PORUKE NADBISKUPA

Mons. Kutleša o OŠ Prečko, riječki nadbiskup citirao Urbana, vrhbosanski Vukšić naglasio važnost zaštite obitelji

Ovo su ključne božićne poruke zagrebačkog, riječkog i vrhbosanskog nadbiskupa

Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša predvodio je božićnu misu 

 Tomislav Kristo/Cropix

Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša istaknuo je u srijedu na božićnom misi na zagrebačkom Kaptolu kako nas Božić uvodi u središnje otajstvo vjere jer je Riječ postala Tijelom i nastanila se među nama.

Božja Riječ Isus Krist postala je čovjekom i ljudima otvorila put prema Bogu, rekao je Kutleša na božićnoj misi u Bogoslužnom prostoru blaženoga Alojzija Stepinca u Zagrebu.

Naglasio je kako ništa ne postoji osim onoga što je stvoreno po Božjoj Riječi.

Podsjetivši na zlo što se prije nekoliko dana dogodilo u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, mons. Kutleša upitao je - zašto je Bog dopustio zlo? Zlo se događa zbog dara naše slobode, rekao je dodao kako sloboda koju Bog daruje čovjeku omogućuje naš izbor.

Slobodna suradnja s Bogom omogućuje pobjedu nad zlom, rekao je Kutleša i pozvao da preuzmemo vlastitu odgovornost za svijet u kojem živimo.

Živa Riječ, Isus Krist, bit je Božje objave

Istaknuo je kako je uređen svijet osmislilo biće veće od nas ljudi. te dodao kako Božja Riječ unosi svjetlo u naš život.

Mons. Kutleša naglasio je i kako je živa Riječ Svetoga pisma objavljena u Isusu Kristu, koju Crkva prenosi u nauk vjere.

I ta živa Riječ i danas nam govori, Isus Krist bit je Božje objave, Bog i druga božanska osoba, naglasio je zagrebački nadbiskup.

Pozvani smo svojim životom i djelom očitovati Kristovu nazočnost u svijetu u kojem živimo, poručio je mons. Kutleša.

Kada se Bog zanemari urušavaju se temelji društva i civilizacije

Ocijenio je kako su carstva i narodi koji su život gradili na istini i pravdi ostavili dubok trag u povijesti. Kada se Bog zanemari urušavaju se temelji društva i civilizacije, dodao je mons. Kutleša.

Zagrebački nadbiskup pozvao je vjernike da budu svjedoci nade koja je Isus Krist.

Pozvani smo prisjetiti se znakova Božje prisutnosti i u našem narodu, rekao je mons. Kutleša i pozvao na pokajanje za sve trenutke kad nismo bili na razini svoga poziva.

Dopustimo Božjoj Riječi da oblikuje naše živote i neka nam Krist pomogne štiti život, poručio je zagrebački nadbiskup Kutleša i svima čestitao sretan Božić.

Na božićnom misi u Bogoslužnom prostoru blaženoga Alojzija Stepinca na Kaptolu bio je, uz ostale vjernike, i državni vrh, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministri Tomo Medved, Gordan Grlić Radman, Radovan Fuchs te ministrica Marija Vučković.

Riječki nadbiskup Uzinić: Kršćani bi trebali biti svjetlost svijeta

Riječki nadbiskup Mate Uzinić u propovijedi na središnjoj božićnoj misi u riječkoj katedrali sv. Vida istaknuo je da bi kršćani trebali biti svjetlost svijeta, a da ih o tome kako to postati uči Isus.

Nadbiskup Uzinić je govorio o simbolici svjetlosti, spomenuvši pritom i transparent koji je istaknut na Mimohodu za sigurnu školu, nakon tragedije u OŠ Prečko, s natpisom "Želimo biti svjetlo društva, a ne nositi svijeće".

Prosvjetari imaju zadatak biti svjetlo društva, ali to bi trebali biti i svi mi ostali, kako bi bilo manje svijeća na grobovima ubijenih zbog mržnje, netrpeljivosti ili propusta, naveo je.

Kako bi postali svjetlo svijeta, potrebna je iskra, naveo je nadbiskup. Takva iskra dogodila se u početku stvaranja svijeta, kao veliki prasak. No, stvari nisu išle kako treba, pa se iskra ugasila, pa je Bog u Božiću upalio novu iskru, rekao je. U kršćanskom svijetu je nova iskra milost, dodao je.

Citirao je stihove pjesme riječkoga pjevača Damira Urbana "Treba nam tako malo, skoro ništa, jedan kremen i jedna iskra da tama ode zauvijek iz nas a čudovišta padaju".

Da bi svijeća upaljena iskrom i dalje gorjela, potrebno je gorivo, a to je u kršćanskom životu molitva, istaknuo je Uzinić. Uz to, za gorenje je nužan kisik kojeg čine konkretna djela života kojeg živimo.

Iznad svega potreban nam je Isus koji nas uči kako da i mi budemo svjetlost, zaključio je riječki nadbiskup.

Nadbiskup Vukšić: Zaštita obitelji i djece najvažnija je obveza vjernika

Vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić pozvao je u srijedu vjernike da obilježavajući Božić još jednom razmisle o potrebi zaštite života a posebice obiteljskih vrijednosti i djece koja zaštitu najviše trebaju.

Nadbiskup Vukšić predvodio je Božićnu misu u sarajevskoj katedrali Srca Isusova uz koncelebraciju provincijala Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravka Dadića te apostolskog nuncija u BiH Francisa Assisija Chullikatta.

U svojoj je propovijedi vrhbosanski nadbiskup kazao kako je Božja ljubav prema čovjeku trajna i u njoj nema zaborava, ne isključuje nikoga i strpljivo čeka svakoga.

Kazao je kako je stoga Isusa Bog i poslao među ljude kako bi prosvijetlio ljudski rod i očistio ga od grijeha.

Blagdan Božića, podsjetio je nadbiskup Vukšić, proslavlja se ne samo u slavu Isusova rođenja nego i kao blagdan života i obitelji a Crkva kao primjer sklada nudi svetu obitelj.

"Obitelj je bila važna tema u svim vremenima jer je obiteljska zajednica muškarca i žene Božja volja", kazao je Vukšić.

Dodao je da iako svaki čovjek nastaje kao slika i prilika Boga samoga ipak Bogu nitko nije tako sličan kao otac i majka jer je njihov jedinstveni privilegij biti sustvaratelji i suradnici Božji u nastajanju novih slika i prilika Božjih.

"Potreba podsjećanja na važnost obitelji, njezina dostojanstva i zaštite pojačana je posebice u današnje u vrijeme kada je obiteljsko zajedništvo sve češće ugroženo, rađanje sve rjeđe a nasilje nad ženama sve češće, kada je odgoj djece sve teži a vršnjačko nasilje sve učestalije", kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Stoga se, kako je kazao, baš na blagdan života treba jače čuti glas i molitva protiv svakog nasilja nad životom i potpora zdravom odgoju.

Dijete je najveća radost svake obitelji a prvi plač djeteta najljepša himna životu koja se može čuti a naspram tomu, kako je upozorio vrhbosanski nadbiskup, u svijetu je 2023. godine bilo oko 44,6 milijuna pobačaja i to je ujedno bio najčešći uzrok smrti u svijetu, veći od broja smrtnih slučajeva povezanih s bolestima, nesrećama i samoubojstvima.

"Danas osobito mislimo na obitelji i djecu koja trpe i čiji životi su ugroženi zbog ratova, progona, bolesti i siromaštva, nemogućnosti školovanja", kazao je Vukšić pozivajući na prestanak stradanja i progona i osiguranje zdravog i sigurnog odrastanja svakog djeteta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 13:10