PRATILI SMO UŽIVO

Održan veliki prosvjed profesora i nastavnika: ‘Odlazim u mirovinu nakon 45 godina, računovotkinja sam i svaki mjesec plačem‘

Mnoštvo prosvjednika svoje nezadovoljstvo iznijelo je zviždaljkama, sindikalnim zastavama i transparentima


 

 Damjan Tadic/Cropix

15:15 - Predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić je pak podsjetio kako je riječ o trećem prosvjedu prosvjetara u ovoj godini.

– Mi danas nakon godinu dana ne znamo kako je funkcionirao mozak koji je domislio uredbu o ocjenjivanju. Možda najbolji odgovor koji sam dobio bio je onaj od jednog umirovljenika. Stipiću, rekao je, meni to sve miriši na osvetu loših đaka. Ako mene pitate, uredba je udar na kolegijalnost, a kolege ne smiju biti rivali već suradnici. Nadalje, ocjenjivanje gura suprotstavljanje svakog radnika prema ravnatelju, ravnatelja prema radniku. Zamislite kada roditelji saznaju da je učitelj lošije ocijenjen od učenika. Dobit ćemo podjelu, a treba nam zajedništvo. Zato poručimo jednom – ocjenjivanje no pasaran, rekao je Stipić te dodao kako je ocjenjivanje sprega briselskog novca i hrvatskih kvazi-reformatora.

Antonio

- Ocjenjivanje zato ne dolazi u obzir; koeficijenti se linearno moraju povećati za sva radna mjesta u obrazovanju i znanosti, a koeficijenti onih radnih mjesta koja ne postoje - pomoćnici u nastavi – također se trebaju uvrstiti u uredbu. Treće, 15 godina postoji problem nejednakosti učenika strukovnjaka i gimnazijalaca. Ne, mi nećemo takvu nastavu. Ovu bitku u koju smo ušli netko će izgubiti, no to nećemo biti mi. Ova tri sindikata će sigurno ići u štrajk zbog osnovice za izračun plaća, izjavio je Stipić.

image


Damjan Tadic/Cropix
image


Damjan Tadic/Cropix

14:50 - Mladenka Bilobrk na prosvjed u Zagreb stigla je iz OŠ Kamešnica pored Sinja.

– Za nepunih devet mjeseci odlazim u mirovinu nakon 45 godina staža. Školska sam računovotkinja u školi u kojoj kuharice padaju s nogu od rada, a plaća im je oko tisuću eura. Sve to obračunavam svaki mjesec i plačem. Neću zašutjeti do mirovine, rekla je.

Glavni tajnik Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin s pozornice je pitao – što se radi kada ne znate riješiti problem. Odgovor je, osnujete vijeće i odugovlačite tako dugo dok svi ne zaborave zašto je vijeće osnovano.

– Mi nećemo zaboraviti sve stvari koje nam je Vlada kroz uredbu o koeficijentima krivo zapakirala. Nije nas slušala i zato jer smo bili razjedinjeni. Zato je danas dobro vidjeti tri vrste sindikalnih zastava. Ovo zajedništvo nema alternativu. Dok smo solidarni, oni koji donose zakone, uredbe i pravilnike postaju nebitni. Nema te politike i nema te sile koja nas može ignorirati. Natjerat ćemo ih da nas čuju, rekao je Kroflin.

Kako je nastavio, ovo je ono čega se vlast boji jer politika zavadi pa vladaj kod nas ne prolazi. Ovo danas je pokazatelj.

– Naša je poruka jednostavna: izuzmite nas od ocjenjivanja i dajte nam pravedne koeficijente. Ne tražimo više, ali na ništa manje ne pristajemo. Poručujemo im, prestanite biti gluhi, vratite nam dostojanstvo kroz pravednu poziciju koeficijenata. Dok ne bude tako, bit ćemo na ulicama sve glasniji, poručio je Matija Kroflin.

image


Damjan Tadic/Cropix
image
Damjan Tadic/Cropix

14:35 - Predsjednik Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Tvrtko Smital poručio je kako i bez novog modela ocjenjivanja moguće sankcionirati djelatnike, pa i dati otkaz onima koji zaslužuju, jednako kao i što je moguće nagraditi izvrsne. Istina, dodao je, to se radi rijetko, ali ne zbog sindikata.

– Koliko tisuća ocjena ste podijelili dosada? U ovoj zemlji nitko ne ocjenjuje bolje od vas, a svejedno vas ništa nisu pitali kada su stvarali ovakav model ocjenjivanja, rekao je Smital, uz poruku da je glavni zahtjev prosvjeda odustajanje od modela ocjenjivanja.

U pauzi do drugog govornika predstavnici sindikata „čagaju“ uz pjesmu ‘Heroji‘ TBF-a.

- Gospodo vladajući, ovom sramotnom uredbom niste ostvarili ono što ste obećavali, no jedno ste stvorili i stvarate i dalje jest - visokoobrazovanu sirotinju. Sram vas bilo! Dosta je! Nismo se obrazovali da bi izgubili obraz, viču s pozornice.

Umirovljena učiteljica Gordana Kovač Bluha, koja je u nastavi provela 43 godine, dobiva poseban pljesak okupljenih.

– Dok gledamo kako drugi jedu fritule, mi prosvjedujemo jer nas Vlada čuje jedino kad smo na ulici, a ja tome svjedočim više od tri desetljeća. Do samoga kraja vjerovala sam, naivno se nadala, da će nam biti bolje kada ‘oni dođu na vlast‘. Pamtim da su svi redom na putu do fotelja zaboravili na obećanja i osigurali da njima bude bolje. A ja sam s većinom vas prosvjedovala nebrojeno puta, štrajkala zbog neispunjenih obećanja jer nam nikada nije postalo bolje. Na ulici smo prije svega zato što volimo svoj posao. Sada, gotovo da ih molimo da nas ne tjeraju iz razreda, iz škola, iz domovine, poručila je, uz poruku kako Vlada nije svladala osnove pristojnog ponašanja da bismo je počeli cijeniti.

image


Damjan Tadic/Cropix
image
Damjan Tadic/Cropix
image


Damjan Tadic/Cropix
image
Damjan Tadic/Cropix

14:15 - Dobar dan, ljudi obrazovanja - prvi je pozdrav upućen s govornice prosvjednice Marije Veronkice Cvetković.

- Ljuta sam jer smo prevareni, jer su nas lagali. Tu smo s jednim ciljem, da kažemo da nam je dosta laganja, podcjenjivanja i marginaliziranja.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Zrinko Turalija, poručio je kako je zajednički cilj osigurati primjerene koeficijente za zaposlenike jednog od stupova društva („kako nam tepaju vladajući“).

- Zakon o plaćama iznjedrio je mantru ‘jednaka plaća za jednak rad‘ a naše su plaće ostale najniže u usporedbi s ostalim usporedivim radnim mjestima. Moramo napraviti sve da se naši koeficijenti redefiniraju. Tu smo zbog pokušaja da nam nametnu uredbu o ocjenjivanju koja bi nas putem budućih pravilnika opteretili dodatnim poslovima da dajemo ocjene svojim kolegama. Mi se zato nismo školovali. Takva krajnje birokratizirana uredba dehumanizira i struku i pojedinca i čitav sustav. Dovest će do toga da jedni druge gledamo preko nišana, da nevoljko dolazimo na posao i da je strah veći od kreativnog rada i autonomije našeg zanimanja. Uredba sa sobom nosi, kako je dodao Turalija, mnoge teškoće. Kako će se to normirati i platiti, nije na jasno.

Turalija je posao poruku – veliko ne ocjenjivanja u obrazovnim ustanovama.

– Bez obzira na činjenicu što je ovo naš prosvjed, to ne isključuje ono što se paralelno zbiva, pregovori za TKU. Naša tri sindikata zajedno sa svim ostalim sindikatima javnih službi provest će ako treba i najveću industrijsku akciju, a to je štrajk. Ovaj je prosvjed uvertira u štrajk, izjavio je Turalija, uz glasnu podršku okupljenih prosvjednika.


13:33 - Mnoštvo prosvjednika svoje nezadovoljstvo iznijelo je zviždaljkama, sindikalnim zastavama i transparentima, poput: "Koeficijenti su nepošteni, tražimo promjene", "AP milo moje, učitelji bi malo plaće tvoje", "Bez akcije nema reakcije", "Ocjenjivanje: Osveta loših đaka svojim učiteljima", "Pokvarena vlast krade budućnost" i "Sve ste uništili, al‘ školstvo ne damo".

Prosvjed je podržala i nezavisna predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić koja je upozorila kako se pokušava uvesti vrlo nepravedan sustav ocjenjivanja nastavnog osoblja.

"Takav će sustav dovesti do razjedinjenosti kolektiva i onemogućiti da se stvaraju kvalitetne škole na razini Hrvatske. On je izrazito štetan i ne razumije kako sustav obrazovanja funkcionira i treba ga hitno povući iz procedure", poručila je Selak Raspudić uoči početka prosvjeda.

Govoreći o prethodnim povećanjima plaća, upitala je zašto nam i dalje nedostaje toliko nastavnika ako su te plaće dovoljno velike.


13:20 - Dugačka povorka prosvjednika predvođenih ‘Zlim bubnjarima‘ krenula je Frankopanskom ulicom prema glavnom zagrebačkom trgu, a prosvjetari nose gomilu transparenata.

image
/Jutarnji
image
/Jutarnji
image
/Jutarnji
image
/Jutarnji
image
/Jutarnji

Oko 13 sati počelo je okupljanje prosvjetnih djelatnika na zagrebačkom Trgu Republike Hrvatske od kuda povorka kreće prema Trgu bana Jelačića na „AP – Adventski prosvjed“. Organiziraju ga tri od četiri reprezentativna sindikata u obrazovanju i znanosti: Školski sindikat Preporod, Sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske.

Prosvjed je uperen protiv uvođenja ocjenjivanja zaposlenika u obrazovanju i znanosti, kao i protiv nepravednih koeficijenata za zaposlenike u osnovnim i srednjim školama, na visokim učilištima i znanstvenim institutima.

U sindikatima su nezadovoljni idejom primjene (od 1. siječnja 2025.) uredbe o ocjenjivanju u sustavu obrazovanja i znanosti, sporom i neizvjesnom promjenom koeficijenata (za učitelje, nastavnike i asistente traže novi koeficijent, 2,17 umjesto 2,1), kao i Vladinom ponudom rasta osnovice (zadnji sindikalni zahtjev je 4 plus 4). Upućuju i poruke protiv načina na koji je osmišljena modularna nastava u strukovnim školama.

Prema mišljenju organizatora prosvjeda, sustav ocjenjivanja neprovediv je i štetan, a zbog odredbe o otkazu dva su sindikata uputila Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti. S druge strane, tvrde, koeficijenti dodijeljeni zaposlenicima nepravedni su i loše uređeni.

- Uredbom o ocjenjivanju dobit ćemo podjelu među radnicima jer će jedni sjediti u povjerenstvima za ocjenjivanje, a drugi će biti ocjenjivani. Tu će biti sukoba, a sve skupa dovest će do sluganstva i poltronstva – tvrde u sindikatima, nezadovoljni i rješenjem prema kojem samo 5 posto zaposlenika može dobiti ocjenu ‘odličan‘.

S druge strane, u Sindikatu hrvatskih učitelja u ovome trenutku ne vide ‘okidač‘ za prosvjed, budući da se Vijeće za plaće nije negativno očitovalo o zahtjevima dvaju sindikata o promjeni koeficijenata, niti je stiglo rješenje Ustavnog suda o uredbi o ocjenjivanju, a nisu okončani ni pregovori sindikata i Vlade o osnovici.

Na „AP“ organiziranim prijevozom stižu prosvjetari iz raznih dijelova Hrvatske.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 16:34