KRAJ KARIJERE U VLADI

KUJUNDŽIĆ SE VRAĆA U BOLNICU U KOJOJ JE KADROVIRAO U toj se ustanovi ne vesele njegovu povratku, zato je i odlučio usput aktivirati i saborski mandat

 
Milan Kujundžić
 Neja Markičević / CROPIX

Početak mandata smijenjenog ministra zdravstva Milana Kujundžića za mnoge je bio obećavajući. Vladalo je uvjerenje da netko tko je dugo bio ravnatelj velike bolnice, ima upravljačkih i organizacijskih sposobnosti, u stanju je sve to primijeniti i na ukupni sustav i provesti barem dio onoga zbog čega zdravstvo gotovo 30 godina preživljava tek od danas do sutra.

No, njegova “slavna” rečenica da “neće ništa previše dirati jer sustav funkcionira”, uključila je alarm za oprez. Naime, od Kujundžića se očekivalo da nastavi provedbu master plana bolnica, da unaprijedi rad domova zdravlja, točnije primarne zdravstvene zaštite, da podigne razinu prevencije... No, od svega toga - ništa!

U njegovu je fokusu bila gradnja, nabava opreme i kadrovske križaljke kojima se nastojao riješiti neistomišljenika. Sve to govori da će njegov nasljednik prije svega morati zaustaviti i ponovno revalorizirati barem sve projekte koji su u fazi u kojoj je još moguće procijeniti jesu li ili nisu bili potrebni i za koje još nije nastao trošak u zdravstvenom proračunu.

Veliko pospremanje

Naime, od Kujundžićeva nasljednika ne treba očekivati da u sljedećih nekoliko mjeseci do izbora krene s velikim reformama koje bi uzburkale javnost, ali nema dvojbe da bi morao učiniti “veliko pospremanje”. Nepovjerenje koje je u Kujundžićevu mandatu vladalo u sustavu dovodilo je nerijetko do statusa quo u kojem se čuvala pozicija i išlo linijom manjeg otpora, odnosno netalasanja. Smjene u upravnim vijećima državnih bolnica njihove odluke o imenovanjima i odbijanjima “nepoćudnih” postale su zaštitni znak vladanja donedavnog ministra.

Da se tijekom protekle tri godine Kujundžić zamjerio mnogima, pa čak i u svojoj matičnoj bolnici KB-u Dubrava, govore jučerašnje vijesti iz te ustanove. Naime, mnogi su, kažu nam sugovornici, odahnuli kad je Plenković objavio njegovu smjenu. Dio se pak “njegovih ljudi” u bolnici odlučilo napustiti “brod koji tone” pa je tako bivši tajnik Hrvatske zore, Darko Chudy, urudžbirao ostavku na mjesto zamjenika ravnatelja bolnice.

Kujundžić se, naime, može vratiti u KB Dubravu na mjesto šefa Zavoda za gastroenterologiju jer ga je dok je bio ministar, kao v.d. mijenjao navodno njegov čovjek od povjerenja, prof. dr. Ivica Grgurević. Dio kolega iz toga zavoda nije previše sretan zbog njegova povratka, ali uvjereni su da ubuduće neće biti tolikog pritiska na njih ni iz čelništva bolnice koju je u cijelosti postavio Kujundžić.

Dovoljno je prisjetiti se afere sa smjenom Tonija Kolaka i postavljanja Srećka Marušića za novog ravnatelja, iz čega se repovi još vuku. Ne bi li se doskočilo “neposlušnima”, nova je uprava bila uvela posvemašnju kontrolu ulaska i izlaska iz bolnice pa su se ne samo “cvikale” ulazne kartice, nego su sve ovjekovječile kamere, što je zabranjeno zakonom. Naime, pacijenti se ne smiju snimati u bolnici ni na koji način.

Postavio kamere

U bolnici se priča da je jedan liječnik nakon što se registrirao karticom, pokazao u kameru srednji prst, a potom mu je uslijedila “opomena pred otkaz” pa sad imaju posla odvjetnici. Sve je više onih koji se distanciraju od bivšeg ministra, kažu nam naši sugovornici, pa ga napuštaju i oni koji su u toj bolnici poznati po makijavelizmu.

- Podržavaju one na vlasti, ali jednako tako, nestaju kao podrška kad netko siđe s trone. To su oni koji su uvijek s onima koji su nešto ili će to biti, ali nikad s onima koji su bili nešto - kažu u KB-u Dubrava. Drugim riječima, Kujundžićeva pozicija u toj bolnici znatno će se promijeniti nakon gubitka ministarske fotelje pa treba očekivati da će se više “držati” Sabora, gdje bi barem povremeno mogao biti pod svjetlima pozornice.

Primarna zaštita

Posla će za novog ministra biti i oko sređivanja situacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koja je dodatno “propala” rješenjima u novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti. Ne bi čudilo da se njegova primjena suspendira jer se pokazalo da je u mnogim segmentima neprimjenjiv u praksi, posebno na depriviranim područjima.

Slučaj Zadravec riješit ćemo u zakonskom roku

Neriješeno pitanje vezano uz smjenu Dijane Zadravec, zamjenice ravnatelja KBC-a Sestre milosrdnice, koja je 18. prosinca, prema izjavama svjedoka, nasrnula na Miju Primorac, voditeljicu nabave medicinskih proizvoda, jedan je od utega kojim će se morati baviti novi ministar Vili Beroš.

- Svakako da ću morati sagledati sve okolnosti jer dosad nisam bio involviran u taj slučaj. No, sigurno je da ću inzistirati da se sve rješava u predviđenim zakonskim okvirima - rekao je Beroš.

Inače, Zadravec je u fokus interesa javnosti ponovno došla kada ju je sada već bivši ministar Milan Kujundžić spasio od smjene.

Naime, unatoč jednoglasnim preporukama za smjenu i Povjerenstva za unutarnji nadzor i Radničkog vijeća KBC-a, zakazanu sjednicu Upravnog vijeća na kojoj se trebala izglasati smjena Kujundžić je stopirao. Podsjetimo, sjednica se trebala održati u utorak 7. siječnja, no netom prije početka Kujundžić je poslao dopis u kojem traži odgodu sjednice. Dva dana kasnije, u četvrtak, smijenio je predsjednika Vijeća prof. Slavka Oreškovića i imenovao državnog tajnika Ministarstva Tomislava Dulibića.

Tu spornu situaciju nazvao je koincidencijom te je tvrdio kako je smjena Oreškovića bila pripremljena mjesec dana ranije, no sam dopis o razrješenju stigao je na dan sjednice Vlade. Iako nam je Dulibić prošli tjedan rekao kako će se sjednica održati sredinom tekućeg tjedna, doznajemo da je odgođena zbog krizne situacije oko smjene Milana Kujundžića.

I Kujundžić je podržavao smjenu Bore Nogala

Mnogi će se vjerojatno pitati što Kujundžićeva smjena znači za bolnicu Srebrenjak odnosno za izbor novog ravnatelja. Naime, bivši je ministar zajedno s gradonačelnikom Bandićem podržavao najprije smjenu Bore Nogala, a potom i izbor Dragana Korolije Marinića za novog ravnatelja. Ne bi li Grad imao “komotnu” većinu, Kujundžić je u Upravno vijeće imenovao dr. Milivoja Novaka i kažu, očekivao, da će “operacija” izbora brzo završiti.

No, sve se dodatno zakompliciralo jer Novak traži “poštivanje procedure” pa je tako nedavno prisilio ostatak Upravnog vijeća da pristane na ponovno predstavljanje ravnateljskih kandidata nakon što je glasovanje o Koroliji Mariniću propalo. I sjednica UV-a u ponedjeljak nije bila učinkovita u tom pogledu pa je ostavljeno da članovi razmotre sve programe, a kad će odluka zasad nitko ne želi prognozirati. Izvjesno je da novi ravnatelj neće biti Nogalo, ali sad se, kažu, “drma” i pozicija Korolije Marinića.

Sve je, naime, više onih koji drže da bi za bolnicu, EU projekt translacijske medicine, grad i državu, a prije svega male pacijente ovu trakavicu trebalo prekinuti izborom prof. dr. Mirjane Turkalj, liječnice i znanstvenice nezainteresirane za političke igre.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2024 22:12