Dugo najavljivana “vruća jesen” Hrvatskoj donosi lavinu stečajeva, koji bi, u konačnici, trebali pokositi gotovo 20.000 tvrtki s više od 10.000 zaposlenih.
Posljedica je to novog Stečajnog zakona koji danas stupa na snagu, a prema kojem će u stečaj, po sili zakona, ići tvrtke čiji su računi u blokadi 120 ili više dana.
Čekaju plaće
Među njima je i TIBO iz Matulja, čiji slučaj već mjesecima poput sablasti plaši hrvatsku javnost. Posebno onaj njen dio koji radi u poduzećima što ne isplaćuju plaće. Hoće li TIBO sada u stečajni postupak, sindikalni povjerenik u toj tvrtki Željko Bilić jučer nije znao.
- To treba pitati vlasnike koji su nas i doveli u ovakvu situaciju. Kako god, na snagu stupa novi Stečajni zakon i mogućnost pokretanja stečaja jako je velika - pribojava se Bilić.
TIBO zapošljava 84 radnika. Zadnja plaća isplaćena im je u travnju: otada, naglašava Bilić, ni kuna im nije sjela na račun.
- U četvrtak ćemo organizirati prosvjed na Markovu trgu, tražit ćemo od Vlade da riješi naš problem - najavio je.
Slične su, krajnje neizvjesne, “sreće” i zaposlenici Adria čelika iz Kaštel Sućurca, njih 27, koliko ih je još na platnom spisku. Ili, bolje reći, na popisu zaposlenika jer plaću nisu primili od prosinca.
Utrka s vremenom
- Zaposlenici Adria čelika još čekaju plaću za prosinac, a u ovoj godini nije im isplaćena niti jedna. Dobili su samo platne liste na minimalac, ali im ni on nije isplaćen - žali se Joško Franić, povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske - Industrijskog sindikata za Dalmaciju.
Adria čelik, ocjenjuje, vodi pravu utrku s vremenom. Naime, tvrtka je podnijela zahtjev za predstečajnu nagodbu. Imaju i pismo nizozemskog ulagača, koji je, dodaje Franić, spreman uložiti u tvrtku, ali samo pod uvjetom otvaranja predstečajne, ne i stečaja.
Na pitanje je li prikupljena sva potrebna dokumentacija, Franić samo kratko odgovara: - Recimo samo da ja papire još nisam vidio.
Ipak, u sindikatima se, čini se, najviše pribojavaju da bi u stečaju mogao završiti šibenski TLM, što bi ugrozilo egzistenciju tamošnjih 600-tinjak radnika i njihovih obitelji. TLM je, podsjeća Vedran Dragičević, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske - Industrijskog sindikata, u predstečajnoj nagodbi i do kraja tog postupka treba mu još mjesec i pol. No, kako još nema predstečajnog plana i ne odvija se proizvodnja, stečaj je, strahuje on, vrlo izgledna opcija.
- Očekujemo da će Vlada o tome raspravljati, s obzirom na velik broj radnih mjesta koja bi mogla biti izgubljena, i spasiti TLM - naglašava Dragičević.
Ipak, podaci Fine, a i oni koje je iznio ministar pravosuđa Miljenić, pokazuju da najveći dio kandidata za stečaj zapravo nema ni jednog zaposlenog. Po tim podacima, u blokadi od 120 dana ili duljoj krajem lipnja bilo je 19.646 tvrtki u Hrvatskoj, koje su zapošljavale 10.139 radnika, a među njima je čak 15.091 tvrtka bez ijednog zaposlenog.
‘Fikus’ tvrtke
Ukupni dugovi tvrtki čiji su računi krajem lipnja bili u blokadi 120 ili više dana bila su 19,2 milijarde kuna. I ovdje najveći dio dugova otpada na “fikus” tvrtke, bez zaposlenih: one su krajem lipnja dugovale 14,4 milijarde. Po prije objavljenim medijskim tvrdnjama, među kandidatima za stečaj su i tvrtke Krešimira Milanovića, Mate Granića, Ivića Pašalića i Vladimira Zagorca. Ekspresno otvaranje brojnih stečajeva, smatra dio stečajnih upravitelja, prijetnja je ionako preopterećenom sustavu u kojem bi moglo doći do zagušenja.
- Mi smo potpuno spremni za primjenu Stečajnog zakona i pružanje tehničke podrške - tvrdi Anđelka Buneta, predsjednica Uprave Fine. I Orsat Miljenić kaže da očekuje da će novi Stečajni zakon ubrzati stečajeve te s tržišta ukloniti tvrtke koje generiraju veliku nelikvidnost. U stečaj bi najprije trebale one bez zaposlenih i s više od tisuću dana u blokadi, a do lipnja sljedeće godine i ostali kandidati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....