ZABRANJENO BAVLJENJE POLITIKOM

MINISTAR KRŠI ZAKON Ante Šprlje kao ministar pravosuđa i sudac ne smije biti u kampanji Mosta

Šprlje je sudjelovao na predizbornom druženju mostovaca u Zadvarju, gdje su Petrov i društvo dogovarali strategiju za izbore
Božo Petrov, Ante Šprlje i Tomislav Panenić
 Tom Dubravec / CROPIX

Ante Šprlje više ne može biti sudac. On se politički angažirao i po Zakonu o sudovima mora biti izbačen. Njemu se ne može dopustiti povratak na mjesto suca Općinskog suda u Metkoviću - kaže jedan od poznatijih sudaca koji smatra da je aktualni ministar pravosuđa prešao granice dopuštenog nakon čega više ne može krojiti pravdu na sudu.

Šprlji osporava više postupaka, a zadnji je odlazak na predizborno druženje mostovaca u Zadvarje u omiškom zaleđu. Tamo su čelni ljudi Mosta, dakle svi ministri iz njihove kvote, svi zastupnici i drugi članovi Nacionalnog vijeća Mosta dogovarali predizbornu strategiju. Međutim, informacija o predizbornoj izolaciji mostovaca došla je do reportera Slobodne koji su ih pronašli. Čelnici Mosta priznali su im da su se povukli na tri dana kako bi pripremili taktiku za nadolazeće izbore, a kamera Slobodne među njima je snimila i ministra Šprlju.

Zakon o sudovima u članku 88. predviđa mogućnost da se sudac angažira u Vladi, ali isključivo u Ministarstvu pravosuđa. “Ako sudac bude imenovan za ministra pravosuđa, zamjenika ministra ili pomoćnika ministra u Ministarstvu pravosuđa ili za suca Ustavnog suda, sudačka dužnost mu miruje dok obnaša dužnost na koju je izabran”, stoji u Zakonu, što znači da je Šprlje i dalje sudac Općinskog suda u Metkoviću, ali mu sudačka dužnost miruje. No, Zakon o sudovima, uz to što sucima angažman u Vladi ograničava na Ministarstvo pravosuđa, strogo im zabranjuje bavljenje politikom. U članku 90 izričito se navodi da sudac ne smije biti član političke stranke niti se baviti političkom djelatnošću.

Sudac u mirovanju

A pripremanje predizborne taktike za Most školski je primjer političke djelatnosti. Šprlje, međutim, kaže da nije bio tri dana u Zadvarju, nego da je došao u srijedu, i to kako bi se sastao s ministrima i podnio izvješće o tome što se do sada radilo u njegovu resoru i kakvi su daljnji planovi. - Uostalom, prema članku 88 Zakona o sudovima, ja sam sudac u mirovanju, a to znači da meni miruju prava i obaveze koje imam kao sudac. Kada prestanem biti ministar, onda se na mene opet odnose obaveze koje imam kao sudac - kaže Šprlje i navodi da nije član ni jedne stranke niti mu je to u planu. Tvrdi i da na skupu mostovaca nije sudjelovao u kreiranju njihove predizborne strategije.

Sudac Vrhovnog suda Marin Mrčela, koji je 2011. bio izabran za predsjednika GRECO-a, najvažnijeg europskog antikorupcijskog tijela, kaže da bi sastanak koji je vezan uz djelovanje Vlade u kojoj je Šprlje ministar još nekako mogao proći, ali je sudjelovanje na sastanku političke stranke radi priprema za izbore svakako politička djelatnost koju zakon zabranjuje. - Ovisi što je radio u Zadvarju, no stavak 1 članka 90 Zakona o sudovima vrijedi za suca dok god je sudac, bez ozbira na to miruju li mu prava i obveze vezane uz sudačku dužnost ili ne (stipendija, bolovanje, ministar, sudac međunarodnog suda itd). - kaže Mrčela koji dodaje da je upravo odlazak ministra (suca) Šprlje u Zadvarje gdje je dogovarana predizborna taktika odličan primjer koji pokazuje da je odredba Zakona o sudovima o tome da suci mogu privremeno raditi u Ministarstvu pravosuđa suprotna ustavnoj trodiobi vlasti.

Ocjena ustavnosti

- Sudac u Ministarstvu provodi politiku izvršne vlasti i to je nespojivo sa sudačkom dužnošću. Udruga hrvatskih sudaca je podnijela Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti ove zakonske odredbe, ali on stoji već nekoliko godina i ne rješava se - kaže Mrčela koji je i zamjenik predsjednika Udruge sudaca. Prema njegovu mišljenju, nije politička samo ministarska dužnost nego i ostale dužnosti u Ministarstvu pravosuđa. Sa sličnim problemima i dilemama susretale su se i druge zemlje, a ustavni sudovi Češke i Latvije, kaže Mrčela, donijeli su upravo takve odluke - da je angažman u ministarstvu političke naravi i nespojiv sa sudačkom dužnosti.

Na stavu da je angažman na ministarskoj dužnosti po svojoj prirodi neodvojiv od političkog djelovanja je i jedan drugi istaknuti sucac Vrhovnog suda koji smatra da zbog toga nema previše smisla da se protiv Šprlje pokreće stegovni postupak i da ga Državno sudbeno vijeće razrješuje sudačke funkcije. - Već samom činjenicom da je ministar Šprlje je politički aktivan - kaže naš sugovornik s Vrhovnog suda koji ne misli da bi se išta bitno postiglo kada bi se Šprlju pozivalo na red zbog odlaska na sastanak mostovaca u omiško zaleđe. - Trebalo je reagirati ranije, i to zbog jedne druge stvari na koju se nitko nije osvrnuo. Nedugo nakon što je postao ministar Šprlje je javno kazao da je pomogao Mostu u pisanju njihova programa. A to je radio dok je još obnašao dužnost suca. To smatram daleko većim problemom od ovoga što je sada aktualizirano - kaže sudac Vrhovnog suda koji je želio ostati anoniman obrazlažući to nedostatkom informacija o sastanku u Zadvarju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 07:27