Srbija je poslala službeni avion po Momčila Perišića, bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije koji je u četvrtak pravomoćno oslobođen optužbi za ratni zločin u Hrvatskoj i BiH. On je drugi od srpskih haaških optuženika koji je imao takvu čast, nakon Biljane Plavšić koja je s odsluženja kazne u Švedskoj u Beograd stigla avionom vlade Republike Srpske.
Perišića je na aerodromu u Beogradu dočekalo stotinjak građana te nižerangirani dužnosnici, državni tajnik Ministarstva obrane Zoran Đorđević i pomoćnik ministra pravde Milisav Čorugić.
- Otišao sam u Haag da branim čast vojske, naroda i države i nasreću to sam i uspio - izjavio je Perišić. Nije zaboravio podsjetiti da se nakon rata “borio protiv nedemokratskog režima Slobodana Miloševića”.
Oslobađajuća presuda Perišiću u Beogradu je dočekana s odobravanjem, ali to se ne može usporediti s euforijom u Hrvatskoj nakon oslobađanja Gotovine i Čermaka. Perišić je za Srbiju samo jedan u nizu haaških optuženika i jedini od trojice načelnika Generalštaba VJ koji se uspio izvući: za zločine na Kosovu Dragoljub Ojdanić pravomoćno je osuđen na 15 godina zatvora, a Nebojša Pavković nepravomoćno na 22 godine.
Oslobađanje Perišića pozdravio je srpski premijer Ivica Dačić, istaknuvši da je ta presuda od velikog značenja za Srbiju i srpski narod zato što “negira optužbe o navodnoj agresiji Vojske Jugoslavije na BiH i Hrvatsku”.
No, kako je objasnio odvjetnik Luka Mišetić, to što je Perišić kao vojnik oslobođen odgovornosti ne znači da bi (po istim kriterijima) bili oslobođeni Milošević, Stanišić i Šešelj, koji su svojim izjavama i na druge načine poticali zločine. Haag je potvrdio da je Perišić u BiH slao oružje, municiju, naftu, pa i ljude. Ali to što im je vojno pomagao, ne znači da je odgovoran i za zločine koji su počinili, jer haaški suci nisu utvrdili direktnu vezu između Perišića i zločina počinjenih u BiH, u Sarajevu i Srebrenici. Sud je tu napravio razliku između vojne pomoći i legitimnog vođenja rata te pomaganja da bi se činili zločini. Zabrinutost zbog oslobađanja Perišića izrazila je udruga Documenta- Centar za suočavanje s prošlošću, upozorivši da je riječ o još jednoj haaškoj presudi nakon koje nema pravde za žrtve. Beogradska povjesničarka Dubravka Stojanović na internetskoj stranici Peščanik objavila je isti tekst koji je napisala u povodu oslobađajuće presude Gotovini i Markaču, “Zašto se (opet) ne osećam dobro posle presude suda u Hagu?”, samo što je zamijenila imena.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....