PROMJENA SPOLA BEZ OPERACIJE

Novi propisi mogu dovesti do niza bizarnosti: Žena iz Zagreba postat će muško i roditi!

Pravilnik Ministarstva zdravstva ide na ruku transseksualnim osobama

Mladi hrvatski visokoobrazovani par, u srednjim tridesetima, sprema se na izvantjelesnu oplodnju u inozemstvo jer im naš zakon zabranjuje da takav postupak obave u Hrvatskoj. Naime, riječ je o paru u kojem su biološki oba partnera žene, od kojih je jedna transeksualna i već dulje vrijeme troši hormonalne pripravke te izgleda i živi u muškom rodu.

Unatoč tome, u Hrvatskoj se tretiraju kao dvije neudane žene i ne mogu na postupak izvantjelesne oplodnje doniranom spermom. A upravo je to njihov cilj. Transeksualna djevojka planira promijeniti spol i kirurškim putem , ali tek nakon što ostvari biološko majčinstvo. Obje partnerice odlučile su prvo začeti doniranom spermom i roditi, a nakon toga će transseksualka i kirurški postati muškarac i - otac njihovoj djeci.

Uređenje pretpostavki

Međutim, budući da je od početka mjeseca na snagu stupio Pravilnik Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, po kojem osoba i bez kirurške promjene spola, a na temelju psihijatrijske procjene i potvrde da živi u drugom rodu, može pravno promijeniti spol i ime, vrlo je izgledno da bi jedna partnerica i prije operacije mogla službeno, u dokumentima, postati muško.

Drugim riječima, u vrijeme kad bi zatrudnjela i rodila, ova bi Hrvatica pravno već bila muškarac!

- Ovaj Pravilnik primjer je nepromišljeno i neodgovorno donesenog propisa - konstatira dr. Aleksandra Korać s Katedre za obiteljsko pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta. Ne ulazeći u konkretan slučaj, upozorava da je bilo prvo potrebno zakonom urediti pretpostavke za promjenu spola, uzimajući u obzir je li osoba u braku i je li roditelj.

Pita se što će se dogoditi ako je osoba koja je promijenila spol već u braku, pa se nakon promjene podataka nađe u istospolnom braku ili što ako je osoba koja mijenja spol već roditelj, pa dijete umjesto majke i oca dobije dvije majke ili dva oca.

Njemački model

- Kao pravnici potpuno mi je neprihvatljivo da se pitanja koja se odnose na osobni status uređuju bez propisa sa zakonskom snagom. Ne znam zašto se nismo ugledali na model sličan njemačkom, koji u ravnovjesje stavlja i ljudska prava transseksualnih osoba, i javni poredak, i prava trećih - kaže dr. Korać.

Njemački model, naime, predviđa tzv. malu i veliku promjenu spola. Mala promjena odnosi se na promjenu bez operacije, samo na temelju hormona. Takva promjena nije konačna. Velika promjena je konačna, a preduvjet za nju je i operacija.

Prema novom Pravilniku moguća je samo velika promjena, i to bez operacije. Na temelju medicinske dokumentacije, mišljenja endokrinologa, psihologa, socijalnog radnika i liječnika opće medicine osoba koja želi promjenu spola treba predati zahtjev Nacionalnom zdravstvenom vijeću te, ako mu se zahtjev odobri, upisati drugi spol i ime u dokumente.

- To je doista vrlo pozitivan Pravilnik koji smo godinama čekali i zagovarali i mogu bez sumnje reći da je transeksualcima pao kamen sa srca kad su shvatili da će im biti dopušteno imati dokumente u skladu s izgledom.

Stručne osobe

Osobe u tranziciji, dakle osobe koje žive u drugom rodu, nalaze se u nizu bizarnih situacija - policija zaustavi djevojku kojoj u vozačkoj piše da se zove, na primjer, Marko, student ima indeks sa ženskim imenom i slično. No, smatram da Pravilnik treba biti detaljno promišljen te da treba posebno paziti da suglasnosti za promjenu spola izdaju stručne osobe s iskustvom u ovom području - kaže dr. Nataša Jokić Begić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, psihologinja koja godinama vodi grupe podrške i ključna je figura za transeksualnu zajednicu u Hrvatskoj.

Nacionalno zdravstveno povjerenstvo kojem se podnosi zahtjev i na kojem leži najveća odgovornost, naime, vodi dr. Željko Reiner, a u njemu nema ni psihijatra ni psihologa, već dva radiologa, anesteziolog i biokemičar.

Dr. Jokić Begić ističe kako smatra da mora postojati mogućnost promjene imena i bez kirurške promjene jer se mnogi ne odlučuju za operaciju iz niza subjektivnih i objektivnih razloga, od kojih je jedan i to da se operacija u Hrvatskoj ne može izvesti.

Amerikanac Thomas Beatie rodio troje djece

Amerikanac Thomas Beatie jedini je poznati transseksualac koji je kao muškarac rodio dijete , odnosno čak troje djece. Rodio se 1974. godine kao Tracy Lagondino, ali, kaže, uvijek se osjećao poput muškarca. Nakon 20. godine počeo je uzimati “muške” hormone.

Zaljubio se u Nancy Roberts i odlučio je iskoristiti zakonsku mogućnost promjene spola bez kirurške intervencije. Uklonio je grudi, no zadržao je ženske reproduktivne organe. Ime je promijenio u Thomas.

Thomas i Nancy silno su željeli dijete, no Nancy, koja je iz bivše veze već imala dvoje djece, nije mogla zanijeti jer joj je zbog bolesti odstranjena maternica. Thomas je tada prestao uzimati muške hormone, a nakon četiri mjeseca ponovno mu se pojavila i mjesečnica.

Ubrzo je pomoću donorske sperme zanio, no zbog komplikacija je došlo do pobačaja. Nije odustao te je na ljeto 2008. godine rodio djevojčicu.

- Bit ću otac, a Nancy će biti majka. Sretan sam što imam tako divnu suprugu - izjavio je ponosni otac, koji ni tijekom trudnoće nije želio obrijati bradu. Nakon toga rodio je još dvoje djece, sinove. Potkraj prošlog mjeseca objavio je da više neće rađati i da će odstraniti maternicu jer će mu to pomoći pri stabilizaciji tijela.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 22:08