U NASA-u će možda ići raditi po završetku studija, a “Jedač plamena” nije prodao već poklonio europskim kompanijama u zamjenu za potporu njegovom novoosnovanom Centru inovatorstva.
Iznenađujuća poruka
To su osnovne, ali neočekivane i iznenađujuće poruke Marka Pinjuha, mladog inovatora i studenta treće godine Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, koji je u petak najavio kako, praktički sigurno, ide raditi u NASA-u.
No, “idem raditi” jučer se pretvorilo u “razmotrit ću i i onda odlučiti”. Pinjuh je u posljednja tri mjeseca postao prava medijska zvijezda, a u javnosti je prozvan novim Teslom, koji mu je inače uzor.
Nema dokaza
Posljedica je to njegove inovacije - vakuumskog motora zvanog i “Jedač plamena” - za koju je u studenome dobio i srebrnu medalju na sajmu inovacija u Njemačkoj, a koja je pozornost javnosti privukla ponajprije zbog Pinjuhove tvrdnje da je riječ o motoru koji može uštedjeti i do 40 posto energije. Već tada je indirektno naznačio kako se za njegovu inovaciju, ali i njega samoga zainteresirala NASA.
I dalje to tvrdi, ali nije ponudio konkretne dokaze.
- Ponuda je otvorena, no moja trenutačna odluka je da ostanem u Hrvatskoj dok ne završim fakultet. Nakon toga ću u pregovorima razmotriti ponudu i donijeti konačnu odluku o eventualnom pridruživanju njihovu timu - rekao je Pinjuh, a potom izvijestio da je “Jedač plamena” odlučio prepustiti nekim kompanijama iz drugih zemalja EU, među kojima je i jedna austrijska. To ujedno znači i da NASA nije odlučila otkupiti njegov izum, o čemu se također nagađalo proteklih mjeseci, ali i da ga zapravo nitko neće kupiti u doslovnom smislu.
Dugoročni ciljevi
Pinjuh je izum poklonio kompanijama koje će ubuduće podržavati rad Centra inovatorstva koji je sam osnovao okupivši još 15-ak mladih osječkih studenata i inovatora.
- Moj osobni cilj nije bila isključiva prodaja i profit, iako su novčane ponude bile vrlo primamljive. Imao sam viziju da pokušam ostvariti dugoročne ciljeve i mogućnosti za razvoj kako svog tako i cjelokupnog hrvatskog inovatorstva.
Nule na računu
Vođen tom vizijom, sklopio sam aranžman s kompanijama iz Austrije i drugih zemalja EU, koje ne mogu imenovati jer me na to obvezuje ugovor.
Svoju inovaciju zamijenio sam za dugoročnu suradnju na svim idućim inovacijama, idejama i projektima novoosnovanog Centra inovatorstva - objasnio je Pinjuh, koji se tako predstavio kao svojevrsni moderni Robin Hood, jer je poklonio nešto što se navodno mjerilo s nekoliko nula na računu.
‘Ovaj moj rad nije plagijat’
I dr. Tomislav Barić, Pinjuhov mentor, i nizizemski fizičar Jan Ridders, tvorac Jedača plamena iz 2009., ustvrdili su da je Pinjuhov uradak igračka koja ne može imati praktičnu primjenu, a Ridders je prisnažio kako je riječ o motoru koji je doslovna kopija njegova rada.
- Istina je da je osnovni model vakuumskog motora Riddersovo djelo koji je svoje spoznaje javno obznanio i svojim uratkom pokazao teoriju koncepta principa rada vakuumskog motora od prvog modela iz 1758. koji je patentirao Henry Wood. Meni je Riddersov rad bio inspiracija i uz niz preinaka napravio sam model koji ostvaruje uštedu energije do 40 posto. To unapređenje se dogodilo nakon što sam izradio seminarski rad kod prof. Barića, pa on nije bio upoznat s inovativnim radom na ovom motoru, tvrdi Pinjuh.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....