'LEGITIMNA PROVOKACIJA'

Milanović o zdravstvenom odgoju: 'A da ja osnujem udrugu zbog udžbenika iz povijesti?'

Na božićnom domjenku SNV-a prvi se puta nije pojavio predsjednik Josipović. Pupovac: 'Žao mi je'
Zagreb, 030113.U HND-u se odrzao prijem Srpskog narodnog vijeca u povodu pravoslavnog Bozica.Na prijemu su bili mnogi politicki predstavnici politickog zivota Hrvatske,premjer Zoran Milanovic,predsjednik sabora Josip Leko,bivsi Hrvatski predsjednik Stipe Mesic,zagrebacki gradonacelnik Milan Bandic.Na fotografijI: lomljenje pogace.Foto: Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadić / CROPIX

ZAGREB - Srpsko narodno vijeće (SNV) održalo je danas prijam u povodu proslave pravoslavnog Božića, s kojega je premijer Zoran Milanović poručio da će osigurati provođenje zakona koji manjinama jamče dvojezičnost u sredinama u kojima čine više od trećine stanovništva, ističući da nije riječ samo o pitanju pravne, nego i "ispravne države".

"Kako netko može biti protiv prava nekog da koristi svoj jezik i pismo", upitao je Milanović, te poručio da je zakon koji osigurava dvojezičnost dobar te da se neće mijenjati.

"Svima koji žele, to ćemo omogućiti, ne samo zato što to piše u zakonu, zato što je to pravna država, nego zato što je to ispravna država", dodao je.

Milanović je kazao i kako se ne može složiti s pozivom na toleranciju predsjednika SNV-a Milorada Pupovca, poručivši kako on svoje sugrađane ne tolerira, nego s njima živi. "Toleriramo nepogode i njima se prilagođavamo, a jedni drugima nismo nepogoda", rekao je.

Josipović čestitao pravoslavni Božić: 'Želim svima radosno blagdansko zajedništvo'

Osvrnuo se i na, kako je rekao, "lošu i ružnu prepirku" o uvođenju zdravstvenog odgoja u škole, rekavši kako se bavi mišlju o "legitimnoj provokaciji", da osnuje udrugu roditelja koji se ne slažu s nekim rečenicama iz udžbenika povijesti.

"To je protivno mom svjetonazoru, ali iz nekog razloga prelazim preko toga", kazao je Milanović te dodao da se može razmišljati i o nekim dijelovima školske lektire, o značajnim književnicima o kojima djeca uče, a koji su bili antisemiti.

"Imam problem da se to uči u školama i da se na taj način valorizira takav književnik. Da osnujem udrugu? Je li to ispravan put? Možda jest, ali to nije moj put", rekao je Milanović, pozivajući sve da "shvatimo kolike su mogućnosti društva, njegova rastezljivost i mogućnost da podnese konflikt".

APEL UDRUGE NASTAVNIKA ‘Nemamo ni papira za printere, a vi samo o zdravstvenom odgoju’

Pravoslavnim vjernicima Božić je čestitao i predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, koji je obećao da će Sabor znati i htjeti graditi standarde koji će osigurati demokratska prava i ljudske slobode za sve, u rangu s modernim svijetom.

Naglasio je kako je Hrvatski sabor centralno mjesto čuvanja demokratskih vrijednosti, među kojima su ljudska prava i temeljne slobode. "Volio bih da svaki građanin Republike Hrvatske kaže kako su one na visokoj razini", rekao je, dodajući međutim kako tomu još uvijek nije tako.

U ime Predsjednika Republike, koji je dosadašnjih godina bio tradicionalno gost božićnog domjenka SNV-a, Božić je čestitao njegov izaslanik Siniša Tatalović naglasivši kako je godina koja je upravo započela godina velikih očekivanja, ali i godina u kojoj smo suočeni s velikom krizom.

"Predsjednik Republike na različite je načine izražavao očuvanje identiteta nacionalnih manjina, što je izraz odgovornosti Republike Hrvatske kao pravne države", kazao je Tatalović.

Istaknuo je zasluge SNV-a i SPC-a, naglasivši da je riječ o institucijama koje su kroz različite forme pokazale konstruktivnu organiziranost i odgovornost u životu Hrvatske.

Naglasio je da "svi ovih dana izražavamo osobne i druge želje", dodavši da bi trebalo "kritički preispitati učinjeno, uzevši u obzir i vlastitu odgovornost".

Okupljenima je Božić čestitao i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.

Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac poručio je da u novoj godini očekuje učvršćivanje tolerancije na području kulture, jezika i obrazovanja te podršku SNV-u i drugim institucijama srpske nacionalne manjine.

"Ne želimo patronat nad organizacijama koje smo stvarali decenijama, želimo da ove godine bude više tolerancije prema institucijama srpske zajednice i drugih nacionalnih manjina i prema drugim različitostima u društvu koje nisu dobile institucionalnu formu", poručio je Pupovac.

Dodao je da očekuje rješavanje preostalih problema izbjeglica te obnovu odnosa među državama u regiji, posebno sa Srbijom.

"Promjene vlasti, ako su u demokratskim okvirima i na temelju demokratskih vrijednosti, ne trebaju biti prepreka suradnji", rekao je Pupovac, izrazivši uvjerenje da vlade Srbije i Hrvatske uviđaju potrebu obnove i poboljšanja suradnje.

Pupovac je dodijelio godišnje nagrade SNV-a zaslužnim pojedincima - Tatjani Musić Olujić za doprinos razvoju institucija srpske zajednice, Mirjani Galo za humanost i pravednost, bivšem predsjedniku RH Stjepanu Mesiću za doprinos očuvanju vrijednosti antifašizma, a za unaprijeđenje hrvatsko-srpskih odnosa posthumno je nagrađen Josip Reihl Kir.

Tradicionalnim pozdravom "Mir Božji - Hristos se rodi" okupljene je pozdravio i izaslanik mitropolita Jovana stavrofor protojerej Marko Nogić, poručujući da radost Božića nije samo radost jednog čovjeka, kraja ili naroda, nego "radost za cijeli svijet koji je obasjala svjetlost novorođenog Bogomladenca".

Na kraju domjenka, Pupovac je s gostima podijelio česticu - tradicionalnu pogaču koju uoči pravoslavnog Božića dijele članovi obitelji.

Pupovcu žao jer Josipović nije došao na božićni domjenak SNV-a

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac izrazio je žaljenje jer današnjem domjenku u povodu pravoslavnog Božića, kojeg je organiziralo Srpsko narodno vijeće, nije nazočio i predsjednik Republike Ivo Josipović koji je dosadašnjih godina bio njihov tradicionalni gost.

"Voljeli bismo da je predsjednik Josipović s nama i ove kao i prijašnjoj godina. On je uvijek bio rado viđen gost i bio bi i ove godine", ustvrdio je Pupovac.

Upitan o raspravi u javnosti o tome treba li uvesti dvojezičnost u Vukovar, Pupovac je odgovorio kako je uvijek bilo otpora kada je trebalo primijeniti zakone koji se tiču prava nacionalnih manjina, no dodao je također, kako otpora nema od onih koji su odgovorni za provođenje zakona što je po njegovom mišljenju puno važnije, a sa svima drugima, kazao je, treba razgovarati. ( Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 01:52