Socijaldemokratska partija Hrvatske odnijela bi solidnu pobjedu na izborima u 6. izbornoj jedinici, koja obuhvaća istočne dijelove Grada Zagreba, dio Zagrebačke i Sisačko-moslavačku županiju.
Prema istraživanju koje su proveli Jutarnji list i RTL, SDP osvaja 31,1 posto glasova i 6 zastupnika, HDZ 24,1 posto (5 zastupnika), Živi zid 9,2 posto (1 mandat), a Most 7,4 posto i, isto tako, 1 mandat. S graničnih 4,9 posto, lista Bandić Milan 365 također dobiva jednog zastupnika u ovoj jedinici.
Za usporedbu, na parlamentarnim izborima održanim u u studenom 2015., u 6. izbornoj jedinici sa 35% pobijedila je koalicija Hrvatska raste i osvojila šest mandata, Domoljubna koalicija sa 33 posto - pet zastupnika, Most je sa 17 posto "uzeo" dva zastupnička mandata, a MB 365 onaj posljednji. Dakle, sve ostaje slično kao prije sedam mjeseci, osim što je sada napredovao Živi zid i uzeo jedan Mostov mandat. Pritom treba uzeti u obzir da će u slučaju prijevremenih izbora i SDP i HDZ ponovno okupiti koaliciju bliskih stranaka da bi postigli sinergijski učinak i privukli skoro sve birače ljevice i desnice.
Poželjni partneri
A u tom slučaju, u prednosti je blok koji okuplja lijevi centar jer HSS dobiva 2,6, HNS 2,0 posto, a iz obje stranke najavljuju koaliciju sa Socijaldemokratskom partijom. Na desnom krilu U ime obitelji i HSLS osvajaju po 1,6 posto, a HSP Ante Starčević 1,3 posto glasova.
Kad je u pitanju distribucija glasova unutar ove izborne jedinice, SDP i Most najbolje stoje u Zagrebačkoj županiji, HDZ u Sisačko-moslavačkoj županiji, a Živi zid i Milan Bandić u istočnom dijelu Grada Zagreba.
Demografska analiza rezultata pokazuje da više od 40 posto starijih od 70 godina glasa za SDP, a i HDZ dobiva 35 posto među starijom populacijom, koja je birački temelj dvije najjače stranke. S druge strane, Most i Živi zid osvajaju po deset posto glasova kod mlađih birača (18 - 30 godina), koji žele nova lica u politici. Most se suočava s problemom druge vrste, a to je pokazatelj kako mogu računati na svega 40 posto svojih nekadašnjih birača. Za SDP bi opet glasalo 84 posto birača Hrvatska raste, a za HDZ 74 posto onih koji su dali svoje glasove Domoljubnoj koaliciji.
Kao i u ostalim izbornim jedinicama, tako je i u 6., više od dvije trećine ispitanih odgovorilo je kako su novi parlamentarni izbori optimalno rješenje u političkoj krizi u Hrvatskoj.
Nova provjera
Više od 68 posto ispitanika smatra da su potrebni novi izbori, a protiv je 19,6 posto. I to, u većini slučajeva, što prije ili najkasnije u rujnu. Razumije se da izbor želi 95,3 posto SDP-ovaca, 83 posto birača HNS-a i 85 posto iz Mosta, međutim s tim se slaže i visokih 39,7 posto pobornika HDZ-a, dok ih je manje od pola (49,6 posto) protiv novog izlaska na birališta.
Čini se da je i Karamarkovom biračkom tijelu dosta sadašnje situacije i traže novu izbornu provjeru.
A činjenica da nove izbore priželjkuje 85 posto mostovaca, sugerira da su se biračima Bože Petrova situacija i odnosi u aktualnoj vladajućoj koaliciji popeli navrh glave.
Nakon obrađenih osam izbornih jedinica (preostale su 1. i 2.), u vodstvu je SDP koji bi osvojio 45 saborskih mandata, ispred HDZ-a sa 40, Mosta sa 10 i Živog zida sa 9 mandata. Ostalo uzimaju manje stranke: IDS - 3, HNS - 2, HDSSB - 2 i Bandić Milan 365 - 1 mandat. Uočljiva su dva trenda. Prvi, porast podrške SDP-u i, osobito, Živom zidu, a stagnacija Mosta i HDZ-a. I drugi, dvije dominantne stranke i dalje zadržavaju svoja uporišta jer HDZ je (iako manje uvjerljivo nego 2015.) pobijedio u Dalmaciji i Slavoniji, a SDP u ostale četiri izborne jedinice.
Samo što stranci Tomislava Karamarka pada podrška, a Milanovićevoj ipak raste. Ali kada bi došlo do novih izbora, čini se izvjesno da bi relativni pobjednici za formiranje Vlade morali privući Most ili Živi zid, kao i manjinske zastupnike, što upućuje na to da Hrvatsku u slučaju novih izbora očekuje još jedna vlada s velikim brojem raznorodnih stranaka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....