Ministar zdravstva Vili Beroš obratio se javnosti na konferenciji za novinare nakon informacija o zarazi legionelom u KBC Zagreb, od čega su preminule tri osobe, a zaraženo ih je bilo ukupno šest.
U svibnju su se i u KBC Sestre milosrdnice dogodila dva slučaja legionele, a među zaraženima je i medicinska sestra. Potvrđeno je to za Danas.hr nakon što je Jutarnji jučer prvi pisao o šestero zaraženih tom bakterijom na Rebru, od kojih je troje preminulo. Sve se dogodilo u posljednjih šest tjedana.
- Kad je riječ o legioneli kao zarazi, treba reći da u RH godišnje imamo 60-ak slučajeva, a smrtnost je 10 posto, znači – ništa novo, događa se već neko vrijeme, rekao je Beroš.
Izrazio je sućut obiteljima umrlih i nastavio:
- Želim pacijentima poslati poruku sigurnosti jer nije točna tvrdnja da je opasno doći u KBC Zagreb na nekakav kontrolni pregled. To nije tako. Poduzimaju se sve mjere potrebne da bi se spriječilo širenje infekcije. Mislim da svi trebamo izvući određene poruke na račun ovog događanja i danas će otići dopis prema svim ostalim zdravstvenim ustanovama da pojačaju svoja nastojanja u protuepidemijskim mjerama, a posebno tamo gdje je u tijeku izgradnja novih zgrada nakon potresa. Vjerujem da ćemo zajedno obuzdati ovu infekciju i da daljnje zaraze neće biti. Podlegli su samo oni koji su bili najkompromitiraniji. Ostali se mogu izliječiti uz pomoć antibiotske terapije. Za neke od ovih slučajeva postoji i sumnja da je KBC Zagreb izvor infekcije ali s time nećemo kalkulirati, rekao je Beroš.
Kada je riječ o navodima o zataškavanju svega, Beroš kaže:
- Činjenica je da nisam bio na vrijeme obaviješten, no želim demantirati tvrdnje da se nešto zataškavalo. KBC Zagreb je rano, prije oko šest tjedana obavijestio HZJZ. Očito se nije do kraja uspjelo u sprječavanju širenja zaraze, formirao sam radnu skupinu.
Bernard Kaić iz HZJZ-a se osvrnuo na navode o zataškavanju rekavši da nema govora o tome. Rekao je da nema potrebe obavještavati javnost već raditi na tome da se spriječi širenje.
- Rebro na tjednoj bazi radi anti-legionela program, nedjeljom, istaknuo je Kaić.
- Legionele ima svugdje oko nas, u svim bolnicama, u svim smještajnim kapacitetima, velikim hotelima, zrakoplovima... Znamo da se prenosi preko vode respiratornim putem, da je ima posvuda. Nama se dogodilo to početkom travnja. Obavijestili smo HZJZ, napravili prve izvide, uzorkovanja vode i pronašli smo da je voda za tuširanje vjerojatno izvor infekcije. Nažalost troje je pacijenata preminulo, teški imunokompromitirani pacijenti,a ostala tri su u poboljšanju i dobro su. U zadnjih 15 dana nemamo nijedan novi slučaj infekcije legionelom, poručio je ravnatelj KBC-a Ante Ćorušić.
Potvrdio je da su uzrok slijepog crijeva nastala zbog obnove.
Ministar Beroš je rekao da ne vidi krivnju ravnatelja KBC-a Zagreb.
- U ovom trenutku ne vidim ravnateljevu krivnju, nije kriv ni za potres ni za stvaranje slijepih crijeva ni za pojavu legionele, kaže Beroš.
Na pitanje novinara smatra li se on kao ministar odgovornim, kaže:
- Po zapovjednoj odgovornosti osjećam se krivo, odnosno zadužen sam za analizu i ispravljanje stvari, kaže Beroš.
Osvrnuo se i na svoju jučerašnju izjavu da je sve saznao iz medija.
- Mislim da riječ o određenoj pogrešci, mislim da me morao izvijestiti, ali je izvijestio još i važniju instituciju – HZJZ i ako je to jedini krimen, bit će najlakše jer se to lako da riješiti, rekao je Beroš.
Komentirao je i slučajeve iz Vinogradske, rekavši da je jedan slučaj bio u siječnju, a drugi u svibnju, no nije bilo težih posljedica.
- Ne zamjeram ravnateljima bolnica koje su trenutno u obnovi, no sama struka je možda mogla na to upozoriti, kaže Beroš.
- Mi smo danas detaljno prošli sve slučajeve. Prvi je započeo na Rebru 2. travnja. Tada su ispitani i testirani svi djelatnici i svi drugi pacijenti na tim odjelima i infekcije nije bilo. Vjerojatno je zbog imunokompromitiranosti, u terminalnim fazama svojih teških, po život ugrožavajućih bolesti, kod nekih došlo do infekcije legionelom, kaže Beroš.
Od sada će, kaže Beroš, ‘puhati i na hladno‘ te će se uvesti filteri i pumpe.
- Detektirali smo način na koji će se nadzirati pasterizacija vode tako da na svakoj slavini medicinska sestra kontrolira temperaturu vode, da se ne otvaraju sve slavine istovremeno kako ne bi došlo do neadekvatne pasterizacije... Radna skupina će se sastajati na dnevnoj bazi, napravit će se moguće da spriječimo ponavljanje sličnog.
Novinari su ga upitali o navodnom pogodovanju ravnatelju.
- Ako unutarnji nadzor dokaže, a vjerujem da hoće, da je ravnatelj i čitava ekipa provodila adekvatne mjere, onda tu nekakve krivnje ne vidim. Ravnatelj je ginekolog koji nije tehničke struke i nije mogao znati da bi postojanje slijepih crijeva moglo dovesti do ovoga, kaže Beroš i dodaje da ne vidi većih propusta u svemu.
Novinari su i Ćorušića upitali osjeća li se odgovornim.
- Koliko se osjećam odgovornim? Da se osjećam odgovornim, ne bih danas bio na tom mjestu. Pričekat ćemo nalaz, ali smatram da nisam odgovoran jer smo od prvog dana napravili sve po protokolu. Da se osjećam odgovornim, razmišljao bih o ostavci, ovako ne. Ako se pokaže da sam ja kriv, onda ću sigurno dati ostavku, budite bez brige, kaže Ćorušić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....