DIJETE ĆE MOĆI SAZNATI IDENTITET RODITELJA

Opačić o umjetnoj oplodnji: Radi se o optimalnom zakonu; Biskupi: Ostojić nam još nije poslao novi zakon, a obećao je

Opačić je naglasila da se novim zakonom osigurava pravo na liječenje svima koji se liječe od neplodnosti
 Matić/CROPIX

Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić naglasila je danas da se prijedlogom Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO) osigurava pravo na liječenje svima koji se liječe od neplodnosti, te ocijenila kako je riječ o optimalnom prijedlogu i dobroj osnovi za raspravu u Hrvatskome saboru.

Dijete začeto umjetnom oplodnjom moći će saznati identitet svoga biološkog roditelja

Vlada je danas u redovitu proceduru, u dva čitanja, uputila Nacrt prijedloga zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, u kojem se navodi da o odabiru postupka MPO odlučuju bračni ili izvanbračni drugovi, odnosno punoljetna, poslovno sposobna žena koja ne živi u braku ili u izvanbračnoj zajednici čije je dosadašnje liječenje neplodnosti ostalo bezuspješno.

Izvanbračnu zajednicu "čine žena i muškarac koji ne žive u braku, u drugoj izvanbračnoj ili istospolnoj zajednici, te koji ispunjavaju pretpostavke za valjano sklapanje braka".

U postupku MPO-a prednost se daje homolognoj oplodnji (korištenju vlastitih spolnih stanica), a heterologna oplodnja (korištenje spolnih stanica darivatelja) koristi se kad nije moguće koristiti vlastite spolne stanice ili kad se MPO provodi zbog sprječavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete.

Darivateljica jajnih stanica može biti žena čije se jajne stanice uz njezin pristanak koriste za MPO druge žene, te žena koja sudjeluje u postupku MPO-a u kojem je nastao višak jajnih stanica.

Darivatelj sjemenih stanica može biti muškarac čije se sjemene stanice uz njegov pristanak koriste za MPO žene koja nije njegov bračni, odnosno izvanbračni drug.

Darivatelji zametaka mogu biti bračni, odnosno izvanbračni drugovi koji su odustali od korištenja vlastitog zametka te su dali pristanak na darivanje.

Uporaba spolnih stanica jednog darivatelja zabranjena je nakon što se utvrdi da je došlo do rođenja najviše troje djece u jednoj ili više različitih obitelji.

Spolne stanice, tkiva i zametci mogu se, uz pristanak osoba od kojih potječu, pohraniti u bolničkim centrima koji provode postupak MPO-a, u pravilu do pet godina, a na zahtjev tih osoba vrijeme se može produžiti za još pet godina.

Zakonom se omogućuje oplodnja 12 jajnih stanica, a u tijelo žene mogu se unijeti dva zametka, iznimno kod žena koje su starije od 38 godina, a nije im pomogla nijedna metoda, mogu se oploditi sve jajne stanice i u spolne organe unijeti tri zametka. Preostali zameci se zamrzavaju.

Osoba začeta i rođena uz pomoć MPO-a nakon navršenih 18 godina ima pravo doznati sve podatke o svom biološkom podrijetlu, uključujući i podatak o identitetu darivatelja.

Potpredsjednica Vlade Opačić smatra da se radi o "optimalnom zakonu" koji je dobra osnova za saborsku raspravu u dva čitanja. Naglašava da je najvažnije što je u zakon ugrađena mogućnost zamrzavanja zametaka, što do sada nije bilo moguće.

U vezi dosadašnjih javnih protivljenja takvom zakonu ponovila je da će u redovitoj saborskoj proceduri biti dovoljno prostora za kvalitetnu javnu raspravu.

"Zakon daje određeni prostor, mogućnosti, međutim, sam postupak MPO-a je nešto što je svačiji izbor, prema tome onaj tko se tome protivi ne mora se ni podvrgnuti MPO-u", kazala je Opačić.

Smatra da je sada mogućnost manipulacije jajnim stanicama, odnosno zamecima, svedena na najmanju moguću mjeru, jer se radi o zakonu koji je na europskoj razini i usklađen sa smjernicama europske struke.

Upitana hoće li MPO biti dozvoljen i istospolnim zajednicama, Opačić je naglasila kako je predloženi zakon "prvenstveno medicinski i bazira se na tome da osigura pravo za sve one koji se liječe od neplodnosti".

Zakon o istospolnim zajednicama potpuno je drugi zakon i druga materija, pa nije dobro da se u zakon o MPO-u, koji govori isključivo o metodi liječenja, stavljaju stvari koje on ne regulira, rekla je Opačić.

Biskupi: Ostojić nam još nije poslao novi zakon, a obećao je

Biskupi su danas uputili apel kojim pozivaju cjelokupnu hrvatsku javnost da se odgovorno i djelotvorno uključi u javnu raspravu o prijedlogu Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) jer se, ističu, radi o presudnim pitanjima koja će bitno odrediti budućnost naroda i hrvatske države.- Hrvatski biskupi svjesni su ozbiljnosti trenutka te svojega pastirskog poslanja i građanske odgovornosti jer se ponekad želi zaboraviti da nitko nije oduzeo biskupima građansko pravo. HBK do danas nije dobila prijedlog Zakona o MPO-u na što se obvezao ministar zdravlja Rajko Ostojić - poručio je krčki biskup i predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj msgr. Valter Župan. Biskup Župan upozorio je na neželjene popratne pojave koje stimulacija jajnih stanica ostavlja na zdravlje žene, poput ranijeg ulaska u klimakterij, te na to da medicina otkriva mnoge pojedinosti koje se događaju djeci rođenoj zahvaljujući medicinski potpomognutoj oplodnji nakon šeste godine života. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 09:19