Nasuprot bezbrojnim tezama u javnom i političkom životu koje Hrvatsku tretiraju kao dominantno ekscesno društvo i koje sustavno podcjenjuju hrvatske građane, stvarnost nas, i to ne tako rijetko, ugodno demantira. Bilo da je riječ o masovnom osjećaju društvene solidarnosti, koji se pokazuje u dobrotvornim akcijama poput skupljanja novca za malu Noru Šitum, bilo da se radi o racionalnim i “normalnim” političkim i vrijednosnim opredjeljenjima, kao u slučaju rezultata istraživanja o zdravstvenom odgoju, što ga je u siječnju, usred najžešćih crkveno-Vladinih polemika o seksu u školi, bila provela agencija Ipsos Puls.
Za Jovanovićev program je svaki drugi katolik i svaki treći HDZ-ovac
Sama činjenica da je zdravstveni (pa tako i spolni) odgoj prošao sa solidnom većinom ne treba osobito čuditi: povijesno je poznato da Hrvati nisu klerikalci i da vrlo često ne respektiraju crkvene političke stavove. Zanimljiviji od glavnog rezultata Pulsova istraživanja (uslijed kojeg je posve jasno zašto Crkva i katoličke udruge ne traže referendum o zdravstvenom odgoju) jesu podaci o demografsko-socijalnoj strukturi onih koji podržavaju zdravstveni odgoj i onih koji mu se suprotstavljaju.
EKSKLUZIVNO, ISTINA O PROGRAMU KOJI JE PODIJELIO HRVATSKU Većina roditelja za zdravstveni odgoj u školi
Naime, čak 71 posto fakultetski obrazovanih građana slaže se s predloženim modelom zdravstvenog i spolnog odgoja. Nasuprot tome, samo 38 posto građana sa završenom osnovnom školom podržava Vladinu odluku.
Isto tako, najveći je broj onih koji se suprotstavljaju Vladi među najniže obrazovanima: 39 posto Hrvata koji posjeduju tek osnovnoškolsku svjedodžbu suprotstavlja se zdravstvenom odgoju, naspram 25 posto protivnika zdravstvenog odgoja s fakultetskim diplomama.
Među najmanje obrazovanima istodobno je i najveći broj neopredijeljenih, 23 posto, dok je među najobrazovanijima najmanji broj neopredijeljenih, samo 4 posto.
Prema rezultatima Pulsova istraživanja, čini se da se Crkva u svojoj kampanji protiv zdravstvenog odgoja pretežito oslanja na najneobrazovanije Hrvate.
Zanimljvo je, nadalje, što 49 posto građana, koji su sudjelovali u Pulsovu istraživanju i koji su se izjasnili kao katolici, potpuno ili uglavnom podržavaju Vladin projekt zdravstvenog odgoja.
Ovaj podatak ukazuje da su hrvatski katolici u značajnoj mjeri moderniji i racionalniji od hrvatske svećeničke hijerarhije: tu se, dakle, radi o vrlo dobroj vijesti za hrvatski katolicizam. Naposljetku, ne smiju se zanemariti niti podaci o stranačkim preferencijama anketiranih.
Ovdje je osobito signifikantno da gotovo trećina HDZ-ovih birača podupire zdravstveni odgoj, što ukazuje da HDZ nije ideološki monolitan.
Naposljetku, valja istaknuti kako je 34 posto onih koji se suprotstavljaju zdravstvenom i spolnom odgoju kao glavni razlog navelo navodno promicanje homoseksualizma. Ovdje je, po svemu, riječ o uspjehu crkvene propagande u stvaranju predrasuda o samom zdravstvenom odgoju, koji nipošto ne promiče homseksualizam, ali i o stvaranju odnosa nejednakosti u našem društvu: uistinu je krajnje vrijeme da svi odgovorni društveni čimbenici u Hrvatskoj prihvate homoseksualce kao ravnopravnu društvenu skupinu.
Valja vjerovati da će se žestoki javni sukob oko zdravstvenog i spolnog odgoja uskoro početi stišavati. Istraživanje pokazuje kako za takav sukob ne postoje osnove, osim u Dalmaciji koja pokazuje da je postala nacionalno sjedište katoličkog konzervativizma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....