C.I.O.S, vodeća regionalna tvrtka za sakupljanje i primarnu preradu industrijskih otpadaka te unutarnju i vanjsku trgovinu, većinski u vlasništvu Nijemaca, Scholz grupe, a djeluje u Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Sloveniji, samo prošle godine obradio je 835.000 tona otpadnih materijala.
Kada smo posjetili zagrebačku centralu C.I.O.S-a, koji se 'reklamira' i kao partner u očuvanju okoliša, na Jankomiru u neposrednoj blizini Robnih terminala i hotela Holiday, pogled koji se pruža djeluje zaista svjetski.
Riječ je o pravom malom gradiću otpada, naslaganih olupina starih automobila koji idu u reciklažu. Sve je krajnje uredno, kao da se ne radi o 'prljavom' poslu s otpadom.
Petar Pripuz započeo je s poslom reciklaže 1985. godine, a pet godina poslije osnovao je vlastitu firmu. Od 1994. surađuje s njemačkom grupacijom Scholz, jednom od najvećih svjetskih grupacija po veličini i snazi kada je riječ o recikliranju metalnog otpada.
C.I.O.S. d.o.o. je vodeća regionalna tvrtka za sakupljanje i primarnu preradu industrijskih otpadaka te unutarnju i vanjsku trgovinu. Osnovana je 1991. U proteklih dvadeset godina prerasla je u vodeću grupaciju u regiji za sakupljanje i recikliranje željeznog i čeličnog otpada, te ostalih otpadnih materijala s pretežno metalnom komponentom. Članice C.I.O.S. grupe djeluju u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, te Bosni i Hercegovini. Na više od 80 lokacija u regiji, godišnje obradi 1,1 milijun tona otpada, a zapošljava 2000 djelatnika, od toga više od 1000 u Hrvatskoj.
C.I.O.S. grupa u većinskom je vlasništvu njemačke Scholz grupe koja ima godišnje prihode veće od 3 milijardi eura, poslujući na više od 500 lokacija u više od 20 zemalja svijeta. S više od 100 članica diljem svijeta, Scholz grupa druga je najveća svjetska korporacija u području recikliranja i obrade sekundarnih sirovina, koja godišnje obradi gotovo 8 milijuna tona metalnog otpada.
CE-ZA-R Centar za reciklažu d.o.o. je po broju djelatnika, ostvarenome prihodu te po količini prikupljenog i obrađenog metalnog otpada najznačajnija članica C.I.O.S. grupe u Hrvatskoj. U CE-ZA-R Centru za reciklažu započelo je s radom postrojenje za obradu velikih rashladnih uređaja kapaciteta 4 tisuće tona godišnje, prvo takvo postrojenje u ovom dijelu Europe koje omogućava obradu rashladnih uređaja i izvlačenja CFC spojeva (freona) u potpuno kontroliranim uvjetima.
Novi razvojni program C.I.O.S. grupe usmjeren je na postizanje iste razine suvremene tehnološke opremljenosti i organizacijskih rješenja svih povezanih društava u području cijele regije, dakle ostvariti usklađenost s direktivama Europske Unije i u povezanim društvima u susjednim zemljama u regiji Balkana na jednak način na koji je to danas postignuto u Hrvatskoj. To je ujedno i bitan pokretač investicijskih aktivnosti. Grupa zato stalno ima visoku razinu novih ulaganja.
Kada su policajci uhapsili Petra Pripuza još dok se u bolnici oporavljao od komplikacija nakon zahvata ugrađivanja pacemakera, za suvlasnika C.I.O.S-a i ”kralja otpada” kako ga mediji vole nazivati nije to bio prvi put da se susreće s istražiteljima. Bilo je to drugo uhićenje u tri godine, prvi put kada je uhapšen i Milan Bandić i sada, neposredno pred finale lokalnih izbora na kojima se zagrebački gradonačelnik izborio za šesti mandat.
Ovaj put stavlja mu se na teret da je izvlačio novac iz firme, gotovo 100 milijuna kuna, a sumnjiči se da su u tom poslu sudjelovali i njegov sin Ante i nekoliko direktora u trećim nepovezanim kompanijama. S druge strane u dva navrata rađen je i detaljni snimak poslovanja C.I.O.S grupe, opet od strane najvećih međunarodnih revizorskih kompanija KPMG, Deloitte i PWC-a i nikada nije ustanovljeno ništa što bi upućivalo na kriminal ili nesavjesno poslovanje.
CE-ZA-R je najznačajnija članica C.I.O.S-a i radi na petnaest lokacija u Hrvatskoj i zapošljava 270 ljudi. CE-ZA-R jedini u ovom dijelu Europe ima instalirana postrojenja za obradu velikih rashladnih uređaja (EE otpad) i otpadnih vozila vrijednosti više desetaka milijuna EUR, a pitamo se kakvu tehnologiju obrade koriste ilegalni „pružatelji usluge“ odvoza glomaznog i drugog otpada koji se oglašavaju na stupovima javne rasvjete.
Svake godine imenuje se povjerenstvo za godišnji popis zaliha prema kojem u istim danima na teren izađu inventurne komisije te se sva roba važe, te su kod godišnjeg popisa prisutni i revizori koji utvrđuju da li inventurno stanje odgovara stanju u poslovnim knjigama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....