S obzirom na to da ne postoje nalazi s detaljima vitalnih znakova i kliničkog pregleda obavljenog u nedjelju 15. veljače od strane dežurnog pedijatra u ambulanti Doma zdravlja Zadarske županije, nismo u mogućnosti zaključiti da li je liječenje dječaka R. B. provedeno po pravilima struke i je li ili nije učinjena eventualna pogreška, kaže se u zaključku stručnog povjerenstva Ministarstva zdravlja koje je obavilo nadzor tijeka liječenja šestogodišnjeg Roka Begonje iz Filip Jakova u zadarskom Domu zdravlja i zadarskoj bolnici. Dječak je, nažalost, umro zbog - kako je tada rečeno - komplikacija šarlaha.
Brojna pitanja
Obitelj je bila nezadovoljna objašnjenjima liječnika i tvrdila da nije primjereno liječen pa je odgovore na njihova brojna pitanja trebalo dati stručno povjerenstvo Ministarstva zdravlja. No, odgovori su izostali, ali će zbog nepostojanja pisanog nalaza pregleda od 15. veljače, tj. zbog nevođenja medicinske dokumentacije protiv liječnika bolnice Zadar biti podignut optužni prijedlog. U Ministarstvu zdravlja kažu da će se predmet dostaviti i Državnom odvjetništvu.
Novi simptomi
Inače, Rokova obitelj tvrdi kako su danima obijali vrata svih ordinacija, no liječnici im nisu htjeli pomoći. Zbog njihova je nemara, kažu, dijete mrtvo. U četvrtak, 12.veljače, dječak je iznenada dobio visoku temperaturu. Roditelji su mislili da se radi o virozi. No, kad se temperatura nastavila i drugog dana te su se pojavili novi simptomi odveli su ga u zadarsku bolnicu gdje su ustanovili šarlah i prepisali mu antibiotik Sumamed. No, stanje se do nedjelje, nakon tri dana trošenja lijeka, pogoršavalo.
- U nedjelju su mu poplavjele usne, prsti i nokti. Temperatura se nije spuštala, teško je disao, a sve je teže i hodao. Odveli smo ga u Hitnu pomoć u Biogradu na moru, gdje su nas uputili da se javimo izravno na odjel zadarske bolnice.
Tamo smo bili šokirani arogancijom svih, od medicinske sestre koja mu je najprije pokvarenim toplomjerom izmjerila 37 stupnjeva, a tek na naše inzistiranje uzela novi koji je pokazao da Roko ima temperaturu 38,9 - izjavio je obiteljski prijatelj.
Opet su otišli u Hitnu u Biogradu, gdje su ih još jednom poslali da hitno,bez uputnice, odu na bolnički odjel.
Dječak pao u šok
- Ovaj put stvar je bila drugačija. Oko Roka su se u jednom trenutku okupila čak četiri liječnika, dali su mu kisik, pregledavali ga. Shvaćali smo da je stanje ozbiljno, ali i da je netko njegovu bolest konačno shvatio ozbiljno, jer je doslovce kopnio pred nama danima a da nitko dotad nije ništa poduzeo - rekao je prijatelj obitelji koji je nazočio višednevnoj drami.
Roditeljima su liječnici nakon pregleda rekli da Roko mora na pretrage u Jedinici za intenzivno liječenje te ih poslali kući po pidžamu i odjeću, jer će mališan biti hospitaliziran. Roko je tada, tvrdi obitelj, bio priseban i komunicirao s njima te demantiraju kasnije izjave bolničkih čelnika da je izgubio svijest nedugo nakon dolaska. Obitelj je za nekoliko sati nazvala bolnicu i saznala da je dječak pao u šok i da je životno ugrožen. Pripremao se i transport vojnim helikopterom u bolnicu u Splitu ili Zagrebu. Oko 14 sati mališan je izgubio bitku za život. - Liječnici su kasnije tvrdili da smo došli prekasno i da je za takvo stanje svaki sat važan. Zašto onda nisu nešto učinili 20 sati ranije, u nedjelju - vapi očajna obitelj.
Sporni detalji
Od bitke kojom žele dokazati da je umro zbog pogreške liječnika ne odustaju. Uz nemar, dvije stvari smatraju vrlo spornim. Šarlah se liječi penicilinom, a Sumamed ga nema pa nije jasno zašto je Roku prepisan baš taj antibiotik. Obitelji je pak za naknadnu profilaksu prepisan penicilinski lijek. Nije jasno ni zašto Roku nije uzet bris grla, iako je to uobičajena praksa u određivnju vrste šarlahnog streptokoka.
Očito, ni nakon nadzora Ministarstva ova tužna priča nije završena i vjerojatni je - sudski epilog.
Mišljenje napisao na promo letku
Najveći problem bio je dežurni pedijatar, stariji primarijus kojeg su pozvali da se vrati iz mirovine jer bolnica nema dovoljno kadrova.Premda smo mislili da je stručan i iskusan, on je cijelo vrijeme govorio da je sve što se Roku događa normalno i pitao nas zašto smo uopće dolazili - prepričao je obiteljski prijatelj početke tragedije. Šokiralo ih je kada im je svoje stručno mišljenje liječnik napisao na - promotivnom letku iz čekaonice. Zatim su se vratili kući i pokušavali i dalje, četvrti dan, sniziti djetetovu temperaturu, no ona nikad nije pala ispod 38 stupnjeva. Ujutro se Rokovo opće stanje pogoršalo. - Rano,
oko 5 sati, počeli su ga boljeti prsa, vrat, nije mogao hodati, temperatura je bila visoka - prepričao je. ( T. K.)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....