OPATIJA - Kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izjavila je u srijedu na savjetovanju ekonomista u Opatiji da Hrvatska ima položaj, resurse i znanje, sve što joj je potrebno za napredak, ali da joj nedostaje vodstvo na svim razinama koje razumije da su gospodarska pitanja ključna i da je vrijeme za zaokret.
U državi teško pogođenoj krizom, u kojoj je Vlada postala rekorder u gospodarskom padu, svaka druga mlada osoba je bez posla, poduzetnici odustaju, a sve više ljudi odlazi, nema većeg prioriteta od gospodarskog rasta i oporavka, istaknula je Grabar Kitarović.
Kazala je da će kao kandidatkinja i buduća predsjednica Hrvatske slušati i pratiti preporuke ekonomista. Smatra da Vladi, koja nije dovoljno energična, predsjednik države iniciranjem tema može dati poticaj, odnosno da je značajna uloga predsjednika u poticanju na dijalog i zajedničko nalaženje rješenja.
Drži da je hrvatska gospodarska struktura opterećena klijentelizmom, da se takva gospodarska politika ne može nazvati ozbiljnom i da kvalitetna rješenja koje predlažu stručnjaci treba uvažavati.
Rekla je da će, unatoč drastičnom smanjenju predsjedničkog ureda koje je najavila, kao buduća predsjednica ojačati dio ureda koji prati gospodarstvo i investicije te da će se posebno oslanjati na vanjsko savjetodavno tijelo - savjet za gospodarstvo, u kojem će biti dobrodošli svi gospodarski stručnjaci koji na volonterskoj bazi žele pomoći Hrvatskoj.
Grabar Kitarović smatra da Hrvatska treba proglasiti isključivi gospodarski pojas i imati punu ingerenciju nad dijelom mora koji nam pripada.
Kazala je da aktivna vanjska politika može pomoći u privlačenju investicija i da će osobno biti prva gospodarska diplomatkinja Hrvatske.
Važnim je istaknula jačanje poduzetništva i ulagačke klime, poticanje izvoza i domaće proizvodnje, reformiranje javne uprave u servis građanima i poduzetnicima, ujednačen razvoj, plaćanje poreza, ali bez da oni izazivaju strah i predstavljaju represivni mehanizam.
Među ostalim, naglasila je da smatra da se reforme moraju provoditi, ali da ne smiju stalno i neograničeno povećavati javni dug, jer to onda nisu reforme.
Novinari su Kolindu Grabar Kitarović pitali kako komentira navode predsjednika Ive Josipovića da ona nema program i ne poznaje hrvatski politički sustav, na što je odgovorila da je to apsolutno netočno, da očekuje da predsjednik izađe sa svojim programom i da se veseli tom trenutku.
Viša ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku Sanja Madžarević Šujster u izlaganju o ekonomskim izgledima i preporukama za hrvatsku ekonomsku politiku istaknula je da je prioritet provođenje fiskalne konsolidacije i smanjenje javnog duga kako bi se smanjila ranjivost gospodarstva.
Kazala je da je potrebno provesti strukturne reforme, produbiti napore na poboljšavanju investicijske klime, tržišta rada i povećanju učinkovitost javnog sektora.
Trodnevno savjetovanje Hrvatskog društva ekonomista "Ekonomska politika Hrvatske u 2015.", koje je u srijedu počelo u Opatiji, u četvrtak se nastavlja temama o održivom razvoju Hrvatske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....