SVE SVJEŽE I DOMAĆE

Mami poglede, nitko joj ne može odoljeti, a najskuplja je u Hrvatskoj! ‘Ako možete piti kavu od 7 eura...‘

Poljoprivredni proizvođači prodajom su zadovoljni, posebno u ljetnim mjesecima, a za prozivke o skupoći, kažu, više ne mare

Tržnica uz magistralu u dolini Neretve

 Screenshot/HRT

U dolini Neretve, uz Jadransku magistralu, već se desetljećima voće i povrće prodaje na štandu. Stanovnici na takav način prodaju domaće proizvode uzgojene samo nekoliko koraka od prodajnog mjesta. Štandove koji se protežu od Ploča pa sve do Pelješkog mosta najčešće posjećuju turisti, posebno u ovo doba godine.

Domaći proizvodi na ugibalištu kod Opuzena mame poglede s, kako je mnogi nazivaju, najskuplje tržnice u Dalmaciji, piše HRT.

- Ako možemo naplatiti jednu kavu u jednom Dubrovniku, koji je ‘‘wow‘, pet ili šest ili sedam eura, koja se popije u dva gutljaja... Pa kilogram voća mislim da se može platiti četiri eura i mislim da nismo opravdano prozvani kao najskuplja tržnica - kaže Nevenka Odak, poljoprivredna proizvođačica i prodavačica.

Kilogram suhih smokava petnaest eura

Za kilogram suhih smokava, turistima je petnaest eura prava sitnica.

- A suhe smokve! Pa to su najbolje i svježe za probavu i zdravlje i sve je lokalno i domaće - rekla je Anita iz Slovenije.

- Savršeno je! Okus lubenice je tako sočan i ukusan. Svakome bih preporučio ove proizvode - dodaje Lukas iz Poljske.

- Kupit ćemo nekoliko bresaka, nekoliko nečega, ne znam. Velika je ponuda, ali čim ima limuna i naranči, već je sumnjivo - kaže Irena Vadjon iz Zagreba.

Proizvođači tvrde: ‘Sve je svježe‘

Iako su domaći gosti najviše skeptični, proizvođači tvrde: "Sve je svježe, a od jesenskog voća sve su prerađevine".

- Meni je sin sad otišao po friške pomidore, a ove sa štanda će nositi doma sušiti. Imaju stalno frišku robu - rekla je poljoprivredna proizvođačica i prodavačica Ružica.

Među najpopularnijima su svježe cijeđeni sokovi agruma za cijenu od pet do šest eura po litri.

Prodajom su uglavnom zadovoljni, posebno u ljetnim mjesecima, a za prozivke o skupoći, kažu, više ne mare, piše HRT.

- Onda pokušate objasniti ljudima da nije isto pojesti breskvu koja je ubrana jutros i pojesti breskvu koja je dovezena iz tamo neke zemlje i imate osjećaj kao da jedete krumpir ili breskvu, sasvim je svejedno - izjavila je Nevenka.

Nadaju se da će opstati i dalje, jer kažu, živjeti se mora - najvažnije od onoga što su proizveli sami.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. prosinac 2024 10:18