ČEKA SE DRŽAVA

Nova ravnateljica Brijuna najavljuje velike stvari: ‘Idejni projekt već je napravljen, krećemo u obnovu‘

‘Vjerujem da ćemo to moći odraditi i mom mandatu‘

Brijuni

 Goran Šebelić/CROPIX

Nakon tri godine nacionalni park Brijuni dobio je konačno novu ravnateljicu. Riječ je o Nataši Stojkovski koja je zadnjih devet mjeseci bila na mjestu vršiteljice dužnosti ravnateljice, a nakon nedavnog natječaja odabrana je na mandat od četiri godine. Stojkovski, koja dolazi iz ove ustanove gdje je zadnjih sedam godina radila kao rukovoditelj odjela za hotelijerstvo i ugostiteljstvo, za svoj mandat ima velike planove – obnovu zapuštenog povijesnog unutarnjeg bazena hotela Neptun, Kupelwieserove vile te dviju vila – Perojke i Fažanke.

No, neki veći investicijski zamah na Brijunima oko obnove hotelskog smještaja ipak se zasad ne očekuje. Glavni razlog - država još uvijek nema strategiju oko njihove rekonstrukcije, pa nacionalni park sam kroz vlastita sredstva svake godine ulaže u nužnu obnovu soba i kupaonica.

- Naše nadležno ministarstvo će odlučiti kada će krenuti veće investicije u hotelski smještaj. Zasad nema velikih planova oko toga, ali vjerujem da će i to doći na red. Postojeći plan upravljanja za Brijune vrijedi do 2025. godine i sada se treba raditi novi plan. Vjerujem da će se u njega ministarstvo uključiti sa svojim sugestijama i strategijom. A mi svake godine u skladu s našim financijskim mogućnostima obnavljamo dio po dio smještaja. Kroz godine obnovili smo dio soba i kupaonica, a trenutno radimo projektnu dokumentaciju za obnovu bazena što je izniman proces jer se radi o kulturnom dobru. Brijuni su zaštićeni krajolik i sve se mora raditi u skladu s konzervatorskim uvjetima. Kada se dokumentacija uskladi s konzervatorskim uvjetima išli bismo na izvedbeni projekt, pa ćemo tek nakon toga saznati koliki će biti troškovi njegove obnove. Vidjet ćemo što će konzervatorski uvjeti predvidjeti, no mi bismo voljeli uz taj kompleks urediti moderni wellness. Vjerujem da ćemo to moći odraditi i mom mandatu, ističe Stojkovski koja je na Brijunima počela raditi 1994. godine kao studentica na recepciji, ali je dio karijere provela i u bankarskom sektoru.

image

Nataša Stojkovski

Goran Šebelić/CROPIX

Dodaje i da je već napravljen idejni projekt za obnovu Kupelwieserove vile gdje bi se pak uredio posjetiteljski centar sa stalnim muzejskim koji će biti posvećen upravo Paulu Kupelwieseru koji je zaslužan što otočje danas izgleda tako kako izgleda. Naime, ovaj je austrijski industrijalac za vrijeme Austro-Ugarske kupio otočje i priveo ga turističkoj i posjetiteljskoj namjeni.

- U toj je vili Kupelwieser živio sa svojom obitelji. Plan je da se obnovi kakva je nekada bila. Na dva kata vile bit će postav posvećen Kupelwieseru i njegovom životu. Tu će biti namještaj, slike, predmeti koje čuvamo iz ostavštine njegove obitelji. Isto tako, ove godine ćemo izraditi projekt obnove dviju vila- Fažanke i Perojke, istaknula je nova ravnateljica koja je zadovoljna ovogodišnjom sezonom u jedinom istarskom nacionalnom parku. Brojke su nešto veće u odnosu na prošlu godinu, ali i 2019. godinu.

Povećani interes za Brijune

- Od početka godine pa sve do kraja listopada ove godine Brijune je posjetilo 272 tisuće gostiju, a ostvarili smo 46 tisuća noćenja. To je porast od oko pet posto. Bolji smo u odnosu na 2019. godinu, a i nakon korone smo se već vratili s brojkama. Razlog tome je što već godinama ulažemo u hotelski smještaj kako bismo dosegli hotelske standarde koji su danas uobičajeni. Što se tiče dnevnih posjetitelja, ta brojka ovisi o popunjenosti drugih hotelskih kuća u Istri. Bolji promet u drugim istarskim hotelskim kućama utjecala je i na nas. U narednim godinama ne bismo htjeli da to bude puno više jer ne želimo opteretiti otok. Želimo njime održivo upravljati, ističe Stojkovski.

Na dodatni interes za Brijune među posjetiteljima definitivno je utjecala i nedavna obnova kapaciteta na Malom Brijunu kao i otvaranje tog otoka dnevnim izletnicima. Ove godine taj je gotovo netaknuti otočić, koji je poznat po predstavama kazališta Ulysses i tvrđavi Minor, posjetilo oko 600 posjetitelja.

- Prije tri godine počeli smo s izletima u taj dio nacionalnog parka koji prije nije bo otvoren dnevnim izletnicima. Ove godine smo zadovoljni s funkcioniranjem Malog Brijuna, kako s popunjenošću smještaja na otoku koji je namijenjen edukativnim grupama. Isto tako, dva puta tjedno nudili smo izlete na otok i to se pokazalo kao pun pogodak. To je jedna druga vrsta usluge za razliku od Velikog Brijuna. Mali Brijun je specifičan po svojoj divljoj prirodi, imate osjećaj kao da ste otišli na neko posve drugo mjesto, ističe ravnateljica koja očekuje i dobru turističku 2025. godinu.

- Za posjetiteljski dio još ne možemo znati kakva će biti sezona dok se karte ne puste u prodaju. Što se tiče hotelskog dijela, prve informacije kažu da prodaja ide jako dobro. Cijene smo minimalno korigirali u odnosu na ovu godinu s obzirom na porast troškova. Što se tiče cijena karata za izlete na Brijune, njih nismo dirali dvije godine, tako da smo i njih nešto malo povećali u odnosu na ovu godinu. Tako da će se cijena dnevne karte za vođeni izlet u 2025. ketati od 35 eura u predsezoni do 50 po osobi u punoj sezoni. Cijene karata za lokalno stanovništvo i dalje će biti niže, zaključila je Stojkovski.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 16:54