NE ODUSTAJE OD ODLUKE

KOLAKUŠIĆ ŠALJE DALEKOVOD U STEČAJ 'Prijedlog predstečajne nagodbe je suprotan Ustavu'

Kolakušić tvrdi kako Ustav daje svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu
 CROPIX/LinkedIn

ZAGREB - Trgovački sud u Zagrebu dostavio je Dalekovodu rješenje kojim se odbija prijedlog za sklapanje predstečajne nagodbe, izvijestila je danas ta građevinska kompanija.

Sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić odbio je 16. rujna prijedlog predstečajne nagodbe jer ga, kako je naveo u svom zaključku, smatra nedopuštenim. Drži da je u suprotnosti s odredbama Ustava, koji nalaže jednakost svih pred zakonom, kojim se jamči pravo vlasništva i koji daje svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu.

ODBIJEN ZAHTJEV DALEKOVODA Sudac Kolakušić će i dalje voditi predstečajnu nagodbu

U zaključku se, između ostaloga, navodi da je Trgovački sud utvrdio da su povezana društva Dalekovoda i financijske institucije u ovom postupku prijavile 1,5 milijardi kuna potraživanja koja nisu nastala do otvaranja postupka predstečajne nagodbe, odnosno potraživanja od 306,5 milijuna kuna za koja se razlučni vjerovnici nisu odrekli prava na odvojeno namirenje.

Također, navodi se da su ta potraživanja utvrđena rješenjem Nagodbenog vijeća Fine u ukupnom iznosu od 1,8 milijardi kuna, čime je omogućeno da glasaju za prihvaćanje plana financijskog restrukturiranja dužnika kojeg su sami predložili i kojim su stavljeni u povoljniju poziciju u odnos na ostale vjerovnike.

Sud je utvrdio da je time povrijeđen Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (ZFPPN), te da su vjerovnici raspolagali pravima koja im po Ustavu i tom zakonu ne pripadaju.

Sud smatra da se time u prethodnom postupku postupalo suprotno smislu zakona i zabrani različitog postupanja s vjerovnicima, a što je u suprotnosti s Ustavom i javnim moralom.

Ujedno, u zaključku sud još navodi da ne može ne primijetiti da se postupak predstečajne nagodbe pokušao iskoristiti protivno smislu i odredbama Ustava, ZFPPN-a i Zakona o preuzimanju dioničkih društava za preuzimanje vlasništva Dalekovoda izvan tržišnih uvjeta.

Kolakušić: 'Stajalište Ustavnog suda dovodi u pitanje milijune presuda'

Naime, kako se navodi, sukladno odlukama Skupštine dioničara Dalekovoda, nakon smanjenja temeljnog kapitala za 258 milijuna kuna, te povećanja unosima potraživanja temeljem sklapanja predstečajne nagodbe za maksimalno 9,2 milijuna kuna, proizlazi da bi tvrtka Konsolidator temeljem svog uloga od 150 milijuna kuna trebala steći 79,83 posto udjela u temeljnom kapitalu Dalekovoda, oslobođenog dijela dugovanja, a ostatka reprogramirnog na višegodišnje razdoblje.

Tvrtka Konsolidator, u većinskom vlasništvu Nexus Private Equity Partnera, dala je u svibnju obvezujuću ponudu za dokapitalizaciju Dalekovoda u iznosu od 150 milijuna kuna.

U rješenju Trgovačkog suda navodi se da Dalekovod može podnijeti žalbu u roku od osam dana Visokom trgovačkom sudu RH.

Iz Dalekovoda zasad nemaju komentara i razmatraju koje im opcije stoje na raspolaganju, dok je jutros Zagrebačka burza obustavila trgovanje dionicom Dalekovoda do 12,15 sati.

Nastavak 'slučaja Dalekovod'

Tako se nastavlja slučaj Dalekovoda, koji je izbio u srpnju kada je sudac Mislav Kolakušić obustavio predstečajnu nagodbu za Dalekovod, podnijevši zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi jer je, kako je poručio, uvjeren da pojedine odredbe tog zakona i njihova primjena predstavljaju povredu Ustava na štetu vjerovnika, državnog proračuna i građana.

Ustavni sud je 27. kolovoza ukinuo rješenje kojim je Trgovački sud obustavio predstečajnu nagodbu Dalekovoda radi ocjene ustavnosti pojedinih zakonskih odredbi te je naložio bezodložno nastavljanje tog postupka.

Premda je Dalekovod podnio zahtjev za izuzećem Kolakušića i zatražio da se taj postupak dodijeli drugom sucu, jer smatra da u ovim okolnostima postoji bojazan da sudac Kolakušić neće biti u mogućnosti objektivno i nepristrano dovršiti navedeni predmet, predsjednica Trgovačkog suda Nada Nekić Plevko odbila je početkom rujna zahtjev Dalekovoda.

Srpanjska odluka suca Kolakušića naišla je na kritiku ministra financija Slavka Linića koji je tada ocijenio da takva odluka pokazuje kolika je pravna nesigurnost u Hrvatskoj, jer su mnogi suci već prihvatili nagodbe u drugim slučajevima. Ustvrdio je da je sudac objašnjenjem svoje odluke Vladu i Sabor praktički optužio za kriminalne radnje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 06:17