HRVATICA POD VULKANOM

'Obitelj me zabrinuto zove, ali na Islandu nema panike'

Dok je europski zračni prostor paraliziran, u sunčanom Reykjaviku živi se normalno. Tatjana Latinović udana je za Islanđanina, a radi kao menadžerica u Ossuru, svjetskom lideru u proizvodnji bioničkih udova

ZAGREB - Život u Reykjaviku, gdje je danas sunčano, odvija se normalno i bez ikakve panike iako se vulkan koji je eruptirao nalazi svega stotinjak kilometara istočno od glavnoga grada. No, vjetar nosi vulkanski oblak na istok prema Europi , a jutros je lagano skrenuo prema sjeveru - rekla nam je u telefonskom razgovoru Tatjana Latinović, Osječanka koja već 15 godina živi na Islandu.

Ugroženi farmeri

Tatjana Latinović udana je za Islanđanina, a radi kao menadžerica zadužena za intelektualna prava u kompaniji Ossur, svjetskom lideru u proizvodnji protetičkih i ortopedskih pomagala te bioničkih udova. Ta je kompanija izradila protetičke noge Cheetah pomoću kojih trči Blade Runner, južnoafrički paraolimpijac Oscar Pistorius.

- Ja danas letim u Ameriku jer u Kaliforniji naša kompanija ima svoj ured. Naime, zračna luka Keflavik je otvorena i svi letovi prema zapadu odnosno Americi odvijaju se normalno. Prekinuti su letovi prema Europi, a još se ne zna kad će biti uspostavljen zračni promet - ispričala nam je Tatjana, naglasivši da su znanstvenici oprezni u iznošenju prognoza o prestanku erupcije.

- Prije tjedan dana znanstvenici su objavili kako se erupcija, koja je zabilježena u ožujku, smiruje. No, onda je došlo do nove erupcije vulkana ispod glečera Eyjafjallajokull i evakuirano je stanovništvo iz okolice. Riječ je oko 200-njak farmera jer se u blizini nalaze velike farme. Pepeo se sliježe s istočne strane rijeke Markafljot, nebo je tamno i vide se munje.

130 aktivnih vulkana

Sa zapadne strane rijeke je vedro. Ljudima koji žive s istočne strane rijeke, uglavnom na farmama, preporučuje se da budu unutra - rekla je Tatjana Latinović, istaknuvši da se dvije erupcije uvelike razlikuju.

- Erupcija u ožujku je bila atrakcija za turiste koji su snimali vrelu lavu koja je izbijala iz kratera. Kako je sada vulkan eruptirao ispod glečera, došlo je do velikih poplava pa je poplavljena i glavna cesta na tom području - rekla je naša sugovornica, naglasivši kako su Islanđani navikli živjeti s vulkanskim erupcijama. Naime, Island ima čak 130 aktivnih vulkana.

Prijeteća Katla

- Otkad živim na Islandu, ovo je, mislim, četvrta erupcija nekog vulkana. Moja obitelj zabrinuto zove iz Hrvatske, no nama ova situacija nije neobična. Islanđanima je pomalo neugodno jer je vulkan zaustavio zračni promet u Europi - rekla je Tatjana Latinović. Dodala je da islandski stručnjaci pažljivo prate aktivnost vulkana Katle.

Riječ je o vulkanu koji se nalazi u blizini glečera Eyjafjallajokull, a slovi kao najopasniji na Islandu. Znanstvenici strahuju da bi erupcije vulkana na i ispod glečera Eyjafjallajokull mogle biti neka vrsta “okidača” za Katlu.

U slučaju da Katla snažno eruptira, vulkanski oblak mogao bi utjecati i na vrijeme u Europi.





Posebne mjere

- Islandski znanstvenici kontinuirano prate Katlu i uzimaju uzorke kako bi procijenili aktivnost toga vulkana. Zasad nema znakova koji ukazuju na početak erupcije. To je opasan vulkan i na Islandu postoje posebne mjere pripreme u slučaju da Katla eruptira - istaknula je Tatjana Latinović.

Oblak pepela od 8,5 kilometara

Od ponoći do 4.40 sati u subotu ujutro nad kraterom na glečeru Eyjafjallokul primijećene su 22 munje. Erupcija je bila kons- tantne jačine cijelu noć do 4.30 u subotu , a nakon toga se počela smanjivati. Izmjerena visina erupcije, što znači pepela izravno iz kratera iznosila je 8,5 kilometara.

Bez opasnosti po zdravlje Hrvata

Snaga erupcije vulkana ispod glečera Eyjafjallajokull počela je lagano jenjavati rano u subotu, priopćila je Urdur Gunnarsdottir, glasnogovornica islandskog ministarstva vanjskih poslova. Danas je vjetar raščistio zrak pa su znanstvenici mogli preletjeti preko vulkana i promatrati aktivnost. No, širenje oblaka vulkanske prašine nastavit će se i tijekom nedjelje tako da će zračni promet nad velikim dijelom Europe i dalje biti paraliziran. U međuvremenu, oblaci prašine proširili su se i iznad središnje Hrvatske, zapadne Slavonije, Gorskog kotara i Istre, priopćio je Državni hidrometeorološki zavod. Nastavljajući put prema jugu i istoku Europe oblaci su se u subotu poslijepodne raspršili iznad cijele Hrvatske. Iako nema podataka o koncentraciji čestica u vulkanskom oblaku, smatra se da su one raspršene u visokim slojevima atmosfere te da hrvatski građani nisu izloženi opasnosti po zdravlje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 09:03