenjenih ljudskoj prehrani ušla i u Veliku Britaniju. Riječ je o 14 tona hrane.

Nedostatni ‘Štampar’

U Hrvatskoj nema straha od otrovne hrane, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede, jer većinu jaja, peradi i stočne hrane proizvodimo sami. Međutim, činjenica je da Hrvatska nema dostatnu opremu za otkrivanje dioksina.

Samo jedan laboratorij, onaj u Zavodu za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar u Zagrebu, opremljen je uređajima za otkrivanje te otrovne tvari. U praksi, sva sumnjiva hrana šalje se na laboratorijsku analizu izvan države, na koju treba čekati više tjedana jer Hrvatska nema opremu za otkrivanje malih količina dioksina u namirnicama.

Sumnjivo mlijeko

Najviše jaja u Hrvatsku se uvozi iz Slovenije, Srbije i Mađarske, a peradarskog mesa iz Brazila, Argentine i Slovenije. No, najnoviji slučaj Velike Britanije dokazuje da trgovci uvijek nađu način da izmaknu sanitarnoj i veterinarskoj kontroli hrane prilikom uvoza i izvoza.

- Nije moguće jamčiti za brojne proizvode nepoznatih proizvođača, najčešće iz uvoza, a kojima je jedina odlika niska cijena. Hrvatska već sada ima dostatne proizvodne kapacitete da zadovolji sve naše potrebe za peradarskim proizvodima - poručio je Dragutin Drk, direktor Vindije, ističući da je ključna karika u njihovu proizvodnom procesu vlastita tvornica stočne hrane.

Njemačke su vlasti zatvorile više od 4709 farmi na sjeverozapadu Njemačke nakon što su prošli tjedan u životinjskoj hrani pronašle otrovnu kemikaliju dioksin.

No, sada su se javile sumnje da se dioksin, koji može izazvati rak i pobačaj, nalazi i u mlijeku.

Kemičar Manfred Santen iz Greenpeacea za Bild je ustvrdio da su na farmama krave hranili hranom zatrovanom dioksinom te je on dospio i u mlijeko. Pitanje je samo je li zaraženo i mlijeko na policama trgovina.

Ministarstvo za poljoprivredu njemačke pokrajine Schleswig-Holstein, na granici s Danskom, priopćilo je da su industrijske masnoće koje su miješali u stočnu hranu sadržavale 13 puta više dioksina nego što je dozvoljeno.

Dioksin u hrani za piliće je sastojak uvezen iz Nizozemske. Za otrovni dio kriva je nizozemska tvrtka Harles & Jentzsch koja je kupovala otpadni biodizel i stavljala ga u stočnu hranu.

Njemački skandali

Njemačka organizacija za zaštitu potrošača Foodwatch problem vidi u lošoj kontroli stočne hrane.

- Mi već godinama doživljavamo slične skandale s dioksinom u ljudskoj i stočnoj hrani pa se zaista postavlja pitanje zašto se ne uvedu djelotvorne mjere - upozoravaju.

Iz Njemačke lani uvezli malo jaja

U Croatiastočaru kažu da lani nisu uvezli veću količinu jaja za domaće tržište jer je domaća proizvodnja zadovoljila 98 posto potražnje. Riječ je o proizvodnji 700 milijuna jaja godišnje. Ipak, u 2009. je uvezeno 66 tona jaja, dok je 2008. uvezeno mnogo više - 312 tona ili 17 milijuna komada.

U Ministarstvu tvrde da uvozimo minimalne količine pilećeg mesa iz Njemačke, pa straha nema, ali je ipak pojačana granična kontrola.

- Naši proizvođači sami proizvode hranu za perad, kako zbog visoke kvalitete domaćih sirovina, tako i zbog troškova proizvodnje i isplativosti - smiruju u Ministarstvu poljoprivrede.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 08:26