U Sisku je u ponedjeljak otvorena nova Gradska knjižnica ‘Vlado Gotovac‘, a hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao je da su knjige i knjižnice danas važne jer čuvaju od zaborava i ništavila.
Simboličnim razvezivanjem vrpce, novouređenu Gradsku knjižnicu u Sisku otvorili su Emina Haler, korisnica sa najdužim članstvom u knjižnici i Mihael Šmit, najmlađi član knjižnice.
Sisak po prvi puta od osnutka knjižnice 1945. dobiva jedinstveni prostor na 2500 metara četvornih u kojem će sve generacije Siščana, ljubitelja knjiga, imati prostor za sve aktivnosti vezane uz aktivnosti knjižnice: dječji odjel, odjel za odrasle, studijski odjel, multimedijski prostor, ‘gejmerski‘ prostor, prostor za predavanja i projekcije te toliko željeni depo u kojem će se knjige čuvati.
Grad Sisak kupio je 2020. zgradu nekadašnje banke u središtu grada, koju je koristio i MUP, kako bi osigurao jedinstvenu lokaciju za smještaj knjižnice.
Nakon što je zgrada oštećena u potresu, bila je potrebna cjelovita obnova, pa je za to i za opremanje osigurano 6,3 milijuna eura iz EU Fonda solidarnosti EU i NPOO.
Gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček podsjetila je da je od ideje do otvorenja novog prostora Narodne knjižnice ‘Vlado Gotovac‘ proteklo šest godina.
- Veseli nas što je 20 posto stanovnika Siska korisnika Knjižnice i na raspolaganju im je 600.000 naslova. To smo radili za korisnike i za književnike, ove suvremene, kao što su naši Siščani: Patrik Gregurec, Dino Pešut i Nikola Tadić, i za djecu koja će u knjižnici otkrivati svijet knjige što će im biti i inspirativno i poticajno, rekla je.
Pozvala je sve građane da posjete novu knjižnicu i ovog tjedna prisustvuju kulturnom programu u čijem je rasporedu u utorak monodrama ‘Moj slučaj‘ posvećena Vladi Gotovcu čije ime nosi Narodna knjižnica u Sisku.
Predsjednik Republike Zoran Milanović istaknuo je da je otvorenje knjižnice veliki događaj za Sisak primijetivši da je svečanom otvorenju prisustvovao veliki broj građana.
- Ništa se ne dijeli, znači važno je. Knjiga nije važna kao nekada, ali knjige i knjižnice su važne jer nas čuvaju od zaborava i ništavila, naglasio je.
Knjiga je, kaže, nekad bila puno moćnija, jača i suberzivnija nego što je danas. Utjecaj knjige je bio velik, ali nikad neće biti takav. Knjige su mijenjale svijet i pokretale revolucije. I vi i mi koji smo danas ovdje, i vi koji pružate zadnje hice otpora, legionari ste jedne od zadnjih bitaka. Knjiga je danas sredstvo borbe protiv zaborava i ništavila, poručio je predsjednik Milanović brojnim okupljenim građanima Siska.
- Za ovaj lijepi prostor pao je europski novac i dobro je da je pao, jer inače bi ostao neiskorišten. Koristite taj novac i koristimo taj novac dok je to moguće i dok ga ima jer to je fiktivan novac mada je njegova materijalizacija stvarna, poručio je Milanović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....