'JEDAČ PLAMENA'

NASA ŽELI BAŠ NJEGOVU INOVACIJU Mladi Osječanin dobio ponudu iz snova: 'Mislio sam da se šale'

 Screenshot

Osječanin Marko Pinjuh ima 22 godine i student je treće godine Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku. Na prvi pogled se ni po čemu ne izdvaja od svojih kolega, riječ je ipak o posebnom mladiću, jer se samo on može pohvaliti inovacijom zbog koje mu je suradnju ponudila čak i NASA, piše Glas Slavonije .

On je prošloga vikenda na svjetskom sajmu inovacija IENA u Njemačkoj osvojio srebro za svoj vakuumski motor “Jedač plamena”.

Riječ je, kako objašnjava, o motoru koji omogućava uštedu energije za 40 posto, a, između ostaloga, poseban je i po tome što je njegova montaža moguća na već postojeće sustave grijanja.

- Vakuumski motor "Jedač plamena" zbog svoje jednostavne izvedbe i konstrukcije ugrađuje se na već postojeći toplinski izvor, ložište ili kotlovnicu te svojim radom povećava efikasnost vašeg izvora za 40 posto. Ovaj motor ne treba održavanje zbog uvođenja filtra, također je neovisan o podmazivanju zbog svojstva materijala. Velika prednost u usporedbi s ostalim motorima jest ta što može raditi u oba smjera jednakom brzinom i efikasnošću. Ne može eksplodirati. Drugim riječima, imate vatru, ugradite motor, grijete se i ujedno imate električnu ili mehaničku energiju koju kasnije možete prema potrebi koristiti ili pretvarati u druge oblike - objasnio je Marko.

Činjenica da je Osječanin na IENA-u stigao s danom zakašnjenja te time izgubio ocjene prvih sudaca, a svejedno se okitio vrijednim priznanjem, na licu mjesta zadivila je mnoge.

- Prišli su mi s ponudama za poslovnu suradnju Austrijanci, Nijemci... te su bili prilično razočarani kada sam im rekao kako sam već u pregovorima za svoju inovaciju s jednom drugom “kompanijom”. Naime, za moj “Jedač plamena” interes je pokazala i NASA, što je u svakom smislu teško nadmašiti. Ostao sam iznenađen. Najprije sam od njih dobio e-mail i mislio sam da je riječ o kakvoj šali pa sam zatražio neku potvrdu autentičnosti i - dobio je! Objasnili su mi kako traže tehnologiju koja bi osigurala 20 godina dug boravak u svemiru jednog njihovog satelita. Poslali su mi nacrte njihove tehnologije koju planiraju koristiti za satelit i objasnili mi kako su zainteresirani za bilo kakvo poboljšanje koje im mogu osigurati. Malo je reći koliko sam ponosan - kaže Marko.

No, realno i skromno dodaje, do trenutka kada će od svoje inovacije moći živjeti proći će još vremena. Za sada mu je najvažnije završiti fakultet te promovirati svoje znanje i inovaciju.

Zna da to neće biti lako jer novca za znanost uvijek manjka pa je tako i njemu često teško skupiti sredstva da uopće ode na natjecanja koja predstavljaju rijetku priliku za susret mladih inovatora i onih koji njihove ideje mogu komercijalizirati.

- Svaka pomoć je dobrodošla - poručuje Marko.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 14:04