CIJENA KOJU PLAĆAMO

Mrsić: Nezaposlenost raste jer još od 2008. godine nisu provedene strukturne reforme

Mrsić očekuje da će se trend rasta nezaposlenosti, kao i dosad, nastaviti do kraja godine
 Nenad Dugi / CROPIX

ZAGREB - Ponovni rast nezaposlenosti je cijena koju Hrvatska plaća jer od 2008. godine, kada je počela kriza, nije provela strukturne reforme, komentirao je danas ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić podatak da je broj nezaposlenih osoba koje su evidentirane na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) posljednjih dana ponovno veći od 300.000.

Po podacima o dnevnom stanju broja nezaposlenih s internet stranice HZZ-a, trenutačno je u evidenciju Zavoda prijavljeno 300.826 nezaposlenih osoba.

Broj nezaposlenih raste jer svakoga dana gubimo više radnih mjesta nego što ih stvaramo - primjerice, u lipnju i srpnju smo zaposlili više osoba nego prošle godine u isto doba, ali to nije bilo dovoljno da popravi sliku nezaposlenosti, rekao je Mrsić novinarima uoči današnjeg nastavka procesa mirenja Vlade i četiriju sindikata javnih službi.

Mrsić očekuje da će se trend rasta nezaposlenosti, kao i dosad, nastaviti do kraja godine, da bi vrhunac dosegnuo u veljači ili ožujku. Nadam se da ćemo tada povećanom gospodarskom aktivnošću i otvaranjem novih radnih mjesta početi smanjivati broj nezaposlenih, kazao je Mrsić.

Što se tiče mirenja sa sindikatima, koje se danas nastavlja nakon što prošlog četvrtka nije postignut dogovor, Mrsić je izrazio optimizam da će se rješenje ipak postići, te nije želio govoriti o mogućnosti da Vlada, u slučaju neuspjeha mirenja, raskine Temeljni kolektivni ugovor (TKU) za javne službe.

Do mirenja je došlo nakon što su četiri sindikata javnih službi - tri sindikata prosvjete i znanosti te sindikat medicinskih sestara, odbila Vladin prijedlog izmjena TKU-a kojima bi zaposleni u javnim službama ostali bez regresa i dvije božićnice, te sa smanjenim jubilarnim nagradama, dnevnicama i naknadama za prijevoz. Oni traže da se prethodno o tome izjasni njihovo članstvo na referendumu, te da im se ukinuta materijalna prava isplate retroaktivno nakon što zemlja izađe iz krize.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 06:40