ODBIJENICA OD SUSJEDA

NE ŽELE ISTRAŽIVATI ČELNOG ČOVJEKA MOLA-a Mađari odbili zahtjev RH za Hernadija

Prošli tjedan USKOK je pozvao Hernadija na saslušanje u Zagreb 25. rujna
 CROPIX

ZAGREB - Mađarski državni odvjetnik negativno je odgovorio na zahtjev Hrvatske da pruži pravnu pomoć u istrazi čelnika naftne kompanije MOL-a Zsolta Hernadija, objavio je u ponedjeljak dnevnik Népszabadság.

Dnevni list Népszabadság doznao je da je državno odvjetništvo opet odbacilo hrvatskog Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) da ispita predsjednika MOL-a kao osumnjičenika u slučaju navodnog podmićivanja bivšeg premijera Ive Sanadera čime je MOL stekao većinska upravljačka prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji INA-i.

Geza Fazekas, glasnogovornik mađarskog državnog odvjetnika, rekao je za novinsku agenciju MTI u ponedjeljak da je odgovor poslan mađarskom ministarstvu pravosuđa koji će ga proslijediti Hrvatskoj, ali nije otkrio što stoji u odgovoru.

Prošli tjedan USKOK je pozvao Hernadija na saslušanje u Zagreb 25. rujna, piše Népszabadság.

USKOK je 10. srpnja na svojoj internetskoj stranici objavio da nastavlja istragu protiv Hernadija, koja je bila prekinuta u prosincu 2012. zbog njegove nedostupnosti hrvatskim pravosudnim tijelima, zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela davanja mita. Prethodno su Mađari nekoliko puta odbili hrvatske zahtjeve da ga se sasluša.

USKOK je u srpnju objavio da su se ulaskom Hrvatske 1. srpnja u EU stvorili uvjeti da Hernadi bude nazočan na sudskom ročištu vezanom uz spomenuti slučaj.

Sanader: Nevin sam u pritvoru već 12 mjeseci. Ježić laže! U modi je priznati da si kriminalac pa DORH-u reći - to mi je naredio premijer

MOL je odmah nakon najave USKOK-a 11. srpnja preko mađarske novinske agencije MTI priopćio kako i dalje smatra da su optužbe protiv Hernadija neutemeljene, što su, kako tvrde u mađarskoj kompaniji, potvrdili i međunarodni pravni stručnjaci, te da će kompanija u ovom slučaju i dalje nastaviti surađivati sa svim vlastima.

U studenome je Sanader zbog navodnog primanja mita od MOL-a u iznosu od pet milijuna eura nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora. USKOK je u svojoj optužnici tvrdio da je taj iznos dvostruko veći. Mađarski MOL je vlasnik 49,1 postotnog udjela u INA-i, dok hrvatska država ima udio od 44,84 posto.

Sutra će u Zagrebu početi dugoočekivani pregovori između vlade i MOL-a o izmjenama dioničarskog ugovora u Ini.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 19:17