NOVA OLUJA?

‘Mi smo na rubu najnestabilnijeg područja, evo koja tri područja bi mogla biti na udaru‘

Mi smo na rubu najpovoljnijeg i najnestabilnijeg područja, zato će u sjevernim i središnjim dijelovima zemlje biti moguće nevrijeme
 Boris Kovačev/Cropix

Nakon što je ovaj tjedan počeo sunčanim i vrlo toplim vremenom, već jučer popodne u dijelu Hrvatske došlo je do obrata zbog približavanja nestabilnosti sa sjeverozapada koja je ranije tijekom dana zahvatila dio Francuske, Italije i Švicarske.

Na to su upozorili i Ravnateljstvo civilne zaštite i DHMZ koji su jučer u 14.30 poslali upozorenje da do kraja sutrašnjeg dana, na području sjevernog Jadrana, Gorskog kotara, Like i kontinentalnog dijela Hrvatske postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava. "Nevrijeme lokalno može biti izraženije i praćeno obilnijom oborinom", navedeno je u priopćenju.

- Na granici vruće zračne mase nad Mediteranom i hladnog zraka koji zahvaća sjever alpskog prostora razvijaju se grmljavinska nevremena na samoj fronti i ispred nje. Počelo je u Francuskoj i nastavilo se u Švicarskoj i na sjeveru Italije te je polako cijeli sustav krenuo prema nama. Najprije će promjena vremena zahvatiti sjevernije, odnosno sjeverozapadne krajeve te sjeverni Jadran.

Tijekom današnjeg dana, a osobito od sredine dana i poslijepodne bit će zahvaćeni i istočni krajevi i u kojima kiše može biti i prije toga. Prema jugu će se spuštati postupno i tek će u drugom dijelu dana nestabilnosti biti i južnije, a prema srijedi i jači pljusak ponegdje u Dalmaciji i duž obale - rekli su nam u Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ).

Ekstremni uvjeti

Ovu promjenu vremena, kao i prošlog tjedna, prate lokalno izraženije nestabilnosti, dakle grmljavinska nevremena.

- Prognozirati točno gdje biti mjesto nastanka grmljavinskog nevremena nije moguće do neposrednog nailaska takvog olujnog oblaka. No, moguće je prognozirati područje atmosfere u kojima su uvjeti za nastanak takvog nevremena povoljni. Mi se nalazimo na rubu najpovoljnijeg i najnestabilnijeg područja, na njegovim južnim dijelovima. Zbog toga su sjeverni i središnji dijelovi Hrvatske te sjeverni Jadran upravo oni koji će imati te nestabilnosti i mogućnosti nevremena uz jači vjetar.

Kako dan bude odmicao i glavnina te nestabilnosti se pomicala prema istoku i manjim dijelom prema jugu, tako će biti zahvaćeni i ostali krajevi. Nakon toga će sa sjevera doći do premještanja nešto hladnijeg zraka koji je i nešto stabilniji tako da će u drugom dijelu srijede doći i do određene stabilizacije vremena koja će potrajati. Doći će do osjetnog zahlađenja i prekida toplinskog vala, vrlo vjerojatno i u Dalmaciji - rekli su u DHMZ-u.

Naglasili su da treba pratiti upozorenja i radarske podatke koji su dostupni na stranicama DHMZ-a.

- Kako se sustavi budu pomicali, moguće su korekcije. Svakako se prateći radare može procijeniti gdje idu oluje i koliko su one intenzivne, što je dobar alat koji mogu koristiti svi građani - navode u DHMZ-u.

Oglasila se i Agencija Republike Slovenije za okoliš (ARSO), koja je za poslijepodne za sjever Slovenije izdala narančasto upozorenje zbog mogućnosti jačeg lokalnog nevremena

Sinoptičar Blaž Šter jučer je na Twitteru upozorio da su od ponedjeljka navečer do srijede moguća jača nevremena. U početku se očekuju jaki udari vjetra i tuča, no od utorka poslijepodne i dugotrajni pljuskovi. Arso je i za utorak izdao narančasto upozorenje zbog mogućnosti nevremena za cijelu Sloveniju. Upozoravaju da se u utorak i srijedu zbog intenzivnih i dugotrajnih pljuskova može u većem dijelu zemlje doći do bujičnih poplava. Kraj ekstremnih vremenskih uvjeta očekuje se iza srijede.

Intenzivne superćelije

Tomaš Pucik iz Europskog centra za istraživanje oluja najavio je na Twitteru još jednu turu ozbiljnih vremenskih prilika u pojasu od Italije preko Slovenije, Hrvatske, te preko Srbije, Mađarske i Rumunjske. Osim nestabilnosti atmosfere, ovaj put očekuju se još izraženiji udari vjetra koje potiče razvoj potencijalno još ekstremnijih pojava nego prošli tjedan.

Modeli visoke rezolucije simuliraju brojne vrlo intenzivne superćelije. Superćelija je vrlo razvijeni kumulonimbus, olujni oblak koji spada u razred oblaka vertikalnog razvoja. Za razliku od običnih kumulonimbusa, kod superćelija je uočljiva rotacija sustava, najčešće ciklonalna ili protusatna, pri čemu se vrlo često javljaju tornada i tuča velikih zrna, veličine oraha, pa čak i teniskih loptica.

Podsjetimo, nevrijeme koje je sručilo prošlu srijedu zahvatilo je Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju te odnijelo šest života.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 15:38