UVODE SE DVA KLJUČNA KRITERIJA

NIJE POREZ NA NEKRETNINE, NEGO KOMUNALNA NAKNADA Procurili i prvi podaci kako će se obračunavati, neće svi plaćati jednako...

 
 HANZA MEDIA

Program subvencioniranja stambenih kredita koji mladima omogućuje otplaćivati rate u periodu od četiri godine, a prošle je jeseni izazvao velik interes javnosti, ponovit će se i ove godine u nešto izmijenjenom obliku. Najavio je to jučer potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar.

- Program je lani pokazao neke manjkavosti koje upravo analiziramo i koje želimo promijeniti. Kad dovršimo analizu i vidimo što bi valjalo promijeniti, ići ćemo u poboljšanje i izmjenu zakona. Što ćemo konkretno mijenjati, definirat ćemo nakon analize i kad usuglasimo s premijerom i ministrom financija - potvrdio je Štromar i dodao kako je prošlogodišnja akcija bila uspješna; većina od 2339 zahtjeva mladih za subvencioniranjem kredita, što ih je zaprimila Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, pozitivno je razriješena.

- Svakome tko je imao potpunu dokumentaciju odobren je zahtjev za subvencioniranjem, a nije tek nekolicini onih koji nisu imali uvjete, poput uporabne dozvole za kuće ili se pokazalo da nisu kreditno sposobni, ali taj je broj neznatan - rekao je potpredsjednik Vlade.

Ministarstvo priprema i izmjene zakona o komunalnoj naknadi koja neće biti, kako napominje Štromar, porez na nekretnine, nego samo “komunalna naknada koja bi se trebala vratiti kroz bolje uvjete za kvalitetniji život u zajednici. Ideja je, najavio je, da se iznosi komunalne naknade obračunavaju ovisno o starosti i lokaciji objekta:

- Te bi izmjene zakona trebale omogućiti gradovima i općinama da u izračunu koeficijenta kao ključni kriterij uzmu godine i zonu. Oni koji žive u novijim i kvalitetnijim nekretninama ipak će plaćati više komunalne naknade od onih koji žive u starijima, recimo starijima će koeficijent biti 0,8 ili 0,9, a novijima 1,1 posto. Nismo još utvrdili godine starosti nekretnina za izradu koeficijenta, ali ideja je da siromašniji s lošijim nekretninama plaćaju manje, a bogatiji više.

Ta pravila planiraju razraditi do ljeta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 04:27