OSIJEK - Djevojčica pronađena u cekeru do daljnjega će - dok ne dobije na tjelesnoj težini i ne oporavi se - ostati u bolnici. Nakon toga o njoj će skrb preuzeti djelatnici Centra za socijalnu skrb koji su, kako nam je potvrđeno u Ministarstvu socijalne politike, o cijelom slučaju saznali od građana, novinara i potencijalnih posvojitelja, koji su još jučer počeli zvati socijalnu službu.
- Centar nije službeno dobio informacije o ovom događaju ni od bolnice Osijek ni od policije Osijek - kažu u Ministarstvu socijalne politike.
Nakon izlaska iz bolnice dijete će biti smješteno u udomiteljsku obitelj ili dom za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Dobit će skrbnika, što će najvjerojatnije biti netko od stručnjaka iz Centra za socijalnu skrb. On će mu dati i osobno ime, koje djetetu treba dati u 30 dana nakon poroda. Najvjerojatnije će zadržati ime koje su djevojčici dale sestre u bolnici - Zvjezdana.
'BILA JE BUCMASTA S CRNIM OČIMA, MAJKU NE OSUĐUJEM' Osječki branitelj koji je spasio bebu ostavljenu na ulici
Najmanje tri mjeseca Zvjezdana će provesti na skrbi sustava. To je, naime, rok, u kojem se Zvjezdanina majka, za kojom traga i policija, može javiti i “predomisliti”. Nakon isteka tog roka, ako se majka ne javi, djevojčica može ići na posvojenje. Nema sumnje da će vrlo brzo pronaći posvojiteljsku obitelj: u registru posvojitelja trenutno se nalazi njih 634.
- Ako se roditelji pronađu, Centar za socijalnu skrb će napraviti procjenu ukupnih roditeljskih karakteristika i obiteljskih prilika, posebno uvažavajući činjenicu da je dijete ostavljeno samo i bespomoćno ispred Doma zdravlja Osijek - kažu u Ministarstvu.
To će roditeljima svakako biti otežavajuća okolnost, no splitska psihijatrica Maja Kandijaš Pleić ističe da je lako osuđivati majku, ali treba imati na umu da je ona učinila ono za što je u danim okolnostima mislila da je najbolje za njezino dijete.
- Ova je majka željela da njezino dijete živi, da bude zbrinuto. Je li to bilo neželjeno dijete, je li to bila skrivana trudnoća, je li majka bila pod pritiskom? Većini roditelja je teško shvatiti njezin postupak, ali ona je odlučila ovako iz ljubavi, ne iz mržnje - kaže psihijatrica, koja se bavi postporođajnom depresijom.
Ovakav postupak, ističe, nije posljedica postporođajne depresije, već najvjerojatnije ranije planirani i promišljeni čin. Nije ga ostavila u kanti za smeće, nije ga ostavila da umre, već ga je ostavila na mjestu na kojem je znala da će dobiti najbolju pomoć.
- Klinička slika postporođajne depresije je drugačija. U tom stanju majke nisu u stanju isplanirati i ostaviti negdje svoje dijete niti to žele - objašnjava psihijatrica.
Mama iz Osijeka, dodaje, prati cijelu situaciju oko svojeg djeteta.
- Mama treba znati da su joj vrata još uvijek otvorena, da može razmisliti o svemu, javiti se, ostati uključena u djetetov život - kaže psihijatrica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....