OTVORENI RAT U METKOVIĆU

OGORČENI METKOVSKI POLJOPRIVREDNICI OPTUŽUJU PETROVA 'Državne parcele u zakup su dane po stranačkom ključu, član Mosta je postao veleposjednik!'

 Denis Jerković / HANZA MEDIA

Otkako je podijeljeno državno poljoprivredno zemljište na području grada Metkovića, vodi se otvoreni rat između starih korisnika i novih zakupnika. Oni koji su dvadesetak godina obrađivali to državno zemljište optužuju gradsku vlast i tadašnjega gradonačelnika, a današnjeg predsjednika Sabora Božu Petrova da je zajedno s Agencijom za državno zemljište parcele na području Vrbovaca dijelio članovima i simpatizerima Mosta, piše Slobodna Dalmacija.

U tijeku je 12 sudskih sporova jer dosadašnji korisnici zemljišta ne žele napustiti oranice i vinograde koje su svojim radom podizali. Kako se već pisalo, najviše zemlje dobio je Andrija Brečić, čak 38 parcela (oko 40 hektara), od ukupno 66, koliko ih se nudilo na natječaju, i to na temelju gospodarskog programa podizanja trajnih nasada te plastenika. A godišnja cijena zakupa hektara je 1000 kuna.

’Neću odstupiti’

Međutim, nezadovoljnih podjelom državnog zemljišta je i više – čak njih pedesetak i svi kažu da je Brečić član Mosta te da je bio na Mostovoj županijskoj listi na lokalnim izborima 2013. godine, a član je i Nadzornog odbora gradskog poduzeća “Čistoća”. Nakon toga on je odustajao od nekih parcela u korist drugih ljudi po vlastitom izboru, dok su poljoprivrednici koji su u mirnom posjedu godinama obrađivali tu zemlju ostali bez tih parcela.

- Članska iskaznica Mosta bila je izgleda presudna za dobitak zemlje, jer je i Brečić dobivene parcele prepuštao osobama bliskima Mostu, od kojih neki nemaju veze s obrađivanjem zemlje i imaju stalna zaposlenja.

- Osim toga, osoba zadužena za podjelu zemlje u Agenciji za državno zemljište u Zagrebu, Marlena Ostojić, nakon provedenog natječaja postala je zaposlenica Grada Metkovića, voditeljica Odsjeka za komunalne djelatnosti - žali se poljoprivrednik Dragomir Pratežina (na slici), koji se za zemlju natjecao, ali je nije dobio.

Slučaj je još zanimljiviji jer se Brečić, za neretvanske prilike veleposjednik s četrdesetak hektara zemlje, zaposlio u T-comu kao instalater, govore nezadovoljni podjelom državne zemlje.

Iako ima dosta nezadovoljnih podjelom zemlje, rijetki se odlučuju javno govoriti upravo zbog postupaka pred sudom i Državnim odvjetništvom jer su im odvjetnici tako savjetovali.

- Ja sa zemlje koju obrađujem ne idem. Evo, ovo je i treći ministar koji se promijenio i nijedan nije odgovarao na moja pitanja oko zemlje u Vrbovcima – kazao je Pretežina, koji ima dokumentaciju od bivšeg PIK-a “Neretva” za zemljište koje obrađuje. Agencija za zemljište kaže: “Mi smo vlasnici i sa zemljom možemo raditi što hoćemo”, a za to što sam ja izgubio i živce i novac, nikome ništa.

’Nije pošteno’

- Državno odvjetništvo, koje štiti interese Republike Hrvatske, zaprijetilo je da će protiv mene ali i ostalih dignuti tužbe – kaže Pratežina, naglašavajući da su zemlju dobili većinom članovi stranke Most, koji imaju stalna zaposlenja, a zemlja im je dodatno zanimanje.

I tu se još svašta događalo – govori Pratežina.

- Evo, Brečić je dobio četrdeset hektara. Dio je uzeo, a dio prepustio drugima koji su bili peti, šesti na rang-listi. Ja nemam ništa protiv tih ljudi, ali nije pošteno – ogorčen je Pratežina, koji naglašava da nitko od onih koji nisu prošli na natječaju nije dobio nikakvo rješenje niti obrazloženje.

Muke i po Veraji

- Imam pouzdane informacije da su neki koji su dobili po sedam, osam hektara zemlju iznajmili i otišli u Irsku raditi. To je protuzakonito, a o tome državne institucije ne vode računa. Svi ti koji su dobili zemlje i drže je u šikari dobili su i poticaje - kaže Pratežina, dodajući da je bio u krivoj stranci pa nije dobio zemlju.

Nezadovoljan je podjelom zemlje i vinogradar Drago Veraja, koji nam kaže da se bori za zemlju kako bi zaštitio svoju djecu u budućnosti. Tvrdi da se njegovoj obitelji otelo osam hektara vinograda (četiri table), koje su podigli na državnom zemljištu na predjelu Vrbovci. On tu zemlju obrađuje od 1995. godine, najprije je iskrčio šikaru od koje se napravila oranica, da bi prije deset godina zasadio vinovu lozu te je dobio zemljopisno podrijetlo za četiri sorte vrhunskog vina.

Govori da je Državna agencija za poljoprivredu s Gradom Metkovićem provela natječaj za zakup. Po prvim rezultatima natječaja oduzete su mu sve četiri table koje je obrađivao, a kasnije je, kaže, doslovno ucijenjen jer mu je, kaže, rečeno “ili ćeš uzeti dvije table, a ostaviti dvije drugim, ili nećeš dobiti ništa”. Veraja je spreman vratiti zemlju u prvobitno stanje i prepustiti je novim zakupoprimcima samo da ga pošteno novčano obeštete.

- Zna se koliko je uloženo, koliko se vinograd podiže, neka sudski vještak dođe, procijeni i neka me država isplati. Nikakav problem - rezolutan je Veraja.

- Sada je sve to na sudu i čekam ishod, a do tada ne želimo nikoga pustiti u posjed. DORH ne zanima što je zasađeno na parceli, oni samo kažu “to je naša (državna) zemlja i ajte ća!” - govori Veraja. Osim što mora napustiti vinograd koji je godinama obrađivao, morat će platiti i 20 tisuća kuna kazne, piše Slobodna Dalmacija.

Agencija: Sve je po zakonu!

U Agenciji za državno poljoprivredno zemljište doznaje se da je natječaj za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u Metkoviću proveden po zakonu.

- Agencija je zaprimila prijavu da Andrija Brečić zakupljeno zemljište daje u podzakup, što je protivno zakonu i ugovornim obvezama, te je od Poljoprivredne inspekcije zatražila izlazak na teren i provjeru. Prilikom tog nadzora nisu utvrđene povrede zakona i podzakonskih propisa kojima je regulirano korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta - ističu u Agenciji.

- Problem su i oni koji ne žele izaći iz dosadašnjeg posjeda zemljišta, te je pri Općinskom državnom odvjetništvu u Metkoviću protiv njih pokrenut postupak radi predaje posjeda i naplate naknade za korištenje zemljišta - kažu u Agenciji.

Brečić i Ostojić šute

Tražili smo komentare i od ‘optuženoga’ Andrije Brečića i Marlene Ostojić, koja je prije zaposlenja u Gradu Metkoviću radila u Agenciji za državno poljoprivredno zemljište upravo na poslovima podjele zemlje, ali odgovore, nažalost, nismo dobili.

Božo Petrov: Pitanje vam je možda tendenciozno

Kako komentirate primjedbe nezadovoljnih da su državne parcele dobili članovi i simpatizeri Mosta? - pitali smo Božu Petrova, predsjednika Sabora, nekadašnjeg gradonačelnika Metkovića.

- Budući da su pitanja upućena na kraju radnog dana i na kraju radnog tjedna, nismo u mogućnosti provjeriti objektivno, činjenično stanje. Želim vjerovati da je vrijeme slanja pitanja samo koincidencija, iako pitanje otkriva moguću tendencioznost u pristupu temi (navodno dijeljenje poljoprivrednog zemljišta po političkim linijama).

- Kako god, ako je Slobodna Dalmacija uistinu zainteresirana za objektivan pristup važnoj temi u cijeloj dolini Neretve, ne samo u Metkoviću, mi smo spremni sudjelovati, te ćemo dati sve podatke. Za kvalitetnu pripremu potrebno je vrijeme za provjeru činjeničnog stanja, kako bi se tome moglo pristupiti na ozbiljan način.

- Želja nam je otvoreno i jasno razgovarati o tome jer je to u interesu ne samo političke vlasti u gradu Metkoviću, nego svih žitelja doline Neretve, koji u svojim općinama također imaju probleme sa zakupom zemljišta - odgovorio nam je Božo Petrov.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 22:33