‘NEPRIMJERENA OPRAVDANJA‘

Možemo! o slučaju smrti dječaka u Sl. Brodu: ‘Nevjerojatno je da ministar ne preuzima nikakvu političku odgovornost‘

Prozvali su ga i da nije dao odgovor koje su točno mjere borbe protiv siromaštva poduzete

Sandra Benčić

 Damjan Tadic/Cropix

Iz stranke Možemo ocijenili su u utorak da je "nevjerojatno" da ministar Marin Piletić u slučaju tragične smrti dvogodišnjeg djeteta, koje je gotovo od rođenja čekalo na smještaj u udomiteljskoj obitelji, ne vidi i ne preuzima nikakvu političku odgovornost.

"Nevjerojatno je i da ministar Piletić uporno objašnjava da se nije radilo o žurnom postupku, pravdajući se tako proceduralnim razlozima, a zapravo odbija preuzeti političku odgovornost za to što sustav gotovo dvije godine nije osigurao adekvatan smještaj za dijete jer su svi kapaciteti u udomiteljskim obiteljima bili prepunjeni", istaknuli su.

"Krajnje neprimjerenim" ocijenili su i opravdanje ministra da se obitelji koja živi u domu bez vode i sanitarnog čvora pružala “stručna podrška”, a prozvali su ga i da nije dao odgovor koje su točno mjere borbe protiv siromaštva poduzete i zašto obitelji nije, primjerice, osigurana usluga osobne asistencije ako članovi obitelji imaju intelektualne teškoće.

Nisu riješeni ključni problemi u sustavu, već 10 godina nema nužne reforme

Kako je prvi otkrio Jutarnji list, postupak oduzimanja prava roditeljima da žive s djecom pokrenut je još u travnju 2022., nedugo nakon rođenja djeteta, a pomoć nadležnog ministarstva radnici centra za socijalnu skrb iz Slavonskog Broda zatražili su već u srpnju 2022.. Međutim, postupak se nije mogao okončati bez da se nađe rješenje za smještaj, zahtjevi su se odbijali zbog prepunjenosti domova i udomiteljskih obitelji, a pomoć nadležnog ministarstva očito nije stigla.

"Politička i moralna odgovornost ravnateljice Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kao i ministra Piletića, stoga je neupitna", istaknuli su iz Možemo te upozorili da nisu riješili ključne probleme u sustavu s kojima su upoznati i na koje su ih socijalni radnici i oporba i javnost upozoravali.

Zatražili su od Ministarstva da "odmah i bez odlaganja" iznese plan kako će u najkraćem roku osigurati odgovarajuću skrb i smještaj djeci koja je u ovom trenutku nemaju te objasni zašto više od 10 godina nije provedena nužna reforma sustava skrbi za djecu bez odgovarajuće skrbi.

"Hrvatska je već davno trebala provesti deinstitucionalizaciju sustava kroz razvoj organiziranog stanovanja, podršku udomiteljstvu i jačanje specijaliziranog udomiteljstva te kroz programe prevencije kako bi se spriječilo izmještanje iz obitelji tamo gdje je to moguće, odnosno stekli uvjeti za povratak djece u obitelj", poručili su.

Umjesto toga, Hrvatska, kažu, nije razvila te usluge, a ujedno je, formalno ispunjavajući uvjete deinstitucionalizacije, gasila smještajne kapacitete u domovima, bez da je osigurala dovoljno kapaciteta za krizni smještaj djece, kao i smještaj u udomiteljskim obiteljima.

Povrh svega, Hrvatska je godinama degradirala položaj i uvjete rada socijalnih radnika, što se danas ogleda kroničnim nedostatkom kapaciteta u sustavu, ocijenili su te poručili da Vlada Andreja Plenkovića i HDZ "moraju otići" jer je, kažu, jasno da ne znaju zaštititi nikoga osim sebe samih i svojih jataka.

Piletić: Smrt se tendenciozno želi prikazati kao krah sustava socijalne skrbi

Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić ranije je rekao da nije bilo elemenata zbog kojih bi službe socijalne skrbi postupale i izdvojile dijete iz obitelji te da se smrt djeteta, nažalost, tendenciozno želi prikazati kao krah sustava socijalne skrbi, što, rekao je, nije ni primjereno niti odgovara činjeničnom stanju.

Želeći ispitati sve okolnosti tog slučaja, rekao je da je danas inspekcija poslana na teren i u Hrvatski zavod za socijalni rad, i kod svih pružatelja socijalnih usluga.

Objasnio je da djeca bivaju žurno izmještena iz obitelji i predana ili na skrb ustanovama socijalne skrbi ili udomiteljima u trenucima kada socijalni radnici procijene da zaista postoji ugroza zdravlja i života djeteta u obitelji od strane roditelja ili nekoga bliže u obitelji, a čega nije bilo u konkretnom slučaju.

Naveo je i podatak da je lani 278 djece žurnom mjerom izdvojeno iz obitelji te zbrinuto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 06:13