KULTNO MJESTO

Na Benkovačkom sajmu zabrinuti zbog loše ponude omiljene delikatese: ‘Sve smo prodali, nema više. Ovo više nije kao prije‘

Na benkovačkom sajmu ima svega: Od odjeće i hrane, do knjiga, autodijelova, drvenarije i životinja

Sajam u proljeće (arhiva)

 Luka Gerlanc/Cropix

Ekipa N1 televizije posjetila je poznati benkovački sajam. Posjetitelje ovog, slobodno možemo reći, legendarnog mjesta, zabrinjava - nedostatak drniškog pršuta.

Na benkovačkom sajmu ima svega: Od odjeće i hrane, do knjiga, autodijelova, drvenarije i životinja. Mladi i stari, a u predizborno vrijeme i poneki političar. Sve na jednom mjestu, svakog desetog u mjesecu, već sto godina može se naći na Benkovačkom sajmu.

“Već godinama dolazim na ovaj sajam, moji su dolazili prije 20 godina i više. Ja sam nastavio tradiciju, ima nas još uvijek, ali sve manje i manje”, rekao je reporterki N1 vlasnik OPG-a iz Bjelovara.

Posjetitelja ne nedostaje. Pred štandom Mare iz Sinja od jutra je red, no to je, kaže, nije iznenadilo.

“To je tradicija i još se potrefila nedilja i lipo vrime. Kombinacija svih tih komponenata i ispalo je super”, rekla je Mara Vučković dok brojni kupci strpljivo čekaju na njezin specijalitet.

image

Janjetina na ražnju (arhiva)

Luka Gerlanc/Cropix

“Ne nudim lešo janjetinu, ali nudim sinjske uštipke. Kako sam jutros počela u sedam sati, nisam stala, 30 ljudi je u redu konstantno”, kaže.

Posjetitelji pristižu iz cijele Dalmacije.

“Došao sam iz Zadra kupiti najosnovnije stvari, fažol, grah, češnjak i to je to”, kaže Vinko.

“Iz Podstrane, a kupio sam unuku jednu metlu”, otkrio nam je Jerko.

“Sve što sam želio to sam našao, a najviše, našao sam pravi drniški pršut”, kaže Ivan.

Uz neizostavne, zaštitne znakove sajma, janjetinu s ražnja i pečeno meso, prodavačima dalmatinskog pršuta slatke brige zadaje potražnja veća od ponude.

“Dolazimo iz Ružića, to je jedno mjesto pokraj Drniša, tamo nam je sušara i, evo, nudimo autohtone domaće suhomesnate proizvode kojih, nažalost, vidite da nema jer se sve prodalo jutros od 5 i pol sati”, kaže vlasnik pršutane Vedran Šipić.

Svoje mjesto na kultnom sajmu prodavači iz raznih dijelova Hrvatske rezerviraju unaprijed, a zadovoljni kupci redovito im se vraćaju.

image

Prase na ražnju (arhiva)

Luka Gerlanc/Cropix

Ima i onih koji su došli izdaleka i ne skrivaju oduševljenje svojim prvim posjetom sajmu

“Jako je zanimljivo i lijepo, izgleda kao golemo skladište, tako da je smiješno što možete kupiti bilo što. Za sada sam kupio samo nešto za jelo, šljive, sir i malo pršuta.”

Sudeći po nepreglednoj koloni automobila i ljudi, sigurni smo da će stogodišnja tradicija ovog malog mjesta u Zadarskoj županiji živjeti još barem toliko.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 09:49