VLADA POŠTEDILA GRAĐANE NOVOG UDARA

MINISTAR LINIĆ ODUSTAO Porez na imovinu uvodi se tek za godinu dana

Na konačnu Vladinu odluku sigurno će utjecati i činjenica da će u svibnju 2013. biti lokalni izbori
 Davor Pongračić / CROPIX

Građani od početka iduće godine možda ipak neće plaćati još jedan novi porez - onaj na imovinu.

Naime, nakon što je Vlada do sada najavljivala 1.siječnja 2013. kao siguran datum uvođenja poreza na imovinu, ministar financija Slavko Linić najavio je kako će konačnu, političku odluku o tome Vlada tek donijeti.

Ministarstvo financija u Vladu je već uputilo konačni prijedlog zakona i model kojim bi se imovina trebala ubuduće oporezivati pa je tehnički sve spremno za uvođenje novog poreza. Uži kabinet o tome će, neslužbeno doznajemo, najverojatnije raspravljati u iduća dva tjedna jer je prioritet rebalans i proračun za sljedeću godinu.

Niz kriterija

- Porez na imovinu moguće je provesti u idućoj godini, a hoćemo li ga odgoditi za godinu dana odlučit će Vlada - najavio je ministar financija Slavko Linić.

Jedan od članova užega kabineta Vlade, u kojem su premijer i potpredsjednici, rekao nam je danas da nije vidio konkretan Linićev prijedlog pa ne zna je li Vlada odustala od novoga poreza građanima.

Ministar Linić još je u kolovozu u intervjuu Jutarnjem listu predstavio uvođenje poreza na imovinu kao gotovu stvar , i to riječima kako će se porezom na imovinu zamijeniti dosadašnja komunalna naknada.

Osjetljiva odluka

U Vladi su sada očito oprezniji jer su svjesni da su građani potpuno srezali osobnu potrošnju i svaki novi udar, ma kako nekima bio mali, samo bi dodatno zatvorio njihove novčanike .

Budući da čak 90 posto Hrvata živi u vlastitoj nekretnini, jasno je kako je riječ o osjetljivoj političkoj odluci koja bi naročito udarila na srednji sloj građana.

- Model kojim bi se uveo porez na imovinu uzima u obzir niz kriterija, od kvadrature do područja gdje se nalazi nekretnina te namjene objekta. Međutim, koliko god mi objašnjavali građanima da je to ustvari samo zamjena za komunalnu naknadu, činjenica je da praktički uvodimo novi porez i da je to nova presija na građane - pojasnio nam je izvor blizak Vladi koji tvrdi kako je u ovom trenutku teško reći je li Vlada sklonija odgodi za godinu dana ili primjeni već od 1. siječnja.

Na konačnu Vladinu odluku sasvim sigurno će utjecati i to da će se iduće godine u svibnju održati lokalni izbori pa bi građani i na toj razini mogli kazniti stranke vladajuće koalicije za uvođenje novoga poreza.

S druge strane, prihodi od poreza na imovinu ići će upravo gradovima i općinama pa je njima cilj da se takav porez uvede što prije.

- Tek trebamo vidjeti na osnovi Linićeva modela o kojim je konkretno iznosima riječ i radi li se o udaru na građane. To nije prihod proračuna nego jedinica lokalne samouprave kojima bi to jako pomoglo - pojasnio je izvor iz Vlade.

Daljnji pad potrošnje

Stručnjaci koji su bili rezervirani prema uvođenju poreza na nekretnine zbog nepripremljenosti ili pak mogućeg utjecaja na daljnji pad potrošnje građana pozdravljaju moguću odgodu od godinu dana.

- Svakako treba pozdraviti najavu odgode poreza na nekretnine. Naime, radi se o porezu koji zahtijeva dugotrajne i temeljite pripreme, posebno oko izrade registara nekretnina i provedbe njihove valorizacije - istaknula je Marina Kesner-Škreb iz Instituta za javne financije.

‘Taj je porez skup za uvođenje, a državi donosi malo novca’

Marina Kesner-Škreb s Instututa za javne financije smatra da je mudro odgoditi porez na imovinu te pažljivo i temeljito pripremiti njegovo moguće uvođenje i daljnu primjenu uz analizu svih troškova i koristi.

Prema njezinim analizama, riječ je o porezu koji je skup za uvođenje, a u poreznu blagajnu donosi relativno malo novca.

- Općenito, odluku o porezu na nekretnine treba staviti u kontekst cijelog poreznog sustava, odnosno smanjivanja ostalih poreza kako ne bi došlo do daljnjeg povećanja porezne presije - zaključila je M. Kesner-Škreb.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 03:12