Službenici Policijskog nacionalnog USKOK-a u petak rano ujutro došli su na vrata doma HDZ-ova ministra zdravstva Vilija Beroša s nalozima za uhićenje i pretres. U 7.10 sati priopćeno mu je da je uhićen. Kako je nešto poslije u kratkom priopćenju potvrdio USKOK, Beroš je uhićen u sklopu "uhićenja i provođenja hitnih dokaznih radnji" koje su "rezultat izvida koje je prethodno proveo USKOK".
Prema prvim informacijama, zbog preplaćenih nabava dualnih mikroskopa za neurokirurgiju i davanja mita, uz Beroša su uhićeni predstojnik Klinike za neurokirurgiju KB-a Sestara milosrdnica prof. dr. sc. Krešimir Rotim i dobavljač uređaja Saša Pozder. USKOK ih tereti za zločinačko udruženje, primanje i davanje mita, te trgovinu utjecajem. Ispostavilo se da USKOK ministra Beroša ne tereti za primanje mita nego trgovanje utjecajem, a možda i za pripadnost zločinačkom udruženju.
Međutim, već oko deset sati dogodio se novi zaplet. Ispostavilo se da istragu o istom slučaju, ali bitno širu, vodi i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), koji je priopćio da su pokrenuli istragu protiv osam fizičkih osoba, uključujući ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova, te dvije pravne osobe.
Ključna razlika u odnosu na istragu USKOK-a je u tome što EPPO obuhvaća "nove" organizatore zločinačkog udruženja, te kao glavnog aktera označava Hrvoja Petrača. Istragom obuhvaćaju i dvojicu njegovih sinova te ravnatelja zagrebačke Klinike za dječje bolesti u Klajićevoj ulici Gorana Roića te djelatnika HZZO-ova područnog ureda Tomu Pavića. Usto, za razliku od USKOK-a, prema neslužbenim informacijama, terete i samog ministra Vilija Beroša da je primio mito, i to po 25.000 eura za svaku od tri bolnice koje su kupile sporne uređaje po "debelo" preplaćenim cijenama.
Kako navodi EPPO, sve se odvijalo u razdoblju od 2022. do danas, pri čemu je Hrvoje Petrač, EPPO nije navodio identitete, "kao voditelj zločinačkog udruženja, povezao u zajedničko djelovanje četvero drugih članova zločinačkog udruženja, s ciljem pribavljanja nepripadne imovinske koristi za dva trgovačka društva u kojima su osumnjičenici bili odgovorne osobe i stvarni voditelji poslovanja".
"Svrha njihovog kriminalnog djelovanja je bila osigurati da jedno od ovih trgovačkih društava bude izabrano za prodaju medicinskih robotskih uređaja bolničkim ustanovama na području RH, a što su ostvarivali davanjem i obećanjem davanja novčanih nagrada relevantnim dionicima sustava javnog zdravstva u zamjenu za osiguravanje financiranja nabava ovih uređaja po neosnovano uvećanim cijenama...", priopćio je EPPO opisavši kako su osumnjičenici u najmanje četiri navrata poduzeli radnje radi osiguranja plasmana medicinskih robotskih uređaja osumnjičenog trgovačkog društva.
"U slučaju KBC-a Split, nabava u okviru projekta ‘Nabava sustava za robotsku kirurgiju‘, procijenjene vrijednosti 4,850.000 EUR-a i u cijelosti financiranog iz proračuna EU, nije dodijeljena osumnjičenom trgovačkom društvu, usprkos mitu ponuđenom odgovornoj osobi u okviru ove bolnice i činjenici da je ministru zdravstva obećana novčana nagrada u zamjenu za pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu. Obzirom je odgovorna osoba u okviru bolnice odbila ponuđeno mito, u navedenom slučaju nije došlo do stjecanja nepripadne imovinske koristi na štetu proračuna EU.
U preostala tri slučaja, riječ je o nabavi operacijskih mikroskopa za potrebe KBC-a Osijek, Klinike za dječje bolesti Zagreb i Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice. U sva tri slučaja postoji osnovana sumnja da je ministar zdravstva, u zamjenu za primljeno mito, izdavao odobrenja za nabavu ovih operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama, te osigurao sredstva za financiranje javne nabave. S druge strane, odgovorne osobe navedenih bolničkih ustanova u Zagrebu su u zamjenu za primljeno mito izrađivale dokumentaciju o nabavi prema tehničkim specifikacijama proizvoda koje je na području Republike Hrvatske distribuiralo jedino osumnjičeno trgovačko društvo.
Budući je jedini ponuditelj u takvim postupcima javne nabave bilo osumnjičeno trgovačko društvo, operacijski mikroskopi su kupljeni za cijenu koja je neosnovano uvećana za 619.582,64 EUR-a, na štetu Državnog proračuna RH", sažetak je priopćenja EPPO-a.
S ciljem da prikriju tragove stjecanja nepripadne imovinske koristi, članovi zločinačkog udruženja su u ime drugog osumnjičenog društva izdavali račune s nevjerodostojnim sadržajem kako bi stvorili privid da je nepripadna imovinska korist osnovano i na zakonit način doznačena na račun tog osumnjičenog trgovačkog društva.
Na konferenciji za novinare glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je novi zaplet. Rekao je da će vrlo brzo donijeti odluku o sukobu nadležnosti koji u ovome predmetu postoji između USKOK-a i EPPO-a.
- USKOK je smatrao da je nadležan jer se radi o sredstvima iz hrvatskog proračuna, samo u jednoj točki rješenja o provođenju istrage se radi o europskom novcu, ali tu nije bilo predaje novca, nego se radilo o obećanju dara - kazao je Turudić. Po tome ispada da za USKOK, s obzirom na to da bivši ravnatelj splitske bolnice nije želio primiti mito, djela i nema, dok je za europske tužitelje dovoljno što se pokušalo podmititi.
Turudić nije rekao kakva će biti njegova odluka o sukobu nadležnosti. Međutim, njegova izjava da se EPPO ogriješio o načelo međusobne lojalnosti i time prekršio uredbu jer nije obavijestio USKOK da istražuje korupcijsku hobotnicu na čelu koje je, po njihovim rezultatima, Hrvoje Petrač, ne ostavlja puno dvojbe.
Kada je o USKOK-u riječ, ova je istraga specifična po nevjerojatno kratkom roku unutar kojega su provedeni izvidi i prikupljeni dokazi za ministrovo uhićenje. Turudić je kazao da su izvidi trajali samo nekoliko tjedana, što je do sada nezabilježeno, posebno u slučaju ovakvih kaznenih djela u koja je uključeno više pravnih osoba, više institucija i odgovornih osoba u njima. U takvim slučajevima izvidi ponekad traju i do dvije godine. EPPO je navodno na ovom slučaju radio pola godine.
Budući da iz priopćenja koja su u petak objavila dva tužiteljstva proizlazi da je opseg USKOK-ovih dokaza bitno uži od onih koje su prikupili europski tužitelji, novinare je zanimalo hoće li USKOK, ako preuzme predmet, kazneno goniti i Hrvoja Petrača. Turudić je odgovorio da bi "postupali prema svakome ako bi se našli dokazi".
Inače, kada su se odvijala uhićenja, Petrač nije bio u Hrvatskoj, a u šturoj izjavi novinarima je rekao da je za cijeli slučaj saznao iz medija. Glavni državni odvjetnik Turudić novinarima je odgovorio da ne zna gdje je Petrač, te ponovio da nije obuhvaćen istragom USKOK-a.
Prema riječima glavnog državnog odvjetnika, tužiteljstvo koje će odrediti kao nadležno za slučaj trebalo bi od onog drugog preuzeti sve dokaze, pa ih samostalno ocijeniti i odlučiti hoće li na temelju njih pokretati kazneni progon. To znači da USKOK nema nikakvu obavezu goniti Vilija Beroša za primanje mita ako im EPPO dostavi svoje dokaze za to djelo, kao ni Petrača.
Na pitanje mogu li europski tužitelji nastaviti kazneni progon Petrača i onih osoba iz ove organizirane koruptivne skupine koje USKOK eventualno ne bi obuhvatio svojim postupkom, glavni državni odvjetnik Turudić nije odgovorio navodeći "da je to pitanje hipotetsko".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....