Dvije su se najveće drame u životu Milana Bandića, barem do uhićenja, dogodile između mandata - pijana vožnja i moždani udar. Prva ga je 5. siječnja 2002. godine koštala zagrebačkog trona. Druga ga je 3. srpnja umalo ubila.
Osvojio je i redovne izbore 2001., ali protiv cirkusa koji je režirao siječanjske noći 2002. ipak nije mogao.
NIKAD OBJAVLJENA BIOGRAFIJA Kako je mladić s Peščenice skovao plan da preuzme vlast u Zagrebu
Pijan je skrivio manju prometnu nesreću, bježao, pa se svađao s policijom, nudio im mito, prijetio pa opet bježao.
Iako se najsočniji dio afere pokušao pomesti pod tepih, izvješće policije koje je polovicom veljače procurilo u medije otkrilo je neugodne detalje.
Zbunjeni policajac
“Bandić je sjedio na stražnjem sjedalu. Osjetio sam neugodan miris alkohola. Nagovarao nas je da ga ne alkotestiramo, nudeći nam bilo kakve usluge kao gradonačelnik. Kad smo odbili, rekao je: ‘Ma boli me k...., sad ću zvati vašeg načelnika, a vi zovite ministra, neću se nervirati’”, stoji u izvješću policajca koji je došao na očevid.
Bandić je potom otišao u svoj Range Rover (registracija je nosila njegov datum rođenja i inicijale) i pobjegao uz škripu kočnica i s otvorenim vratima pred očima zbunjenog policajca. Počela je dramatična potjera. Bandić se zaustavio negdje na Gračanskoj cesti tek kad mu je policija prepriječila put.
- Šefe, dogodio se cirkus - javila je mlada dispečerka iza ponoći tadašnjem načelniku policije Ranku Ostojiću. On je inzistirao da se strogo poštuje zakon. Bandić je na kraju pred kućom napuhao 1,6 promila.
Unatoč spinu o “dva-tri gemišta i osvježivaču daha”, na kraju je i Račan morao odustati od njega.
Smijenio ga je uz sjetnu rečenicu: “Ali bio je dobar gradonačelnik...”
Vjekoslav Skledar/CROPIX
Odobreno plaćanje
Malo toga se promijenilo. Bandić je ostao šef gradskog SDP-a i postao je dogradonačelnik. Novi broj jedan bila je Vlasta Pavić. Mandat je odradila solidno, ali zauvijek je ostala zapamćena kao slaba i dotad anonimna političarka koja se nije mogla oduprijeti vladaru iz sjene.
Odnos s Vlastom Pavić Bandić završava ružno, uvredama i šikaniranjem. Njihov je sukob kulminirao zbog afere Zagrepčanka koja bi vjerojatno presudila bilo kome drugome, samo ne njemu. Propitkivalo se zašto je odobrio plaćanje zemljišta bivše mesne industrije od 15 milijuna eura, kad ga je mogao dobiti besplatno.
Grad je u tom trenutku uz aferu potresao i štrajk zaposlenika gradskih poduzeća koji su tražili povećanje plaća od 17 posto. Tadašnji drugi dogradonačelnik, HNS-ov Stipe Tojčić koji je bio glavni pregovarač sa sindikatima, bio je neuspješan jer nije htio popustiti, pa su gradske ulice bile zatrpane sa 400 tona smeća, nisu vozili tramvaji, nisu radili ni grobari ni djelatnici Zagrebparkinga. Preko noći se promijenio pregovarački tim, koji je preuzeo dvojac Ladislav Prežigalo - Milan Bandić. Oni su na hitnom sastanku ponudili kompromis od 6-postotnog povećanja plaća i kriza je razriješena.
Prvi na čekanju
Uzalud ga je Tojčić optuživao da je baš on i izazvao štrajk te da sada manipulira i bere jeftine bodove.
- Između koalicijskih partnera i građana, biramo interes građana - uzvratio mu je Bandić. Pritom je astronomsku cijenu Zagrepčanke umanjio za 37 milijuna kuna koje je mesna industrija dugovala Gradu na ime neisplaćenih komunalija i najamnina. U tom trenutku preko reda, jer su radnici tvrdili da su prvi na listi čekanja oni, a dugovalo im se 3,7 milijuna kuna. Pa su ga i radnici kazneno prijavili.
U cijelu se priču umiješao DORH. Općinski je sud donio nepravomoćno rješenje kojim je kao vlasnika Zagrepčanke ipak proglasio Krmu d.d. (vinkovačku tvornicu stočne hrane).
- Ako Grad izgubi samo jednu lipu zbog ovoga, iselit ću iz Zagreba. Moja je savjest potpuno čista - uzvratio je Bandić i dodao, u stilu Ivice Račana: - Između amoralne vlasti i oporbe, biramo oporbu. Za Bandića je odjednom bilo sve više posla. Odrađivao ga je s lakoćom, iako se sve događalo samo osam mjeseci od tog jutra 3. srpnja 2003., koje ga je umalo koštalo života.
Damjan Tadić/CROPIX
Rad nakon moždanog
Uoči redovne sjednice zagrebačke Gradske skupštine Bandić se, naime, osjećao loše, povraćao je i znojio se. Rajko Ostojić, tadašnji gradski zastupnik, a kasnije ministar zdravlja i Bandićev protukandidat na izborima za gradonačelnika 2013. godine, prepoznao je simptome moždanog udara i vlastitim ga automobilom hitno prebacio u KBC Rebro. Hospitaliziran je uz tlak 210/120. Ostojić mu je spasio život.
- Pretrpio sam moždani udar. Liječnici su zapisali da je to od prevelikog stresa, ubitačnog tempa života. Ne bih se uspio vratiti bez potpore supruge i kćeri. Naravno, nastavio sam po starom. Šesnaest sati dnevno kao dogradonačelnik. Zašto? Zato što ne mogu drukčije, jer vjerujem da je rad najbolja terapija. Ima u meni nešto što me tjera da zaorem najdublju moguću brazdu u Zagrebu. Da učinim bolje i više... Zato sam šest mjeseci nakon povratka iz Krapinskih toplica otrčao Čazmanski maraton (21 km) - opisao je povratak.
Konačni obračun na relaciji Pavić - Bandić dogodio se 28. travnja 2004. Gradonačelnica nakon verbalnog okršaja sjednicu Skupštine napušta u suzama.
Povišeni tonovi
Sve je počeo oporbenjak Tomislav Jelić. Tražio je odgovore na aferu Zagrepčanka. Vlasta Pavić mu je za govornicom odgovorila da i ona čeka izvještaj DORH-a koji se uključio u priču. Nakon toga je sjela na svoje mjesto pokraj Bandića koji ju je ljutito napao i opsovao majku.
- Nikada to ne bih napravio. Posebno ne gradonačelnici jer ona je jedna nježna žena - branio se Bandić. A onda se niotkud pojavio Vidoje Bulum, tajnik Grada, i spasio Bandića od većine problema. Izjavio je kako je on, Vidoje Bulum, osobno kriv za sastavljanje ugovora sa Zagrepčankom te da je bio pokraj Bandića i Vlaste Pavić i da joj dogradonačelnik nikad nije opsovao majku.
- Pričali su normalno, izjavit ću to i pod zakletvom ako treba - rekao je “krunski svjedok” Bulum i dodao da je on taj koji je Bandiću sugerirao da se otkupi zemjište mesne industrije i prenosio mu mišljenja pravnika. Bulum je, uzgred rečeno, jedan od onih prvoboraca s Peščenice, on i Bandić znali su se punih 20 godina.
No, Ivica Račan, unatoč povišenim tonovima u medijima, na kraju Bandića ponovno samo opominje. Iako ga Račan privatno nije volio, Milan Bandić je preživio i sastanak vrha stranke na Iblerovu trgu krajem svibnja.
- To je opomena pred isključenje, dobro ste to zaključili - objasnio je novinarima nakon svega Račan. Zanimljivo, posebno zbog donedavnog koketiranja Radimira Čačića i Milana Bandića, u to je vrijeme Čačić ustvrdio da je suradnja HNS-a i SDP-a nemoguća ako Bandić ne bude smijenjen.
Malo su kojeg glasača brinule ove afere. SDP s Bandićem kao nositeljem liste 2005. osvaja 40,95% glasova, a on treći put postaje gradonačelnik. I tu negdje kreće njegova i Ljubičićeva ideja o osnivanju megatvrtke zvane Holding...
Bruno Konjević/CROPIX
Kako je ustvari poslovao Grad?
Zagreb u tom periodu nije imao Holding, ali je sa svoje 23 tvrtke ostvarivao prihode od 3,6 milijardi kuna godišnje. To ga je svrstavalo na sedmo mjesto ljestvice 400 najuspješnijih poduzeća u Hrvatskoj. Po prihodima je bio bolji od HŽ-a, VIP-a, Vindije i TDR-a, a jako blizu Konzuma i Brodosplita. Ukupno 23 gradske tvrtke polovicom su prošlog destljeća po prihodu “gazile” i deset najuspješnijih hotelskih kuća. Ukupna dobit iznosila im je 134 milijuna kuna. Zagreb je tada ostvarivao i najviši BDP u državi s prosječnih 19.125 dolara po stanovniku, dvostruko više od drugoplasirane Istarske županije. S druge strane, agencija Mercer utvrdila je da je po kvaliteti života Zagreb tek 113. metropola od 215 u konkurenciji. Loše su ocijenjene i opskrba električnom energijom, javni prijevoz i telekomunikacije. Loše su prošle i zagrebačke škole. Nezaposlenost je rasla osam mjeseci zaredom. Zagreb je bio među 50 najskupljih gradova na svijetu.
‘Zagrepčanka je posao stoljeća’
Priča o Zagrepčanki mjesecima je punila medije, i dobro je poznata. Bandić je uime Grada još 2001. za 15 milijuna eura od mesne industrije Zagrepčanka u stečaju kupio imovinu u Heinzelovoj 66. Ispostavilo se da u zemljišnim knjigama postoje čak 43 zabilježbe koje su pune tri godine Grad sprečavale da se upiše kao vlasnik ekskluzivnog zemljišta za koje su bili zainteresirani privatni investitori. A oni su obećavali profit od 500 milijuna eura. Zagrepčanka se u tom trenutku sastojala od 33 zgrade i zemljišta od 97 tisuća kvadrata.
- To je posao stoljeća - ponavljao je Bandić. Oporbenjaci su ga nazivali - prevarom stoljeća. Priča je pukla neočekivano 11. ožujka 2004. na sjednici Poglavarstva i nitko nije očekivao u što će se pretvoriti.
Oporbenjak Tomislav Jelić novinarima je podijelo dokumente. Oni su pokazali da je Grad uoči kupnje zemljišta povukao svoju tužbu protiv Zagrepčanke i Fonda za privatizaciju. Da je na tužbi inzistirao, zemljište bi možda dobio besplatno jer je ionako jednom već bio vlasnik iste čestice. Bandić je pilu okrenuo naopako. Ponavljao je da je ponosan što je vrijednu zemlju kupio za samo 150 eura po kvadratu, a i pitao se zašto je Grad zemljište Badela kod Martićeve platio tisuću eura po kvadratu. Tu je odluku potpisala Vlasta Pavić i novinarima koji su pratili rad Poglavarstva bilo je jasno da njihov, na papiru, dobar odnos puca i da će ona na kraju izvući deblji kraj. U međuvremenu se ispostavilo da najviše plombi, njih šest, na Zagrepčanki drži još jedna tvrtka u stečaju - Krma d.d. Nju je Općinski sud nepravomoćno proglasio vlasnikom. No Bandić se nakon toga upustio u pravno propagandnu vratolomiju i 8. svibnja u svim dnevnim novinama platio famozni oglas “Istina je”. U oglasu je ustvrdio da je Zagrepčanka kupljena uz suglasnost DORH-a.
Nova vlast za novu epohu
U lipnju 2005., nakon postizbornog sporazuma, Tatjana Holjevac postaje predsjednica Skupštine, Milan Bandić gradonačelnik, a prvi zamjenik Ivo Jelušić. Ljubičić će uskoro s mjesta direktora Robnih terminala postati šef Holdinga. Slaže se ekipa za novu epohu: Duško Ljuština, ravnatelj Kerempuha, postaje šef zagrebačke kulture i sporta. Slavko Kojić, jedan od barakaša, ostaje gradski ministar financija, a Zvonimir Šostar na čelu Ureda za zdravstvo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....