MILIJUNI ZA LOBIRANJE U HAAGU

Otkrivamo ugovor koji DRŽAVA SKRIVA: Studiju o Gotovini platit ćemo 4,2 milijuna kuna

Vlada Jadranke Kosor stavila je oznaku tajnosti na ugovor koji je u ljeto 2011. s lobistima iz Washingtona potpisao Dražen Bošnjaković

Patton Boggs LLP velika je američka odvjetničko-lobistička tvrtka koju je potkraj srpnja prošle godine bivši ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković angažirao za pisanje podneska Haaškom sudu za ratne zločine kojim Hrvatska u žalbenom postupku generalima Gotovini i Markaču traži status prijatelja suda (amicus curiae).

Da je Hrvatska u žalbenom postupku dvojici generala, nepravomoćno osuđenih za ratne zločine u akciji Oluja, zatražila status “amici curiae” potvrdio je ovih dana HTV-u i novi ministar pravosuđa Orsat Miljenić. No, kako je bivša Vlada na taj posao nalijepila oznaku tajnosti, Miljenić ne želi otkriti o kojoj se tvrtki radi ni koliko će taj angažman stajati porezne obveznike.

Lobiranje u Haagu

Međutim, pretraživanjem internetske stranice američkog ministarstva pravosuđa na kojoj su registrirane sve lobističke tvrtke u SAD-u i objavljeni ugovori koje su do sada sklopile, pronašli smo faksimil ugovora koji je bivši ministar pravosuđa Bošnjaković sklopio s Patton Boggsom.

Ugovorom se bivši ministar obvezao da će hrvatska Vlada od 1. kolovoza 2011. iz proračuna svakoga prvog u mjesecu na račun Patton Boggsa uplaćivati paušalni iznos od 60.000 dolara. Hrvatska se Vlada obvezala spomenutoj tvrtki nadoknađivati i dodatne troškove, ali u ugovoru dostupnom na internetu nije precizirano koji su to dodatni troškovi i koliko oni mogu iznositi. Sukladno ugovoru, tvrtki Patton Boggs za prošlih šest mjeseci iz hrvatskog je proračuna uplaćeno najmanje 360.000 američkih dolara. Najmanje toliko dosad je stajalo pisanje podneska Haaškom sudu kojim se za Hrvatsku traži status prijatelja suda. Ugovor je sklopljen na godinu dana, dakle do 1. kolovoza 2012., s mogućnošću produžetka, što znači da ćemo Patton Boggsu platiti najmanje 4,176.000 kuna. Zanimljivo je, međutim, da u ugovoru stoji da hrvatsko Ministarstvo pravosuđa Patton Boggsu plaća ne samo savjetovanje o pravnim pitanjima, već i političko lobiranje. Kako je moguće na Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji u Haagu utjecati političkim lobiranjem ako se zna da bilo koji sud, pa i taj, mora biti osjetljiv isključivo na pravne argumente, posve je drugo pitanje, na koje je, zbog tajnosti ovoga posla, također nemoguće dobiti odgovore.

Ugovor iz 1999.

No, ugovor sklopljen u ljeto 2011. nije i prvi između hrvatske Vlade i Patton Boggsa. Na internetskim stranicama američkoga ministarstva pravosuđa može se pronaći i ugovor između hrvatske Vlade i Patton Boggsa potpisan početkom 1999. U ime hrvatske Vlade potpisao ga je tadašnji hrvatski veleposlanik u Washingtonu Miomir Žužul, a u ime Patton Boggsa Stephen Diaz Gavin, koji je potpisao i prošlogodišnji ugovor s ministrom Bošnjakovićem.

Ugovorom iz 1999. Patton Boggs se obvezao za mjesečnu naknadu od 20.000 američkih dolara u Kongresu i američkoj izvršnoj vlasti lobirati za hrvatske interese, pripremati mogući Tuđmanov posjet SAD-u te dojavljivati hrvatskim predstavnicima o odlukama američkih vlasti koje mogu biti zanimljive za hrvatske državne interese.

Odvjetnička lobistička tvrtka Patton Boggs, sa sjedištem u Washingotnu, jedna je od vodećih američkih tvrtki te vrste koja zapošljava oko 600 odvjetnika i lobista s uredima u osam gradova SAD-a i na Bliskom istoku.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Jutarnjeg lista

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 09:27