Jedanaestogodišnji Petar Bedić Marić iz Domašinca kod Čakovca preminuo je u KBC-u Zagreb 22. siječnja ove godine.
Kako javlja Dnevnik.hr, dječak je u bolnicu u Klaićevoj primljen krajem listopada 2017., a četiri tjedna kasnije dijagnosticirana mu je aplastična anemija. Dotad je bio zdravo dijete, a prvi su simptomi bolesti bile masnice koje su se počele pojavljivati. Liječnici u Klaićevoj počeli su terapije, no pokazalo se da je jedini izlaz transplantacija koštane srži. U Hrvatskoj je nađen nesrodni davatelj i dječak je iz Klaićeve prebačen u KBC Zagreb, gdje je u kolovozu 2018. obavljena transplantacija.
No, nakon transplantacije pokazalo se da je zaražen opasnom bakterijom.
- Sjećam se jednog tate koji je prolazio i pitao me ima li vam dijete bakteriju? Ako nema, dobit će je ovdje. I naše je. Njih nekoliko. Sad znam o čemu je pričao, prisjetila se dječakova majka u razgovoru za Dnevnik.hr.
Nakon dječakove smrti njegova je majka Mihaela Bedić iznijela potresno svjedočanstvo o svemu što se tijekom njegova liječenja događalo u bolnici. Nije htjela ranije progovoriti, kaže, jer se bojala da će se liječnici i medicinsko osoblje (još) lošije odnositi prema njezinu teško bolesnom sinu.
Navela je kako su liječnici vrlo rijetko obilazili njezino dijete, gotovo nikada, a vizite nije bilo niti jedan dan. Uslijedile su komplikacije, dječak je teško podnosio lijekove koje su mu davali, a majka je kasnije saznala i kako je primao lijekove za odrasle te kazala da je nitko za to nije tražio nikakvo dopuštenje.
Petra su sestre i vezale, a kad se požalila na to, rekli su joj da nemaju dovoljno sestara da neka stalno bude blizu. - O higijeni dovoljno govori i činjenica da su Petru na koži otkrivene Candida i pseudomonas, koje su bile prisutne i u sve druge djece na intenzivnoj, a što tvrdim iz razgovora s njihovim roditeljima.
Zatražila je od bolnice detaljnu dokumentaciju i obrazloženje postupaka koji su provedeni, kao i objašnjenje za ponašanje medicinskog osoblja prema njoj i djetetu, a dopis je poslala i Ministarstvu zdravstva. Iz tog su ministarstva prije točno tjedan dana poslali dopis KBC-u Zagreb i zatražili žurno očitovanje.
- Nepravilnosti mora utvrditi netko tko je stručan, a ja ću dokumente poslati DORH-u, kazala je Mihaela Bedić.
- Dijete koje je transplantirano treba biti u izolaciji, a ovdje su ljudi hodali oko njega bez ikakve zaštite, rekla je Bedić.
- Ne želim se s njima natezati na sudu niti tražiti odštetu, ali mislim da mi je odgovornost upozoriti druge roditelje jer ja nisam znala ništa od toga. Samo da je neka mama prije progovorila i da sam znala barem dio... Mislila sam da idem u vrhunsku bolnicu. Da smo mi znali i 10 posto ovoga o vođenju i ophođenju s djetetom koje prolazi transplantaciju koštane srži, i neodgovornosti vodećeg liječnika, ne bismo krenuli ovim putem, koji je naše dijete odveo u smrt, a da ne govorimo o preteškoj patnji koju je Petar prošao, kazala je potresena majka za Dnevnik.hr.
KBC Zagreb formirao povjerenstvo za stručni nadzor 'da nijedan kamen ne ostane neotkriven'
Ministarstvo zdravstva u srijedu je priopćilo kako su slijedom zaprimljenog upita majke vezano uz liječenje njenog pokojnog sina, zatražili očitovanje KBC-a Zagreb, te kako je KBC Zagreb imenovao Povjerenstvo za unutarnji nadzor ovog slučaja, koje će izvršiti analizu svih navoda vezano uz ovaj slučaj, te o istome izvijestiti.
KBC Zagreb se na upit portala Dnevnik.hr oglasio priopćenjem:
"Svjedoci smo beskrupuloznog napada iz dijela medijskog prostora koji koristi razumljivu roditeljsku bol i nesreću i u ovoj fazi žalovanja očekivanu reakciju traženja krivca za patnju i smrt njihovog djeteta, čija se svrha možda ogleda tek kao raspirivanje boli, buđenje „pravedničkog“ gnjeva, nasilno otvaranje očiju koje ne vide za njihove potrebe iskonstruiranu istinu.
Obrazac je to koji je u ranijim vremenima rezultirao i nedužnim žrtvama. U želji da istinu ne pokrije mrak, a da istovremo nijedan kamen ne ostane neotkriven u potrebi da rekonstruiramo cijeli tijek ovog neželjenog događaja, naša kuća je danas formirala povjerenstvo za stručni nadzor u kojem su između ostalih i zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb, predstojnik Klinike za pedijatriju i glavna sestra KBC-a.
Mislimo da je u ovom slučaju nažalost došlo do prekida lanca povjerenja između struke i roditelja bolesnika i uložit ćemo svaki napor da ustanovimo u kojem se trenutku to dogodilo i kako spriječiti da se to više ne ponavlja, navodi se u priopćenju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....