Prije tri godine Ivan Radić (33) izabran je za predsjednika osječkog HDZ-a u napetoj utakmici s tadašnjim saborskim zastupnikom Domagojem Mikulićem, kojega je podržavao i župan Ivan Anušić. No, Radić je u toj utakmici pobijedio, s Anušićem danas dobro surađuje i zajedno idu u lokalne izbore, gdje HDZ s Radićem vidi povijesnu priliku da prvi put u 30 godina hrvatske neovisnosti preuzmu vlast u Osijeku.
Zašto mislite da možete biti uspješan gradonačelnik?
- Zato što nosim novu energiju koja je Osijeku potrebna da bi iskoristio svoj puni potencijal. Godinama se pripremamo za razvojnu vertikalu grada Osijeka i sada je pravo vrijeme za novi početak. Radio sam u realnom, građevinskom, sektoru, u politiku sam se uključio prije 13 godina da bih mijenjao stvari u svom kvartu, upoznao sam se sa stvarnim komunalnim problemima građana, dva puta sam biran za saborskog zastupnika i znam kako politika funkcionira. Unazad tri godine aktivno govorim o svim problemima svog grada i nudim konstruktivna rješenja.
Što ste po struci?
- Inženjer građevine i magistar ekonomije. Završio sam preddiplomski studij na Građevinskom fakultetu i diplomski na Ekonomskom fakultetu. Moje studiranje se malo odužilo, zbog promjene fokusa: počeo sam raditi u realnom sektoru i politički sam se aktivirao. Bilo mi je teško vratiti se studiranju nakon par godina stanke, ali po prirodi sam uporan i nikada stvari ne ostavljam nedovršene.
Imate li dovoljno iskustva i referenci za upravljanje gradskim sustavom koji broji gotovo 2000 zaposlenih i ima proračun od oko 1,3 milijarde kuna?
- Bilo bi prebahato reći da sam mogu voditi sustav od 2000 ljudi. Mislim da nema pojedinca koji to može. Za uspješno vođenje takvog sustava potreban je tim stručnih ljudi, koji će predano raditi na realizaciji zacrtanih ciljeva. Moj dosadašnji posao, što u realnom sektoru što u politici, dobra su referenca da mogu odabrati uspješan tim za izazove koji nas očekuju. Neki mi spočitavaju godine, a ja ih smatram prednošću. Konačno, kancelar Austrije, premijerka Finske, neki od naših ministara i uspješnih gradonačelnika… mojih su godina.
Ima li nešto u Vašoj ili prošlosti Vaše obitelji za što se ne zna, što bi Vam moglo nanijeti štetu ako se dozna?
- Koliko ja znam, nema.
Što biste prvo krenuli rješavati kao gradonačelnik?
- Izazova je puno. Neki se mogu riješiti brzo, za neke će trebati više vremena. Naravno da će cijeli mandat biti usmjeren na stvaranje pretpostavki za bolji život građana, na razvoj gospodarstva, stvaranje poduzetničke klime i nova radna mjesta … ali svjestan sam da ću se na početku mandata odmah trebati uhvatiti u koštac sa stvarima koje će biti aktualne kao što su obnova Kopike ili komarci. Isto tako bez odgode trebamo početi pripremati projekte za EU fondove kako bismo uhvatili korak s drugima.
Na ljeto će za komarce biti kasno, zar ne?
- Za sustavno uništavanje problema komaraca kasnimo već godinama, ali čim dobijem mandat navedeni problem počet će se rješavati.
Kakva korist od toga, ako se po tom pitanju ništa ili gotovo ništa ne radi u Kopačkom ritu, Dardi, Bilju, Aljmašu, Erdutu..., zbog čega Osijek, koji jedini izdvaja ozbiljan novac za to, ispada žrtva?
- Građane ne zanima odakle komarci dolaze. Pa ne štitimo mi „zračni prostor“ Osijeka nego Osječane. Građani očekuju da se problem komaraca riješi.
No, jasno je da se bez Vlade i državnog novca to ne može riješiti. Kako ćete Vi kao gradonačelnik naložiti tretiranje komaraca po okolnim općinama i Kopačkom ritu?
- Mi ćemo sa Županijom i Vladom taj problem riješiti.
Imate li neku konkretnu mjeru kojom ćete rasteretiti kućne budžete građana?
- Uskoro ćemo objaviti detaljan program, koji će biti realan i ostvariv. Želim da Osijek bude prvak u svim kategorijama, a za to uz uvođenje transparentnosti koja će podići efikasnost, moramo zahvatiti izvan gradskog proračuna, početi koristiti nacionalna i sredstva Europske unije. Grad se zaduživao za mnoge stvari koje su se mogle riješiti alternativnim izvorima financiranja poput GZ Nemetin, gdje se za oborinsku odvodnju dizao kredit od 10 milijuna kuna, a to se moglo dobiti iz fondova EU. Pojačat ćemo povlačenje novca iz fondova i time dobiti prostor za neka rasterećenja kućnih budžeta građana.
Gradonačelnik Ivan Vrkić neki je dan rekao da je 2013. zatekao prezadužen Grad u financijskom minusu, a ostavlja ga u plusu i manje zaduženog. Kako gledate na njegovih osam godina mandata?
- Grad ima puno veći potencijal nego što koristi, a na to sam unazad tri godine često upozoravao. Načelno, nije problem zaduživanje već svrha zaduživanja. Smatram da je prije svega važno novac poreznih obveznika ulagati u gospodarske projekte i projekte koji će otvarati nova radnja mjesta. Gradonačelnika poštujem kao čovjeka. Smatram da uz svo iskustvo koje je imao, nije mogao dati svoj maksimum, jer je bio sputavan odnosima političkih stranaka koje su činile vlast, što je posebno eskaliralo nakon bolesti Gradonačelnika, kada su loši odnosi isplivali na površinu
Često ističete sinergiju s Vladom i Županijom, pa ispada kao da je do sada nije bilo, iako se brojni veliki projekti rade u suradnji s Vladom. Zašto bi Vlada trebala više pomagati Osijeku pod HDZ-ovom vlašću, nego Osijeku pod vlašću SDP-a, HNS-a...?
- Svjedoci smo da nam svađa s centralnom vlasti nije donijela ništa dobro. Osijek već 30 godina čeka na razvojnu vertikalu. Drugi veliki gradovi u Hrvatskoj su za to vrijeme to i te kako koristili. Ranije sam govorio kako Osijek nije iskoristio svoje potencijale, i moj dnevni kontakt s Vladom i ministrima može samo doprinijeti da se to i dogodi, naš grad do sad takvu priliku nije imao.
Nije li baš Projekt Slavonija rezultat takve vertikale i potvrda ekonomske i gospodarske zapuštenosti istoka Hrvatske, gdje je u najvećem broju gradova i općina na vlasti bio i jest HDZ, koji je uglavnom vladao i Hrvatskom kroz ovih 30 godina?
- Kao nijedna Vlada do sada, upravo je Vlada Andreja Plenkovića stavila fokus na istok Hrvatske. Ugovoreni su projekti vrijedni 16,53 milijarde kuna, a mnogi projekti su i na području Osijeka. Ne želim govoriti o bivšim Vladama. Koncentriran sam na ovu Vladu, koja je ispravila SDP-ovu nepravdu s NUTS-2 regijama, koja je našim poduzetnicima nanijela štetu, kao i SDP-ovu ideju da Koridor 5C kroz Baranju bude brza cesta. Ova Vlada je to promijenila. Osijek se u budućnosti treba razvijati kao transportno-logistički centar, jer imamo odličnu povezanost, sjajan geostrateški položaj, autocestu, zračnu luku, riječnu luku... Trebalo se svakako ulagati više u Slavoniju, ali ponavljam to je pitanje prošlosti u kojoj nisam aktivno sudjelovao i kojom se ne želim baviti. Dosta je svađa.
Ali, svađa nema već osam godina. Nije li gospodin Vrkić ipak relaksirao i obnovio odnose sa Zagrebom?
- Da, u odnosu na vlast koja je bila prije njega, ali to nije dovoljno.
No, u prve četiri godine Vrkića je skupa s SDP-om podržavao i HDZ!
- To je pitanje za tadašnje čelništvo HDZ-a u Osijeku, međutim to nije bila koalicija s SDP-om, nego podrška Vrkiću. Već godinama radimo drugačije. To nam se vraća kroz povjerenje građana na svim izborima.
Koliko je Projekt Slavonija generirao novih radnih mjesta? Kritičari kažu da je to ulaganje u beton, a ne u ljude.
- Ne bih se složio i to ću potkrijepiti konkretnim primjerom: uskoro u Osijeku kreće izgradnja Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće u vrijednosti gotovo 100 milijuna kuna. Završetkom projekta otvorit će se dvadesetak novih radnih mjesta, a poljoprivredni proizvođači moći će skladištiti svoje proizvode koji će time postati konkurentniji, odnosno njihov će posao postati profitabilniji. Slično je i s drugim projektima poput izgradnje Gospodarskog centra Osijek, obnove i modernizacije Zračne luke Osijek, ulaganjima u drugu fazu Kampus... Ili će netko reći kako ulaganje u studentski Kampus nije ulaganje u ljude?
Kampanju ste najavili u prostoru devastiranog OLT-a kazavši da u toj lokaciji vidite veliki potencijal. Na žalost, brojni Osječani tamo vide simbol uništenja osječke industrije, loše pretvorbe i privatizacije kojom je 90-ih upravljao HDZ. Je li bilo mudro tamo otvoriti novu priču?
- Odabrali smo OLT da sugrađanima pošaljemo snažnu poruku optimizma i energije te da ćemo raditi velike projekte. Moramo početi vjerovati u sebe, svoja znanja i sposobnosti. Rodio sam se 1987., ne pada mi na pamet prozivati niti bivše gradonačelnike niti ničiju politiku iz devedesetih godina. U potpunosti sam okrenut budućnosti.
Trebaju li ljudi u Gradskoj upravo strahovati za svoja radna mjesta?
- Otvoren sam prema svima koji znaju i žele raditi. Nitko ne treba strahovati za svoj posao, gradska uprava samo treba biti reorganizirana kao učinkovit servis građana i poduzetnika, vjerujem da ćemo kroz digitalizaciju napraviti veliki napredak.
Hoćete li pročelnike birati javnim natječajem ili po stranačkom ključu?
- Birat ćemo najbolje, naglasio sam već koliko je kvalitetan tim za provedbu promjena u gradu važan. Naravno, putem javnog natječaja.
Ostaju li gradske tvrtke zasebne pravne osobe ili ih možda planirate objediniti u neki holding?
- Inzistirat ću da tvrtke budu učinkovite i na visini zadataka, i njihov organizacijski oblik ovisit će upravo o njihovoj učinkovitosti. Racionalno upravljanje bit će ključ odlučivanja. U tom smislu, nije isključeno da neke tvrtke povežemo u jednu. Često sam upozoravao na velike subvencije gradskim tvrtkama, što nužno treba racionalizirati i svakako ćemo ići u centraliziranu javnu nabavu za sve tvrtke.
Aktualizirali ste i pitanje parkiranja u gradu. Što po tom pitanju kanite učiniti?
- Parkiranje je svakodnevna i elementarna potreba stanovnika i posjetitelja i izgradnji tog sustava posvetit ćemo posebnu pažnju. Dovoljan broj parkirališnih mjesta, raspoređen u skladu s potrebama, sustav navođenja na uređena parkirališta propisanih gabarita (što za današnja parkirališta ne možemo reći) te jednostavan i prihvatljiv sustav naplate parkiranja koji uključuje i cijenu i jednostavnost usluge plaćanja, ključni su parametri kojima ćemo se voditi u novoj politici u tom segmentu prometa. Razmotrit ćemo i moguću integralnu uslugu parkiranja, najma gradskih bicikala i gradskog prijevoza putnika. Ukratko, posebnu pažnju posvetit ćemo cjelovitoj prometnoj politici na području grada Osijeka i to ugraditi u sve prostorno planske dokumente.
Što će biti sa stadionom Gradski vrt nakon što NK Osijek preseli na Pampas?
- Nama, navijačima Osijeka, Gradski vrt će vječno biti u najljepšem sjećanju, ali gradnja Pampasa je poruka budućnosti i poruka da Osijek može biti broj jedan u puno toga. Nakon preseljenja NK Osijeka, stadion takvog kapaciteta nam sigurno neće biti potreban. Određenim zahvatima taj prostor ćemo učiniti humanijim za život građana u neposrednoj blizini stadiona, a samu namjenu sportskog sadržaja prilagodit ćemo potrebama osječkog sporta. Svakako na Gradskom vrtu ostaje atletski klub i na današnjem speedwayu ponovno bismo uredili Perivoj Gradski vrt, no treba strateški i cjelovito pristupiti samoj realizaciji kada za to dođe vrijeme. Puno je prostora u gradu kojima je potrebno naći novu namjenu i jedan od važnih poteza treba biti i novi generalni urbanistički plan vođen potrebama građana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....