Uz blagoslov mons. dr. Ivana Devčića, riječkog nadbiskupa i u nazočnosti svećenika, sestara – Družbe sestara Presvetog Srca Isusova i brojnih vjerenika u predvorju kapele Presvetog Srca Isusova u samostanu Družbe sestara Presvetog Srca Isusova u Ulici Pomerio, pohranjeni su zemni ostaci Riječanke Marije Krucifikse Kozulić (1852.-1922.) za koju se vodi postupak za proglašenje blaženom i svetom.
Simbolično, zemni ostaci „Riječke Majke“ pohranjeni su u kući koju je Marija Kozulić izgradila početkom 20. stoljeća i u kojoj je utemeljila Družbe sestara Presvetog Srca Isusova te u njoj skrbila o napuštenoj i siromašnoj djeci. U istoj kući je i preminula 29. rujna 1922. godine.
Događaju je prethodila svečana misa u crkvi Marijinog uznesenja, Veloj crikvi, koju je prevodio nadbiskup Devčić, a propovijedao je kapucin fra Mijo Šarčević. Okupljenim vjernicima su se obratili i časna majka Dobroslava Mlakić, postulatorica njezine kauze i vrhovna predstojnica Družbe koju je Marija Kozulić u Rijeci 1899. godine utemeljila i prof.dr. Dragan Primorac, voditelj tima forenzičara ih Hrvatske i SAD-a, a koji su punih devet godina provodili postupak identifikacije
DNA analiza ostataka
Ekshumaciji koštanih ostataka iz grobnice na Kozali, pristupilo se 20. prosinca 2011. godine kada je utvrđeno da su u zajedničkoj grobnici pokopane 52 osobe. Koristeći standardne metode forenzičke antropologije, na Kliničkom zavodu za patologiju, sudsku medicinu i citologiju u Rijeci te nakon toga na Kliničkom zavodu za patologiju, sudsku medicinu i citologiju u Splitu selektirani su skeletni ostaci te se započelo s pripremama za molekularnu analizu (analiza jezgrine i mitohondrijske DNA). Identitet sestara Marije i Tereze Kozulić potvrđen je nezavisnim analizama mitohondrijske i jezgrine DNA u dvije znanstvene institucije.
U hrvatskom forenzičkog tima uz prof.dr. Dragana Primorca, a, sudjelovali su i prof. dr. sc. Šimun Anđelinović i prof. dr. sc. Alan Bosnar, izv. prof. dr. sc. Ivana Kružić, izv. prof. dr. sc Željana Bašić, dr. sc. Miran Čoklo i dr. sc. Anja Petaros, a američke znanstvenike predvodili su izv. prof. dr. sc. Mitchell M. Holland (Penn State Univeristy) i dr. sc. Charla Marshall (Američko ministarstvo obrane -Armed Forces Medical Examiner System).
- „Riječka Majka“ se vratila kući u kojoj je još živo sjećanje na nju, a koju je izgradila za siromašne. Događaj je veliki Božji dar ne samo našoj Družbi, nego i Crkvi u našem hrvatskom narodu, ali i Riječkoj nadbiskupiji i gradu Rijeci, kazala je č. M. Dobroslava Mlakić.
Mariju Krucifiksu Kozulić su imenom „Riječka Majka“ krstili građani Rijeke, jer su prepoznali i cijenili njezinu majčinsku skrb za najpotrebitije, djecu, siromahe, beskućnike i umiruće rekao je nadbiskup Ivan Devčić i posebno zahvalio sestrama Družbe Presvetog Srca Isusova kao i prof. Draganu Primorcu i svim forenzičarima koji su sudjelovali u postupku identifikacije.
- U postupku identifikacije sudjelovale su brojne kolege iz Hrvatske i SAD-a i ovom prilikom im svima zahvaljujem. Nama znanstvenicima bio je privilegij sudjelovati u ovom iznimno važnom postupku koji je u svojoj interdisciplinarnosti objedinio snagu znanosti i duha. Posebno značajnim držim što su rezultati identifikacije već objavljeni u znanstvenom časopisu Genes, što će iznimno pomoći tijekom postupka beatifikacije koji se vodi za Majku Mariju Krucifiksu Kozulić. Veliko hvala nadbiskupu Ivanu Devčiću, č.M. Dobroslavi Mlakić i svim dragim sestrama koje su nam osigurali svu potrebnu pomoć i bili potpora tijekom postupka identifikacije Majke Marije Krucifikse Kozulić i njene sestre Tereze - istaknuo je prof.dr. Primorac.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....