SREDSTVO OBRANE

Mišetić: Dnevnici idu u korist Gotovine

Odvjetnik Ante Gotovine je podnio kaznenu prijavu zahtjevajući da se nadležne hrvatske službe uključe u potragu i pronađu tri časnika za koje se pouzdano zna da su imali dnevnike u svojim rukama
 Marko Miščević/Cropix

ZAGREB - Topnički dnevnici nalaze se u posjedu bivših časnika UN-a koji su tijekom akcije Oluja bili u Hrvatskoj, proizlazi iz kaznene prijave protiv trojice vojnih promatrača koju je danas Luka Mišetić, branitelj Ante Gotovine predao hrvatskom državnom odvjetništvu.

Mišetić je podnio prijavu protiv Rusa Alexandera Tchernetskyog, generala Petera Gagea Williamsa te Rusa Vikota Tarusina navodeći da je Tchernetsky pronašao dokumente i vojne karte jedinice koja je izvodila napad na Knin te da ih je predao Peteru G. Williamsu a ovaj ih je nakon pregleda dao glavnom časniku za informiranje Vitkoru Tarusinu nakon čega su dokumenti navodno predani u arhivu UN-a ali su u stvari, nestali.

Tchernetsky je svjedočio na Haaškom sudu i sve podrobno opisao, između ostalog, i da mu je obavještajni časnik Viktor Tarusin rekao da je osobno dostavio te dokumente u arhivu u Zagreb.

- Ti dokumenti idu nama u prilog jer da dokazuju kako je HV htio uništiti, npr. dječji vrtić, tada bi to bilo objavljeno već 1995. godine na naslovnici svjetskih novina - kaže Mišetić dodajući kako bi Haag mogao lakše doći do tih dokumenata ako su uistinu u arhivi UN-a, kako je svjedok izjavio.

- Provjeravali smo u arhivi u Genevi i New Yorku, ali nismo našli te dokumente. Oni bi lakše mogli doći do njih, smatra Mišetić. Pritom ističe kako je suludo da UN vrši pritisak na obranu da dostavi dokumente za koje tragovi vode u njihovu arhivu pa je, kako nitko ne reagira na sve ove činjenice na koje obrana upozorava već nekoliko godina, a Tchernetsky je svjedočio 2002. godine, odlučio podnijeti kaznenu prijavu.

- To je u stvari, kazneno djelo i nema tog imuniteta koji bi štitio nekoga tko godinama skriva te dokumente, pod pretpostavkom da je netko od spomenutih bivših časnika UN-a zadržao te dokumente, kaže Mišetić i zahtijeva da DORH, MUP ili druga nadležna tijela krenu tim posljednjim tragom - pronađu imenovane časnike i od njih zatraže dokumente.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 02:41