28. Smotra Sveučilišta u Zagrebu, najveća manifestacija za maturante, buduće i sadašnje studente u Republici Hrvatskoj, otvorena je danas na Zagrebačkom velesajmu.
Riječ je o manifestaciji koju Sveučilište u Zagrebu organizira svake godine kako bi se učenici završnih razreda srednjih škola, studenti i svi zainteresirani informirali o studijskim programima, upisnim uvjetima i studentskom životu, kao i o brojnim drugim pojedinostima koje su mladim ljudima važne prilikom odluke o upisu na fakultet i odabiru svoga budućega zanimanja.
Smotra Sveučilišta u Zagrebu najstarija je manifestacija toga tipa u Republici Hrvatskoj, a ove se godine održava u okviru Tjedna Sveučilišta, tijekom kojega se, u povodu početka 355. akademske godine, na Sveučilištu u Zagrebu organizira niz događanja.
Na ovogodišnjoj Smotri predstavljaju se sastavnice Sveučilišta u Zagrebu ‒ 31 fakultet i 3 umjetničke akademije.
Smotra je otvorena na svečanosti koja je danas, s početkom u 10 sati, održana u dvorani Zimski vrt u Kongresnom centru Zagrebačkoga velesajma. Program svečanoga otvaranja Smotre započeo je pozdravnim govorima uzvanika.
Prva se skupu obratila predsjednica Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu Ivona Josipović koja je posebno pozdravila maturante rekavši kako njihov dolazak na Smotru označava važan korak prema njihovom budućem obrazovanju. „Svi mi, studenti i profesori ovdje, jednom smo bili u vašim cipelama, ispunjeni uzbuđenjem i željom za učenjem. Sveučilište u Zagrebu nije samo mjesto gdje dobivamo obrazovanje, to je i mjesto gdje gradimo trajna prijateljstva, gdje se rađaju inovativne ideje i gdje oblikujemo svoju budućnost. Stoga neka ova Smotra bude inspiracija za svakoga od nas, prilika da se otvorimo novim spoznajama, da istražujemo područja koja nas zanimaju i da sudjelujemo u zajedničkom stvaranju znanja.“, rekla je predsjednica Studentskoga zbora.
Uzvanicima na svečanom otvaranju Smotre potom se obratio predstavnik Zagrebačkoga velesajma Zoran Ušurić koji je izrazio zadovoljstvo što se Smotra i ove godine održava u Kongresnom centru ZV-a. Izrazivši dobrodošlicu svim članovima akademske zajednice, kako sadašnjim tako i budućim, rekao je kako na Smotri „vlada dobra energija te sinergija mladosti i njihove želje za upijanjem novih znanja. Vjerujem da će ova Smotra, kao i one prethodno održane, biti uspješna i da će je posjetiti velik broj mladih iz cijele Hrvatske“.
Na svečanom otvaranju uslijedila su potom obraćanja glavnih sponzora Smotre – predstavnika OTP banke i Zagrebačke banke.
Član Uprave OTP banke Nikola Mikša istaknuo je kako je Smotra važno mjesto za sve one koji vrlo skoro moraju donijeti jednu od najvažnijih odluka u svojem životu, a riječ je o odabiru budućega zanimanja. „Za nas kao poslodavca Smotra je također važna jer predstavlja mjesto na kojem se okupljaju stručnjaci iz različitih područja i na kojoj sudjelujemo u dijalogu između Sveučilišta i fakulteta te naših potencijalnih budućih zaposlenika. O tome koliko ćemo svi biti u stanju odgovoriti na izazove budućih potreba tržišta rada, te osigurati najbolje uvjete za one koji danas započinju svoje studije, ovisit će i naša budućnost“.
Skupu se potom obratio direktor Alternativnih kanala Zagrebačke Ivan Hećimović koji je naglasio kako studenti na Sveučilištu u Zagrebu stječu znanja i kompetencije koje ih čine puno konkurentnijima na tržištu rada. „Za nas je ovo prilika da osluškujemo i čujemo studente i njihove potrebe te da naše poslovanje prilagođavamo njima. Kao poslodavac nastojimo osigurati punu podršku studentima kroz organiziranje mentorstva i stručnih praksi kako bismo im olakšali ulazak na tržište rada. Vjerujem da će svaki maturant na Smotri dobiti neophodne informacije koje su mu potrebne za donošenje odluke o daljnjem obrazovanju.“
U nastavku programa svečanoga otvaranja nazočnima se obratio rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić. „Biti akademski građanin znači dobiti mogućnost mijenjati svijet, preuzeti odgovornost u izgradnji bolje okoline i društva u kojem živiš. Studiranje je izazov usvajanja novih znanja i otkrivanja novih i čudesnih svjetova znanosti i umjetnosti. No, taj izazov tu ne staje, tek je njegov početak. Sveučilište je mjesto prožimanja, susretanja i razmijene ideja kroz suradnju s drugim studentima i profesorima. Ono počiva na otvorenosti, interdisciplinarnosti, uvažavanju različitosti i promicanju kritičkoga mišljenja.“, rekao je rektor Lakušić te pozvao studente da svoje obrazovanje nastave upravo na Sveučilištu u Zagrebu.
Rekavši kako će tim izborom postati dijelom velike obitelji studenta, koja na svim godinama i razinama studija ima oko 69.000 studenata, što je gotovo 52 posto cjelokupne studentske populacije u Republici Hrvatskoj, rektor je svoje obraćanje završio porukom budućim studentima: „Budite hrabri i zakoračite u svijet znanosti te uživajte u istraživanjima u kojima smo najbolje sveučilište u Hrvatskoj.“
Nakon svečanoga otvaranja, u nastavku programa Smotre, na pozornici u dvorani Zimski vrt u 10.30 sati održan je panel pod nazivom Zanimanja budućnosti.
Uz rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, na panelu su sudjelovali predstavnica Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu Katja Popović, član Uprave i potpredsjednik za ljudske potencijale Infobipa Marin Bezić, voditeljica zapošljavanja u tvrtkama Rimac Technology i Rimac Group Ela Palić, direktorica Učenja i razvoja ljudskih potencijala u Zagrebačkoj banci Tanja Pavlic Bilić i viši direktor Ljudskih potencijala i korporativnih poslova u OTP banci Szabolcs Annus. Panel je vodila Sunčica Findak.
Tijekom panela sudionici su govorili o budućim zanimanjima za kojima će u perspektivi sljedećega desetljeća postojati velik interes na tržištu rada. Također, osvrnuli su se na sve brži razvoj umjetne inteligencije te njezinoga utjecaja na transformaciju tržišta rada. Ističući, svatko iz svojega područja djelovanja, koje su to kompetencije i znanja koji će biti potrebni budućim zaposlenicima te koje su projekcije novih zanimanja koja će se pojaviti u sljedećim godinama, svi su se panelisti složili kako je za razvoj budućih karijera nužna prilagodljivost, fleksibilnost, daljnje učenje i kontinuirano obrazovanje.
Također, istaknuli su kako je važno da budući studenti odaberu ono područje studiranja koje ih zanima, te da u ovoj fazi ne budu toliko fokusirani na ono što će raditi nakon što završe studij. „Vaše trenutno uvjerenje o tome što ćete točno raditi vjerojatno se neće ostvariti. Tržite rada brzo se mijenja, svijet oko nas se mijenja i morat ćete se naviknuti na činjenicu kako je za profesionalno napredovanje u poslu koji vas zanima nužno neprestano učenje i rad.“
Uz prorektore, dekane i prodekane, profesore i studente, svečanom otvaranju Smotre te panelu Zanimanja budućnosti nazočili su uzvanici i gosti, predstavnici sponzora i medijskih partnera.
Podsjetimo, Smotra će za posjetitelje biti otvorena od 9. do. 11. studenoga u vremenu od 10 do 20 sati. Ulaz na Smotru je besplatan.
Program ovogodišnje Smotre sastavljen je od različitih sadržaja – predstavljanja sastavnica na izložbenim prostorima u Kongresnoj dvorani, kratkih razgovora sa studentima i predstavnicima fakulteta i akademija u dvorani Zimski vrt, predstavljanja različitih aktivnosti koje se na Sveučilištu provode u području sporta u dvorani Cres te drugih aktivnosti.
U okviru suradnje između Sveučilišta u Zagrebu i srednjih škola programe Smotre pratit će srednjoškolci iz cijele Hrvatske, koji će na manifestaciju stići u organiziranim skupinama.
Nakon završetka Smotre, u subotu 11. studenoga 2023. navečer, u paviljonu 10a na Zagrebačkom velesajmu održat će se sveučilišna brocošijada (1. BruTZGa). Uz Sveučilište u Zagrebu, prvu sveučilišnu brocošijadu organiziraju Studentski centar u Zagrebu i Studentski zbor Sveučilišta kao poklon svojim studentima. Ulaz na brucošijadu je besplatan, uz predočenje ulaznice.
Također, Sveučilište u Zagrebu ove se godine, u okviru Tjedna Sveučilišta, objedinjeno predstavlja i na međunarodnom sajmu knjiga Interliber. Izložbeni prostor Sveučilišta smješten je u paviljonu 6 na Zagrebačkom velesajmu (štand 5b). Cilj je prvoga zajedničkoga predstavljanja Sveučilišta u Zagrebu na Interliberu upoznati javnosti s izdavačkom djelatnošću Sveučilišta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....